AKTUALIZOVANÉ 23:33

Ukrajina zdolala Švédov Ševčenkovými gólmi 2:1

Skóre zápasu otvoril Ibrahimovič, ale potom sa presadil už len Ševčenko.

KYJEV. Ukrajinskí futbalisti zvíťazili v pondelok vo svojom premiérovom zápase D-skupiny majstrovstiev Európy nad Švédskom 2:1 a usadili sa na čele tabuľky.

Zápasy môžete sledovať aj na internete: FRA - ENG, UKR - SWE

Domáci hráči boli pred vypredanými tribúnami v Kyjeve od úvodu aktívnejší, ale najväčšiu šancu prvého polčasu mal kapitán Severanov Ibrahimovič, ktorý v 39. minúte poslal loptu hlavou do žrde.

Kanonier AC Milána otvoril krátko zmene strán skóre duelu, no Ukrajinci dokázali za desať minút otočiť, keď sa dvakrát presadil kapitán Ševčenko.

Ukrajina - Švédsko 2:1 (0:0)

Góly: 55. a 62. Ševčenko - 52. Ibrahimovič. Rozhodcovia: Cakir - Duran, Ongun (všetci Tur.), ŽK: Källström, Elm (obaja Švéd.), 70.000 divákov

Ukrajina: Pjatov - Gusev, Michalik, Chačeridi, Selin - Jarmolenko, Tymoščuk, Konopľanka (90.+2 Devič) - Nazarenko - Voronin (85. Rotaň), Ševčenko (81. Milevskij)

Švédsko: Isaksson - Lustig, Mellberg, Granqvist, M. Olsson - Källström, Elm - Larsson (68. Wilhelmsson), Ibrahimovič, Toivonen (63. Svensson) - Rosenberg (71. Elmander)

Aktívnejší domáci sa od začiatku snažili tvoriť hru, no chýbal moment prekvapenia a postupné útoky stroskotali na organizovanej defenzíve Švédov. Spočiatku svižný duel tak postupne stratil tempo. Severania sa odhodlali do útoku až po štvrťhodine hry. Prvú šancu si vypracoval ich kapitán Ibrahimovič, ktorý sa šikovne uvoľnil a poslal nebezpečný center do šestnástky, zachraňovať musel brankár Pjatov.

V 23. minúte konečne vyšiel domácim rýchly brejk a Ševčenko mal na kopačke úvodný gól, no z ťažkej pozície minul. Na druhej strane pohrozil Rosenber, jeho pokus skončil v rukaviciach Pjatova. 38. minúta priniesla gólové šance na oboch stranách. Najprv Voronin výborne uvoľnil Ševčenka, no domáceho kapitána v poslednej chvíli zblokoval Mellberg a vzápätí Ibrahimovič trafil krížnou hlavičkou do tyčky.

V úvode druhého polčasu mali miernu prevahu Švédi, ktorí sa niekoľkokrát dostali do sľubných pozícií, no domáci ich dokázali zastaviť. V 52. minúte však už umlčali vypredané tribúny. Ukrajinci si neporadili s centrom z pravej strany, k lopte sa dostal Källström, našiel nabiehajúceho Ibrahimoviča a ten sa zblízka nemýlil - 1:0. "Tre kronor" sa však z vedenia netešili ani tri minúty.

Ukrajincom vyšla rýchla kontra a Ševčenko, ktorý sa presadil medzi troma obrancami, hlavou vyrovnal. O ďalších šesť minút tribúny opäť burácali a opäť zásluhou Ševčenka. Ukrajinský kapitán si výborne nabehol na roh a presnou hlavičkou k bližšej tyčke poslal svojich do vedenia. Švédske šance na vyrovnanie prišli až v nadstavenom čase. Najprv Ibrahimovič narazil Elmanderovi, no ten zoči-voči Pjatovovi prestrelil a podobne dopadol aj Mellberg.

Pozápasové hodnotenia:

Andrij Ševčenko (útočník Ukrajiny): "Cítim sa skvele, sú to fantastické pocity. Odohrali sme historický zápas, prvýkrát sme sa na veľkom podujatí predstavili pred našimi fanúšikmi. Dal som dva góly, je to niečo neuveriteľné. Nie sú to iba moje dva góly, ale presné zásahy celého tímu. Snažil som sa na šampionát pripraviť najlepšie, ako viem. Mám už dostatok skúseností. Viem, čo moje telo potrebuje. Máme za sebou dlhú cestu v príprave na tento šampionát, zvládli sme jeho prvý duel. Teraz nás čakajú ďalšie zápasy, dnes sme získali psychickú výhodu.“

Anatolij Tymoščuk (stredopoliar Ukrajiny): "Dnešný zápas bol pre nás všetkých veľkým adrenalínom. Pred jeho začiatkom sme boli nervózni. Keď sme vybehli na trávnik, napätie z nás opadlo. Podali sme fantastický výkon. Dôležité sú tri body, teraz si trúfame aj na ďalších súperov.“

