EURO teší, stále neponúklo zápas bez gólov

Skupinová fáza priniesla sklamanie pre Holandsko a Rusko, prebudených Čechov a tiež omyly rozhodcov.

Máme za sebou skupinovú fázu ME 2012. Tá priniesla sklamanie pre Holandsko a Rusko, výborných Nemcov či Španielov, prebudených Čechov a tiež aj niekoľko omylov rozhodcov.

Poliaci na ME stále nevyhrali, spoločne s nimi končia aj prekvapení Rusi

A postupujú: Česko a Grécko

výsledky: Poľsko - Grécko 1:1, Rusko - Česko 4:1, Grécko - Česko 1:2, Poľsko - Rusko 1:1, Grécko - Rusko 1:0, Česko - Poľsko 1:0

Tabuľka:

1. Česko 3 2 0 1 4:5 6
2. Grécko 3 1 1 1 3:3 4
3. Rusko 3 1 1 1 5:3 4
4. Poľsko 3 0 2 1 2:3 2

Všetko zlé je nateraz zabudnuté. Bílek a Baroš už nie sú nepriateľmi, Česi sú naopak vo štvrťfinále ME, kde postupujú síce s pasívnym skóre (-1), ale naopak z A-skupiny s najvyšším počtom výhier aj bodov.

A pritom nechýbalo veľa, aby sa na turnaj pozerali nanajvýš tak spred televíznej obrazovky. Obranca Kadlec v samom závere súboja s Poľskom (1:0) odhlavičkoval z bránkovej čiary loptu smerujúcu do siete. Nebyť jeho, duel sa skončí 1:1 a Bílkov výber by skončil tretí.

V ostatnej dobe výrazne kritizovaný tréner sebavedomo hlási: "Prvým cieľom bol postup zo skupiny. My sme ju vyhrali, čo nikto nečakal. Teraz sa už hrá o medailu. A my ju chceme."

"Futbal je krásna hra," opakovali v štúdiu BBC. "Práve preto, že v jednom momente dokáže zmeniť všetko," dodal niekdajší obranca Danny Mills, ktorý si zároveň myslí, že domáci tím bol v druhom polčase herne až priveľmi zlý.
info
Štvrťfinále:
všetky zápasy sa hrajú o 20.45
ŠT, 21.6. (A): Česko - Portugalsko (Varšava)
PI, 22.6. (B): Nemecko - Grécko (Gdansk)
SO, 23.6. (C): Španielsko - Francúzsko (Doneck)
NE, 24.6. (D): Anglicko - Taliansko (Kyjev)

"Dav sa rozpŕchol do ulíc. Nevidieť radosť, ale beznádej. Sklamanie," napísala Gazeta Wyborcza. Tréner Smuda medzitým hľadal príčinu prehry v prílišnom tlaku na jeho hráčov. Pravdupovediac si nepostup nikto nepripúšťal.

Slovanská skupina ponúkla v jej závere aj ďalší šok. Rusi sa už už videli vo štvrťfinále, Dzagojev však po prvý raz na šampionáte neskóroval a zrazu tu bol problém. Napokon existenčný.

Advocaatovým hráčom snahu uprieť nemožno, presnosť v zakončení určite, veď ani jeden z 25 streleckých pokusov neskončil v sieti.

"Nehrali sme dobre smerom dopredu," priznal holandský kouč zbornej Advocaat. "Pri všetkej úcte k súperovi sme si prehrať nezaslúžili," doplnil.

Ak bol na opačnej strane portugalský tréner Grékov Santos po prehre s Čechmi (1:2) viditeľne skeptický, tentoraz mu kapitán Karagounis vytvoril na tvári široký úsmev.

"Sme tam. Snívať sa oplatí," nadšene referoval tamojší portál sport24. Zaujímavosťou je, že toto víťazstvo bolo pre Grékov na ME prvým od roku 2004, teda odvtedy, čo sa v Portugalsku stali majstrami Európy.

Rusku na postup nestačil ani honor najčastejšie skórujúceho tímu áčka, podľa súčasných pravidiel im k nemu pri rovnosti bodov nepomohlo ani lepšie skóre. Do úvahy sa v tomto ohľade prioritne berie to, ako skončila vzájomná konfrontácia. Tú Santosov tím vyhral 1:0.

"Lúčime sa príliš skoro. Hrali sme pekne, ale postupujú iní," sklamane hodnotil Viktor Onopko, ktorý má na konte najviac štartov v nároďáku.

Česi sa v 1. kole vyraďovacej fázy postavia vo štvrtok 21. júna (20.45 h) proti Portugalsku, Grékov čaká o deň neskôr v rovnakom čase víťaz B-skupiny Nemecko.


Kto zaujal? Odhodlaný Bílkov tím, ale aj českí priaznivci, ktorých v domácom prostredí poľskej reprezentácie bolo počuť.

