ME vo Futbale: Českí futbalisti sú späť v boji o štvrťfinále. Veľká chyba Petra Čecha napokon nemrzí.

EURO 2012
Utorok 12.6.

18.00: Grécko - Česko 1:2
20.45: Poľsko - Rusko 1:1

Parádny úvod Bílkovho tímu napokon rozhodol o tom, že sa českým futbalistom podarilo na ME 2012 zaznamenať prvé víťazstvo.

Po góloch Jiráčka a Pilařa viedli v šiestej minúte už 2:0. Pekný kombinačný futbal však Čechom dlho nevydržal, postupne sa aktivita presunula na Grékov.

Cez polčas zostal v šatni zranený kapitán Rosický (trápi ho päta) a zverenci portugalského trénera Santosa razom začali nebezpečnejšie kombinovať a dostávať sa do sľubných pozícií.

V 53. minúte prišla obrovská chyba gólmana Čecha, ktorý ľahký center Samarasa do pokutového územia absolútne nezvládol a Gekas poľahky znížil.

V ďalších minútach to potom bol už len boj defenzívy Bílkovcov s útočným snažením súpera, Česi napokon víťazstvo ustrážili.

Oba tímy sa na turnaji najbližšie predstavia v sobotu 16. júna, zhodne o 20.45 hrajú Gréci s Ruskom a Česi s Poľskom.

V druhom zápase remizovali Poliaci s Ruskom 1:1.

Grécko - Česko 1:2 (0:2)

A-skupina, 2. kolo

Góly: 53. Gekas - 3. Jiráček, 6. Pilař. Rozhodcovia: Lannoy - Cano, Annonier (všetci Fr.), ŽK: Torosidis, Papadopoulos, Salpingidis - Rosický, Jiráček, Kolář, 38.000 divákov.

Grécko: Chalkias (23. Sifakis) - Torosidis, K. Papadopoulos, Katsouranis, Holebas - Fotakis (46. Gekas), Maniatis, Karagounis - Salpingidis, Samaras, Fortounis (71. Mitroglou)

Česko: Čech - Gebre Selassie, Kadlec, Sivok, Limberský - Plašil, Hübschman - Jiráček, Rosický (46. Kolář, 90. Rajtoral), Pilař - Baroš (64. Pekhart)

Aktéri hodnotia:

Fernando Santos (tréner Grécka): "Pre nás sa začalo dnešné stretnutie proti Česku veľmi zle. V prvých šiestich minútach sme dva razy inkasovali, potom bolo už veľmi náročné vrátiť sa do zápasu. Ťažko povedať, či bol Fotakis pri neuznanom kontaktnom góle v závere prvého polčasu v ofsajde, neviem to zodpovedne posúdiť. Teraz nám nezostáva nič iné, ako zabojovať v záverečnom dueli proti Rusku."

Václav Pilař (stredopoliar Česka a autor jedného gólu): "Sme radi, že sa nám podarilo zvíťaziť nad Gréckom. Môj gól bol dôležitý, ale dôležitejší je úspech celého mužstva. Samozrejme, že dnešný presný zásah znamenal v konečnom dôsledku viac ako môj prvý v predchádzajúcom stretnutí proti Rusku (v ňom Česi podľahli 1:4, pozn.)."

ONLINE PRENOS:

90. min - Taktické striedanie Bílka, Rajtoral mení Kolářa.

88. min - Roh Česka.

84. min - Zlý odkop Pilařa pri obrannej štandardke, Jiráček mu pomohol.

81. min - Limberský vysunul Pilařa, ten si však loptu príliš predkopol pred seba a tak sa kope od Sifakisovej brány.

XXX - Hra sa trochu vyrovnala, Česi dokázali podržať Grékov ďaleko od Čecha.

71. min - Z ihriska schádza Fortounis, hore Mitroglou.

XXX - Gréci sú aktívnejší, snažia sa Čechov zatlačiť.

66. min - Kolář dostal žltú kartu.

65. min - Po dlhšej dobe strelecký pokus Čechov, Kolář ale dobre loptu.

Foto - SITA/AP

64. min - Pekhart vystriedal Baroša.

61. min - Čech vyrazil tvrdú strelu Karagounisa, česká obrana krátko na to musela riešiť aktivitu Papadopulosa.

57. min - ďalším potrestaným hráčom je Salpingidis, ten nepríjemne fauloval Limberského.

56. min - K. Papadopulos vidí po zákroku na Baroša žltú kartu.

53. min - Obrovská chyba Petra Čecha, ktorému Samarasov slabý pokus do 16-ky narobil problémy a Gekas sa dostal k ľahkému zníženiu do prázdnej brány - 1:2.

Gólman Chelsea sa nedohodol so stopérom Sivokom.

47. min - Veľká šanca Baroša, ktorý sa dostal v 16-ke k lopte, napokon situáciu nezvládol.

46. min - Po jednom striedaní na každej strane. Rosický zostal v šatni, do hry Kolář, Gekas nahradil v tíme Grécka Fotakisa.

46. min - Začal sa II. polčas.

45.+1 min - pekná akcia Cholevasa, ktorý prešiel cez Jiráčka do 16-ky, dal loptu pod seba, kde si už poradila česká obrana.

44. min - Hübschman nezasiahol vo vlastnom pokutovom území práve najlepšie, pohotová strela Salpingidisa zblokovaná.

43. min - Jiráček v ofenzívnej akcii, zakončil vedľa brány.

41. min - Pekný center od Fotakisa do 16-ky, gól Grécka pre ofsajd neplatí.

36. min - Žltá karta aj pre Jiráčka, ktorý fauloval Maniatisa.

34. min - Torosidis tvrdo zozadu atakoval Pilařa, rozhodca Lannoy mu ukazuje žltú kartu.

29. min - Rosického pokus z 20 m, Sifakis vyrazil na roh.

26. min - Karagounis faulovaný Rosickým, za to, že protihráča zasiahol nohou do hlavy vidí žltú kartu.

23. min - Gólman Chalkias sa zranil (pravdepodobne sval). Strieda ho Sifakis.

19. min - Pilař sa dostal pred 16-ku k zakončeniu, netrafil bránu.

16. min - Pilař vybojoval roh. Chalkias chytá.

12. min - Torosidisov center z pravej strany priamo pred Čecha, Samarasa v dobrej pozícii zastavil ofsajd.

11. min - Barošov obranný faul. Čech nemal s Karagounisovým priamym kopom z 23 m problém.

XXX - Bílkov tím hrá na rýchle brejky, kolmými prihrávkami za obranu robí Grékom veľké problémy.

8. min - ďalšia kolmica na Gebre Selassieho, bola však príliš dlhá.

6. min - Ďalšia rýchla kombinácia Čechov, Gebre Selassie dostal loptu do uličky, z pravej strany 16-ky poslal lopty do 5-ky a Pilař dáva druhý gól svojho tímu - 0:2.

3. min - Česi v 3. minúte zaskočili súpera. Jiráček dostal parádnu prihrávku za obranu od Hübschmana a dal prvý gól stretnutia - 0:1.

1. min - Zápas sa začal