Zlatan Ibrahimovič (útočník Švédska): "Sme veľmi sklamaní. Dnešné stretnutie sme si predstavovali inak. Boli sme trocha pasívni. V závere nám chýbalo trochu viac šťastia. Zbrane neskladáme, budeme bojovať.“

Erik Hamrén (tréner Švédska): "Mali sme byť agresívnejší a držať loptu vyššie. Ukrajinci rýchlo vyrovnali a pridali ďalší gól, to znamená, že sú mentálne silní. V zápase sme neukázali úroveň, o ktorú sa dlhodobo snažíme. Nedokázali sme vhodne reagovať na situáciu. Snažili sme sa súperovi kaziť prihrávky, ale pod tlakom to nejde ľahko. Ševčenko potvrdil svoje kvality. My sa pokúsime zachovať si šance na postup do štvťfinále v ďalšom zápase."

Andreas Isaksson (brankár Švédska): "Neočakávali sme od Ukrajiny taký nátlakový futbal. Samozrejme, sme z výsledku teraz sklamaní, pretože sme očakávali naše víťazstvo. Angličania s Franúzmi si podelili po bode a to nám stále dáva šancu na postup do štvrťfinále."

ONLINE PRENOS

Góly: 55. Ševčenko, 62. Ševčenko - 52. Ibrahimovič

Pozrite si zostavy tímov >>

XXX Zápas sa skončil.

92. min. Konopljanku vystriedal Dević. Mellberg v ďalšej šanci, ale aj on dáva nad ukrajinskú bránu.

90. min. Ibrahimovič si vymenil loptu s Elmanderom, ale ten vystrelil nad bránu.

82. min. Ševčenka vystriedal Milevsky. Elm videl žltú kartu za faul na Voronina, Rotan nastúpil za Voronina.

77. min. Ibrahimovič prudko vystrelil na brankára Pjatova, ten len dokázal loptu vyraziť.

70. min. Elm dostal prihrávku od Ibrahimoviča tesne pred bránu, ale nestihol presne zakončiť. Elmander vystriedal Rosenberga.

68. min. Larsson ide dolu, namiesto neho naskočil Wilhelmsson.

62. min. Toivonena vystriedal Svensson. Ibrahimovič fauloval v útoku, ale Švédi zostávajú pri lopte.

61. min. Voronin sa dostal cez švédskych obrancov, ale strelu už vykopli na roh. Ševčenko dáva gól po tom, ako Konopljanko zahral roh.

55. min. Ševčenko vyrovnáva na 1:1 po centri Jarmolenka.

53. min. Voronin na druhej strane pred brankárom Isakssonom, ale ten loptu chytil.

52. min. Švédi sa postupne prepracovali do útoku, Ibrahimovič skóruje po výbornom centri Larssona.

45. min. Domáci začali útokom, Ibrahimovič fauloval Michalika, Ukrajinci zostávajú pri lopte.

XXX Začal sa druhý polčas.

XXX Prvý polčas sa skončil.

42. min. Dobrý center Guseva pred švédsku bránu, ale Konopljanka pálil vysoko nad.

36. min. Ševčenko v šestnástke, Jarmolenko s ďalšou strelou, ale Granqvist odvrátil loptu na roh. Ukrajina zostáva v útoku. Na Ibrahimoviča mieril výborný center Larssona, ale Ibrahimovič nastrelil žrď.

35. min. Voronin zdiaľky vystrelil a Isaksson mal problémy zneškodniť jeho strelu. Na druhej strane zaútočil Ibrahimovič, ale zastavil ho Gusev. Konopljanka na druhej strane vystrelil zdiaľky, ale len mimo švédskej brány.

31. min. Rosenberg v ukrajinskej šestnástke sa dostal k odrazenej lopte, okamžite vystrelil, ale brankár Pjatov bol pozorný.

23. min. Rýchla akcia Ukrajincov a prihrávka na voľného Ševčenka, ten však páli tesne mimo švédskej brány.

21. min. Švédi vo výbornej príležitosti pred ukrajinskou bránou, ale prihrávka v ofsajde.

17. min. Ibrahimovič sa presadil proti Michalikovi a odcentroval pred bránu, ale ukrajinský brankár Pjatov vyboxoval loptu mimo.

11. min. Källström dostáva žltú kartu za faul na Guseva.

9. min. Ukrajinci sa snažia prepracovať ku švédskej šestnástke, ale Švédi dobre bránia.

3. min. Zápas sa začal prevahou Švédov, k útoku sa dostávajú aj Ukrajinci, Konopljanka strieľa mimo brány. Na druhej strane pálil nad bránu Källström.