Kto sklamal? Poliaci. Celý národ chcel ísť ďalej, ale Smudov výber sa proti dobre organizovaným Čechom nevedel presadiť a miestami mu chýbala aj väčšia snaha a vôľa.


jiracek.jpg

Českí futbalisti Petr Jiráček (vľavo) a Milan Baroš. FOTO - SITA/AP

Holandsko zavŕšilo nevydarený turnaj treťou prehrou

B postupujú: Nemecko a Portugalsko

výsledky: Holandsko - Dánsko 0:1, Nemecko - Portugalsko 1:0, Dánsko - Portugalsko 2:3, Holandsko - Nemecko 1:2, Portugalsko - Holandsko 2:1, Dánsko - Nemecko 1:2

Tabuľka:

1. Nemecko 3 3 0 0 5:2 9
2. Portugalsko 3 2 0 1 5:4 6
3. Dánsko 3 1 0 2 4:5 3
4. Holandsko 3 0 0 3 2:5 0

Nemci zostávajú po skupinovej časti stopercentní. Dánski futbalisti sa síce Löwov výber snažili potrápiť, napokon však nezískali ani bod a na turnaji končia.

"Odohrali sme fantastický zápas proti najlepšiemu mužstvu," znel hlas trénera severanov Morten Olsena, ktorý ešte dodal: "Na mojich chlapcov som hrdý."

Úplne rovnaké slová použil aj denník Jyllands-Posten s dodatkom, že súčasný nároďák má potenciál v budúcnosti niečo dokázať. Posledný veľký úspech Dánska spadá pod rok 1995, kedy sa mu podarilo vyhrať Pohár konfederácií.

Hrdý na svoj tím sú samozrejme aj Nemci. Jednoznačný kandidát na celkové prvenstvo aj v nedeľu potvrdil svoju ofenzívnu silu a skvelú taktickú pripravenosť. "Myslím si, že sme našu úlohu zvládli dobre," hovoril po stretnutí Joachim Löw.

Ktovie, či by si pred ME niekto vsadil na to, že Holanďania nezískajú ani bod. "Vinu beriem na seba, ja som zodpovedný za neúspech," nechýba trénerovi van Marwijkovi ssebareflexia.

Tamojší futbalový zväz ho však nevyhodí. "Tento krok nie je aktuálny," informoval jeho šéf van Oostveen.

Oranjes veľmi dobre si vedomí toho, že k postupu do štvrťfinále potrebujú zdolať Portugalsko o dva góly a zároveň sa musia spoliehať na to, že Nemecko si poradí s Dánskom, začali výborne. Už v 11. minúte viedli po ukážkovej trefe van der Vaarta. No ďalej to už nešlo.

V defenzíve kompaktní zverenci Paula Benta mali jasný cieľ - postup. "Prezentovali sme sa ako jeden celok," poukazuje záložník Veloso na to, prečo sa tímu z Pyrenejského polostrova podarilo zápas otočiť.

Hlavný podiel na víťazstve 2:1 má Cristiano Ronaldo. Ten dvomi gólmi opäť raz pripomenul, na akej úrovni dokáže zahrať. "Veľkí hráči rozhodujú veľké zápasy. A Ronaldo veľký hráč je," odznelo zo štúdia Sky Sports.

Portugalsko čaká 21. júna štvrťfinále proti Česku, o ktorom Andy Brassell z uefa.com hovorí, že ide o súboj tímov, ktoré môžu byť najväčším prekvapením ME.

Nemcov pre zmenu čaká nevyspytateľné Grécko. Duel sa hrá 22. 7. o 20.45.


Kto zaujal? Cristiano Ronaldo, ktorý zabral práve v momente, kedy to jeho tím potreboval.

Kto sklamal? Holanďania. Nevyhrať v pozícii jedného z favoritov na zlato ani zápas, dokonca nezískať ani bod, to určite sklamalo nielen priaznivcov Oranjes.


CristianoRonaldo.jpg

Cristiano Ronaldo. FOTO - SITA/AP

Španieli sa už rozbehli

C postupujú: Španielsko a Taliansko

výsledky: Španielsko - Taliansko 1:1, Írsko - Chorvátsko 1:3, Taliansko - Chorvátsko 1:1, Španielsko - Írsko 4:0, Chorvátsko - Španielsko 0:1, Taliansko - Írsko 2:0

Tabuľka:

1. Španielsko 3 2 1 0 6:1 7
2. Taliansko 3 1 2 0 4:2 5
3. Chorvátsko 3 1 1 1 4:3 4
4. Írsko 3 0 0 3 1:9 0

"Mohli sme vyhrať, mali sme na to šance," hodnotil výkon svojho tímu po zápase so Španielmi šéf chorvátskej lavičky Slaven Bilić.

