Rusi a Poliaci ponúkli skvelý futbal

Peter Klimko|13. jún 2012 o 00:35

V A-skupine sa situácia zmenila. Česi sa víťazstvom dostali do pozície, kedy je to, či postúpia do štvrťfinále len a len na nich.

V A-skupine sa situácia po 2. kole zmenila. Česi sa víťazstvom dostali do pozície, kedy je to, či postúpia do štvrťfinále len a len na nich.

BRATISLAVA. Bílkov tím porazil v dôležitom zápase Grécko 2:1 a keďže Poliaci opäť len remizovali, je pred posledným kolom skupinovej fázy v úplne odlišnej situácii, ako po prehre s Ruskom (1:4).

Čechom pomohlo, že ich pred utorňajším zápasom vlastne nikto nebral, v súvislosti s postupovými ambíciami sa skôr spomínali zvyšné celky.

Keď dal Pilař v 6. minúte už druhý gól svojho tímu, situácia sa dokonale zmenila. "Môj gól bol dôležitý, ale dôležitejší je úspech celého mužstva," hodnotil krátko po záverečnom hvizde.

Mimochodom, Jiráčkov presný zásah je štvrtý najrýchlejší v histórii európskych šampionátov. Padol v 2 minúte a 15 sekunde. Gréci majú šťastie na rýchle góly na majstrovstvách Európy. V roku v 2004 im ho už v čase 1:07 min strelil Rus Kiričenko.

Hoci tu teda máme prvé víťazstvo Česka, všetko mohlo byť inak, Gréci boli postupom času ďaleko nebezpečnejší. V 53. minúte navyše prišiel výstavný kiks Petra Čecha, po ktorom striedajúci Gekas znížil na rozdiel jedného gólu.

"Česi sa teraz budú báť o výsledok," komentovali situáciu na BBC. Miestami to síce vyzeralo, že to Bílkovci neustoja, ale napokon sa už Santosovým zverencom vyrovnať nepodarilo, resp. Fotakisov gól neplatil pre tesný ofsajd. Ukážkový kiks brankára Chelsea teda nemrzí a Česi si vydýchli.

"No čo už, musíme sa pokúsiť zdolať Rusov," sklamane hlásil portugalský tréner Grécka.

Najlepší zápas

Doteraz sme na turnaji videli dovedna desať stretnutí a práve ten utorňajší medzi Poľskom a Ruskom (1:1) bol z pohľadu atraktivity ten naj.

Obe reprezentácie sa nebáli útočiť, v momentoch, kedy sa tréneri zúfalo pozerali na to, ako výrazne smerom dozadu nefungujú zálohy, sa priaznivci bavili na rýchlych brejkoch, pekných kombináciách a množstve šancí.

Vytúžené víťazstvo, ktoré by mimochodom bolo pre Poliakov vôbec prvé na turnajoch ME, napokon nedosiahol žiadny z tímov.

"Remíza je zaslúžená," zhodli sa napr. aj v štúdiu Sky Sport. Advocaatovci tak nedosiahli ako prví na XIV. európskom šampionáte na postup medzi poslednú osmičku.

Foto - SITA/AP

Čo nám ukázali druhé zápasy A-skupiny?

Určite to, že Česi si vedia presne prihrať loptu tak, že je z toho nebezpečná situácia. Ostatne oba ich góly boli ukážkové - z pohľadu prechodu do útoku, aj prevedenia finálnej fázy.

Takisto, že odpisovaný tím zabral a dostal sa z úplného dna na pozíciu, kedy o tom, či postúpi alebo nepostúpi do vyraďovačky rozhoduje sám.

"Ukázali, že predpoklady sa často mýlia, realita je omnoho nosnejšia a hlavne dôležitejšia ," komentoval Saj Chowdhury z BBC.

Poľsko-ruská konfrontácia ponúkla parádnu atmosféru a výborný futbal, či zistenie, že ak sa po 20-25 minútach zdalo, že Poliaci vysoké tempo nevydržia, bolo to naozaj len zdanie.

Výber trénera Smudu ukázal, že sa dá vyrovnane hrať aj s technickou zbornou. Krátke prihrávky, dobrý pohyb a rozťahovanie hry do šírky mu k tomu výrazne pomohli.

Čo zaujalo?

České odhodlanie ukázať verejnosti, že reči o zahanbujúcej účasti na európskom šampionáte sú naozaj len reči. Tiež poľská nezlomnosť a to, aký atraktívny futbal Rusi a práve domáci divákom ponúkli.

Štatistiky

Dzagojev je aktuálne už na čele poradia strelcov sám. Ako jediný na turnaji dal tri góly. Trojka sa viditeľne páči aj Aršavinovi, veď kapitán Ruska je jediným hráčom, ktorý má na konte práve tri gólové prihrávky.

V 2. kole sme v zápasoch A.skupiny videli o dva góly menej ako v tom prvom. Tentoraz to bolo bez červenej karty. žltých padlo sedem. Inak, Česko je najčastejšie faulujúcim celkom na ME, najviac nedovolených zákrokov pre zmenu utŕžili grécki futbalisti.

Gól 2. kola A-skupiny

Blaszczykowski vyrovnal v 57. minúte súboja s Ruskom naozaj parádne. Presvedčte sa sami.

Pekný bol určite aj Dzagojevov gól, ktorému predchádzal presný center Aršavina.

Ďalší program A-skupiny ME 2012 v Poľsku a na Ukrajine

Záverečné 3. kolo je na programe v sobotu 16. júna. Tentoraz sa oba zápasy hrajú o 20.45 h, konkrétne Grécko s Ruskom a Česko s Poľskom.

Pohľad na priebežné poradie hovorí, že prvým dvom tímom stačí na štvrťfinále aj remíza, variantov je však viac. Tak do toho.