V najlepšej forme je Rusko, najhoršie sú na tom Česi

Zostavili sme rebríček všetkých 16 mužstiev z EURO 2012 po prvom zápase. Posúďte, či súhlasíte.

Jasnovidecké prasa, ktoré má v Kyjeve predpovedať výsledky zápasov európskeho futbalového šampionátu, vybralo v piatok 8. júna 2012 za víťazov prvých duelov Poľsko a Rusko. Vyšiel mu len jeden z týchto tipov.(Zdroj: Ilustračné - TASR)

Zostavili sme rebríček všetkých 16 mužstiev z EURO 2012 po prvom zápase. Posúďte, či súhlasíte s poradím.

Aby sme vás vyprovokovali k diskusii, všetkých šestnásť mužstiev EURO 2012 sme po prvom zápase zoradili podľa ich aktuálnej formy.

Najdôležitejšou súčasťou hodnotenia je samozrejme výsledok, no do úvahy sme zobrali aj umelecký dojem a preukázaný potenciál.

Prvé hodnotenie bolo náročné, až na pár svetlých výnimiek nastúpili všetci s evidentným cieľom neprehrať.

1. Rusko 1-0-0 4:1

Akoby chceli ruskí futbalisti svojim hokejovým kolegom dokázať, že nie sú o nič horší. České sebavedomie skrotili už v prvom polčase, štyrmi gólmi našich susedov celkom zdeptali. Elegantne na seba upozornili a vzhľadom k papierovo najľahšej skupine môžu na čele rebríčka chvíľu zotrvať.

2. Nemecko 1-0-0 1:0

Asi nikto nemal náročnejší úvodný zápas ako spolufavorit z Nemecka. V skupine s Holandskom, ktoré nečakane zakoplo zabolí každá prehra viac. Hoci sa presadili až v závere zápasu, úlohu zvládli a okrem troch bodov získali aj potrebné a nemilované sebavedomie.

3. Španielsko 0-1-0 1:1

Majstri sveta asi nečakali, že ich Squadra Azzura tak potrápi. Ako mohli vyhrať (nech si spytuje svedomie Torres), tak mohli aj prehrať. Casillasove rukavice boli hodné bozkov od španielskych komentátorov.

4. Chorvátsko 1-0-0 3:1

Príjemné prekvapenie prvého kola. Hrajú najlepšie, keď vyhrávajú a Írov zaskočili už v tretej minúte. Logicky im narástli krídla, hlavička Maria Mandzukića v úvode druhého polčasu bola lahôdková.

5. Taliansko 0-1-0 1:1

Keby Balotelli nepodcenil brejk, alebo Di Natale mal viac šťastia pri voleji v druhom polčase mohli prekvapiť troma bodmi. Najbližší zápas s Chorvátmi podľa všetkého rozhodne o postupujúcom do štvrťfinále.

6. Dánsko 1-0-0 1:0

Mali byť obetným baránkom no podali sebavedomý a navyše trojbodový výkon proti oranžovému favoritovi. Hrá s nimi aj dobré vyžrebovanie. Ak zdolajú najbližšie Portugalsko, budú jednou nohou šokujúco v playoff z papierovo najťažšej skupiny.

7. Francúzsko 0-1-0 1:1

Benzema sa nepresadil, Ribery detto. Proti angličanom chceli najmä neprehrať, čo sa im podarilo. Za umelecký dojem takmer žiadne body, hyperbolizovaný zápas skôr nudil, ako bavil.

8. Holandsko 0-0-1 0:1

Proti Nemcom budú mať v stredu na krku povestný nôž zo známeho športového klišé. Ak budú Van Persie, Afellay, Sneider a spol. dobýjať bránu Neuera jalovo ako tú dánsku, vypadnúť si zaslúžia.

9. Ukrajina 1-0-0 2:1

Druhé domáce mužstvo malo byť najväčším outsiderom turnaja, no proti Švédom to na tráve v Kyjeve vyzeralo inak. Ak im eufória vydrží proti Angličanom a Francúzom, môžu prekvapiť postupom.

10. Anglicko 0-1-0 1:1

Nízke očakávania, nízka úroveň zápasu. Proti Francúzom obstáli so cťou a bodom, v skupine s Ukrajinou a Švédskom sa ale ešte na postup určite zapotia.

11. Portugalsko 0-0-1 0:1

Cristiano Ronaldo dal proti Nemcom nula gólov, Messi proti Brazílii tri, hoci len v exhibícii. Pozor, neodpisovať! Ak porazia Dánov a Holanďania prehrajú s Nemcami, môžu sa dostať do štvrťfinále ľahšie, ako si dnes neprajníci CR7 predstavujú.

12. Poľsko 0-1-0 1:1

V skupine A sa podľa všetkého bude hrať len o druhé miesto, za Rusmi. Aj keď v utorok so zbornou prehrajú, budú mať postup vo vlastných rukách. Na záver si s Čechmi zahrajú o všetko, v druhom polčase zápasu s Grékmi ukázali, že tlak na nich môže doľahnúť.

13. Grécko 0-1-0 1:1

Proti bývalým majstrom Európy hralo v prvom polčase prvého zápasu úplne všetko, vrátane rozhodcu čo si vymyslel dve žlté karty pre jedného ich hráča a neodpískal penaltu. V druhom polčase ukázali bojovnosťou príklad spoluobčanom v boji proti kríze. Ale politika sem predsa len nepatrí.

14. Švédsko 0-0-1 1:2

Švédi si skomplikovali život. Nech ale skončia akokoľvek, v prvom vystúpení ukázali najkrajšie dresy. Modré, so šikmým žltým pruhom. Ak chcú myslieť na postup, bude sa musieť k Ibrahimovičovi ktosi výkonom aspoň priblížiť.

15. Írsko 0-0-1 1:3

Trapatonniho zverenci podali tak trochu tráp(aton)ny výkon najmä v obrane. Tri góly dostali za ostatných 14 zápasov pred EUROm, Chorváti im ich v daždi nasúkali za necelú hodinu. Ešte jeden taký výkon a budú môcť potvrdiť najskorší možný termín spiatočných leteniek.

16. Česko 0-0-1 1:4

Najväčšiu „deku“ vyfasovali bratia Česi. Do zápasu s Gréckom dajú všetko, no po katastrofe najmä v obrane na nich deravú korunu nevsádzajú pomaly už ani vlastní fanúšikovia. Odsúdili ich ešte skôr, ako zvykneme my, keď sa jeden zápas nevydarí hokejistom s dvojkrížom.