Balkánska krajina mala v dueli s posledným majstrom sveta aj Európy niekoľko sľubných príležitostí, ale napokon jej po prehre 0:1 zostala len nepostupová tretia priečka.

"Všetko sme urobili dobre okrem toho, že sme nedokázali streliť gól," vystihol situáciu Bilić.

Španielsko sa s pozorným a obetavým súperom trápilo, čo priznal aj Vicente del Bosque. "Poriadne sme sa na postup nadreli."

Chorváti boli ešte aj v závere duelu blízko k štvrťfinále, gól sa im ale nepodarilo streliť ani v čase, kedy sa do 16-ky vybral aj gólman Pletikosa.

"Veľká škoda. Boli sme tak blízko. Bilićovým chlapcom však patrí za to, čo predviedli vďaka," hovoril Dario Šimić, ktorý je so sto štartmi v tomto smere rekordérom národného tímu.

Taliani podľa predpokladov porazili Írov (2:0), ktorým bolo už pred úvodným hvizdom jasné, že im ani víťazstvo nebude stačiť na postup.

"Hrali sme dobre, ale šance neprichádzali," myslí si kapitán Robbie Keane. K pochvale výkonu sa pridal aj skúsený kouč Trapattoni.

Prehra posunula do vyraďovacej fázy práve Prandelliho tím, ktorý samozrejme úctivo o svojom trénerskom kolegovi vyhlásil, že by tiež raz chcel vo futbale dosiahnuť, čo tento 73-ročný chlapík, ktorý už v kariére viedol jedenásť tímov vrátane dvoch reprezentačných.

Talianske médiá ešte pred duelom Trapattonimu pripomínali, že "nepustiť" do štvrťfinále svoju domovskú krajinu by bolo neodpustiteľné.

Azzurri napokon zápas zvládli a tak mohol Corriere dello sport na svojich webových stránkach napísať: "Nebuď smutný Giovanni, ideme predsa ďalej."

Prandelli a spol. hrajú najbližšie v nedeľu 24. júna, keď sa proti nim od 20.45 h postaví Anglicko. O 24 hodín skôr je na programe súboj Španielska s Francúzskom.


Kto zaujal? Snaživí a dobre organizovaní Chorváti. Postup to neprinieslo.

Kto sklamal? Možno až príliš účeloví Španieli, ktorí hrali pol hodinu bez klasického útočníka.


trapa.jpg

Giovanni Trapattoni. FOTO - SITA/AP

Švédsko prekvapilo Francúzov, skupinu vyhral Albion

D postupujú: Anglicko a Francúzsko

výsledky: Francúzsko - Anglicko 1:1, Ukrajina - Švédsko 2:1, Ukrajina - Francúzsko 0:2, Švédsko - Anglicko 2:3, Švédsko - Francúzsko 2:0, Anglicko - Ukrajina 1:0

Tabuľka:

1. Anglicko 3 2 1 0 5:3 7
2. Francúzsko 3 1 1 1 3:3 4
3. Ukrajina 3 1 0 2 2:4 3
4. Švédsko 3 1 0 2 5:5 3

Ukrajina si prd výkopom priala, aby sa Ševčenkovi a spol. podarilo zaskočiť hrdý Albion a postúpiť do play off.

Renomovaný strelec, ktorý zažil najväčšiu slávu v AC Milan však kvôli zraneniu začal zápas len na lavičke a keď naopak na opačnej strane navrátilec do základnej zostavy Rooney krátko po prestávke poslal kvalitný Gerrardov center do siete, prišla na rad tvrdá realita.

Tím trénera Blochina hral sympaticky, tlačil sa dopredu, pred bránou súpera bol nebezpečný, ale nedokázal skórovať. A keď aj, Devićov gól, kedy lopta skončila celým objemom za bránkovou čiarou, rozhodcovia jednoducho prehliadli. Určite nie preto, že akcii domácich predchádzal ofsajd.

Celý futbalový svet, alebo aspoň jeho európska časť sa teraz baví o nutnosti zavedenia videotechnológie do futbalu. To už je ale otázka na Blattera či Platiniho, ktorým tento nápad zatiaľ nevyhovuje.

Zatiaľčo Ukrajinci lamentovali nad rozhodcami, Anglicko spokojne hlási: "Splnili sme cieľ, aj keď mnohí nás skôr videli na opačnom konci poradia."

Telegraph pred vyraďovacou časťou, v ktorej prvom kole sa "Three Lions" postavia proti Taliansku (24. júna o 20.45) triezvo hovorí: "Predčasná eufória nie je namieste, turnaj sa začína až teraz a Anglicko úvod play off už veľakrát nezvládlo."

23 zápasov trvala séria Francúzov bez prehry, až ju ukončili Švédi. "Nádhera," napísal denník Dagens Nyheter, nezabudol však dodať, že víťazstvo nad krajinou "galského kohúta" by bolo rozhodne krajšie, keby znamenalo postup.

Naopak kouč Francúzov Blanc hodnotil výkon svojho tímu ako priemerný, známe periodikum L'Équipe zasa hovoril o márnej a navyše nedostatočnej snahe niektorých hráčov.

Les Bleus tak vo štvrťfinále čaká víťaz C-skupiny a zároveň najväčší favorit Španielsko. Zápas je na programe v sobotu 23. 6. o 20.45.

Kto zaujal? Zlatan Ibrahimović. Aj napriek tomu, že by Švédom už na postup do štvrťfinále nestačilo ani víťazstvo o desať gólov, kapitán Blågult predviedol výkon na úrovni. Navyše k víťazstvu prispel parádnym kúskom.

Kto sklamal? Francúzi. Miestami to vyzeralo, že až príliš taktizujú, naopak, keď dostali gól, prišla na rad aj zvýšená snaha, ktorá ale vyrovnaním nestačila.

490.jpg

Zlatan Ibrahimović (vľavo). FOTO - SITA/AP

ico

ME 2012, súhrn 3. kola skupinovej fázy:

A-skupina: Grécko - Rusko 1:0, Česko - Poľsko 1:0

B-skupina: Portugalsko - Holandsko 2:1, Dánsko - Nemecko 1:2

C-skupina: Chorvátsko - Španielsko 0:1, Taliansko - Írsko 2:0

D-skupina: Švédsko - Francúzsko 2:0, Anglicko - Ukrajina 1:0

Zaujímavosti:

 • Na ME 2012 zatiaľ nebol zápas, v ktorom by jeden z tímov neskóroval.
 • V druhých zápasoch skupín padlo len 14 gólov, teda 1,75 na zápas. Najviac v B-skupine (6), najmenej v áčku (2).
 • V porovnaní s druhým kolom je očividný pokles presných zásahov - až o 12, čo je samozrejme výsledkom taktizovania, veď väčšine tímov šlo o postup.
 • Najlepší strelci sú traja. Dzagojev (Rus.), Gómez (Nem.) a Mandžukić vsietili po 3 góly.
 • Najviac gólových prihrávok majú Rus Aršavin, Angličan Gerrard a Španiel Silva - tri.
 • Rozhodcovia dohromady udelili tri červené a 97 žltých kariet.
 • Najčastejším výsledkom je výhra 1:0. Ňou sa skončilo šesť stretnutí.
 • Najväčším prekvapením je vystúpenie vicemajstrov sveta Holanďanov, ktorí prehrali všetky svoje zápasy.
 • Najčastejšie strieľajú Francúzi (59x), bránu najviackrát trafili Španieli (39). Najmenej aktívni v tomto ohľade boli Gréci (19)
 • Medzi hráčmi najčastejšie trafil bránu Cristiano Ronaldo z Portugalska (13x). Naopak mimo nej (až 12x) mieril ruský útočník Keržakov.
 • Česko a Chorvátsko majú na konte po 61 faulov a v tejto štatistike hrajú prím, najmenej faulujú Nemci (27). Medzi jednotlivcami vedie Baroš (14). Naopak, najviac (16) ich utŕžili Poliak Lewandowski a kapitán Grékov Karagounis (12), ktorý je aj jediným, kto zahodil penaltu.
 • Najviac rohov zahrávalo Španielsko (26), najmenej naopak Švédsko (7).
 • Najlepšími hráčmi ME 2012 sú podľa Castrol indexu Cristiano Ronaldo (9,68), D. Silva (9,60) a Dzagojev (9,53).

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 039
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 558
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 582
 4. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 6 241
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 913
 6. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 706
 7. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 5 381
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 308
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 3 589
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 3 157

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

PRIMÁR

S vekom lekára môže stúpať aj počet úmrtí pacientov

Lekárom nad šesťdesiat úmrtnosť pacientov stúpla.

Neprehliadnite tiež

Ich akadémia inšpirovala aj Barcelonu. Ajax môže byť opäť postrachom

Finále Európskej ligy v Štokholme bude mať sprísnené bezpečnostné opatrenia.

Funkcie reprezentačného trénera som sa nedržal pre peniaze, vraví Cíger

Zdeno Cíger v online diskusii s čitateľmi denníka Pravda priznal, že sa stotožňuje aj so statusom svojej partnerky.

Kozák má problém. Príde Slovensko o svoju jednotku?

Futbalovú reprezentáciu čaká 10. júna v Litve kvalifikačný zápas o postup na svetový šampionát 2018.

TV

Slovenskí hokejisti budú mať o rok v Dánsku ťažkú skupinu, ale nevypadnú

Súpermi slovenskej reprezentácie budú čerství majstri sveta Švédi a aj Rusi, ktorí získali tento rok bronz.