AKTUALIZOVANÉ 23:39

Ronaldo sa strelecky prebudil, Holanďania skončili

Holanďania odchádzajú z Eura bez bodu. Portugalsko sa vo štvrťfinále stretne s Českom.

Zájazd na zápas Mareka Hamšíka Neapol vs. Lazio >>

BRATISLAVA. Postupová teória Holandska pred posledným zápasom v skupine bola dosť drsná.

Museli by vyhrať nad Portugalskom o dva góly a spoľahnúť sa, že Nemci tiež vyhrajú nad Dánskom.

Trénerovi Holandska van Marwijkovi neostalo po dvoch prehrách nič iné, než zmeniť základnú zostavu.

Nový kapitán nepomohol

info
Štvrťfinále:
  • 21. júna (A): Česko - Portugalsko (Varšava)
  • 22. júna (B): Nemecko - Grécko (Gdansk)
  • 23. júna (C): 1C - 2D (Doneck)
  • 24. júna (D): 1D - 2C (Kyjev)

Zmeny symbolizoval nový kapitán van der Vaart, jeho predchodca van Bommel ostal na lavičke spolu s Heitingom a Afellayom.

Oranjes v čiernych dresoch začali v ukrajinskom Charkove aktívnejšie. V 11. minúte strelil prvý gól zápasu ľavačkou spoza šestnástky van der Vaart.

Portugalčania rýchlo zareagovali zvýšenou pohyblivosťou, ktorou rozbiehali ofenzívne nájazdy po stranách i stredom.

Agilný bol najmä kapitán Ronaldo, ktorý sa usiloval o svoj prvý gól na šampionáte.

V 23. min mu prudkú hlavičku Stekelenburg ešte kryl, ale o päť minút neskôr už holandský brankár nemal šancu. Joao Pereira našiel šéfa v šestnástke a Ronaldo vyrovnal na 1:1.

Ronaldov večer

V druhom polčase sa Holanďania opäť vzchopili, no kontry Portugalčanov boli nebezpečnejšie.

V 74. minúte spečatil rozdielny osud oboch mužstiev Ronaldo, ktorý si chladnokrvne položil brankára a trafil po zemi k žrdi.

V súčasne hranom súboji vo Ľvove Nemecko – Dánsko (2:1) oslávil svoj jubilejný stý štart v nemeckej reprezentácii Podolski gólom v 19. minúte.

Nezlomní Dáni odpovedali vyrovnávajúcou hlavičkou Krohna–Dehliho hneď o päť minút. V druhom polčase rozhodol o treťom plnom zisku Nemcov Bender.

Vo štvrťfinále nastúpia vo štvrtok vo Varšave Česi proti Portugalsku a v piatok vo Gdansku Nemci proti Grékom.

Portugalsko - Holandsko 2:1 (1:1)

Góly: 28. a 74. Ronaldo - 11. van der Vaart. ŽK: Pereira - Willems, van Persie. Rozhodcovia: Rizzoli - Faverani, Stefani (všetci Tal.), 35.000 divákov.

Portugalsko: Patricio - Pereira, Alves, Pepe, Coentrao - Meireles (72. Custodio), Veloso, Moutinho - Nani (87. Rolando), Postiga (64. Oliveira), Ronaldo

Holandsko: Stekelenburg - van der Wiel, Vlaar, Mathijsen, Willems (67. Affelay) - de Jong, van der Vaart - Robben, van Persie, Sneijder - Huntelaar

Portugalci nastúpili po tretí raz v rovnakej zostave, Holanďania so zmenami. Premiérovo sa v "základe" na šampionáte objavil najlepší kanonier "tulipánov" z kvalifikácie a nemeckej bundesligy Huntelaar, pričom v strede pola dostali priestor van der Vaart a Vlaar namiesto Heitingu. Na lavičke náhradníkov tak zostali van Bommel a Afellay. V úvode Robben odstavil od lopty Coentraa, efektne pätou uvoľnil van der Wiela, ktorého center však Sneijder po náročnom kope na gól nepremenil.

Lenže už v 11. minúte Robben vyzval pred šestnástkou na strelu van der Vaarta a ten technicky zakrútil strelu do brány - 0:1. Po štvrťhodine hry zakončoval rýchly brejk Ronaldo, ale jeho prízemná strela opečiatkovala pravú žrď. Vzápätí mal samostatný únik Postiga po chybnej rozohrávke van der Wiela, ale sólo nepremenil. Meireles zasa mieril pri zakončení uhla do bočnej siete. Obojstranné ofenzívne divadlo pokračovalo.

V 28. minúte si na Pereirovu kolmicu nabehol Ronaldo a vyrovnal - 1:1. Nani potom mieril tesne vedľa a Ronaldo vyprášil rukavice Stekelenburgovi z 35 m. Portugalci boli aktívnejší, Ronaldova hlavička po rohovom kope sa pýtala do brány.

Ofenzívne a v slušnom tempe sa hralo aj v druhom polčase, ale gólové šance sa rodili pomaly. Po Mathijsenovom centri z ľavej strany hlavičkoval v dobrej pozícii Vlaar, ale mieril nad. Portugalci síce odpovedali po hodine hry gólom Postigu, ale ten pre ofsajd neplatil. Onedlho po rýchlej kontre poslal Ronaldo finálnu prihrávku na Coentraa a jeho umiestenenú strelu len s námahou vytlačil Stekelenburg.

V 72. minúte ponúkol Ronaldo tutovku na podnose Nanimu, ale gólmana "oranjes" neprestrelil. O malú chvíľu však smerovala rýchlo lopta po ose Moutinho - Nani - Ronaldo a kanonier Realu Madrid s prehľadom skóroval po druhý raz - 2:1. Holanďania sa len ťažko dostávali späť, ale po zakrútenej strele van der Vaarta zazvonila žrď. Potom však už pridali len ďalšie strelecké pokusy a tŕpli pri rýchlych brejkoch súpera. Po jednom z nich pálil Ronaldo do žrde a dal tak bodku za zaujímavým zápasom.

Konečná tabuľka:

1. Nemecko 3 3 0 0 5:2 9
2. Portugalsko 3 2 0 1 5:4 6
3. Dánsko 3 1 0 2 4:5 3
4. Holandsko 3 0 0 3 2:5 0

Pozápasové reakcie:

Bert van Marwijk (tréner Holandska): "Začali sme pomerne dobre a už po desiatich minút sme otvorili skóre. Zopakovalo sa to, čo v zápase s Nemeckom - dobrý začiatok, ale potom prišli inkasované góly a naša prehra. Fakt je, že sme nevyužili množstvo šancí. To sa v takomto dôležitom dueli nemôže takým skúseným hráčom stať. Riskoval som, keď som nechal na lavičke Van Bommela, ale musel som postaviť ofenzívnejšiu zostavu. Uvedomovali sme si, že musíme zvíťaziť minimálne o dva góly. Niekedy risk vyjde, inokedy nie. Sme sklamaní a nespokojní, nehrali sme dobre - ani dnes, ani na celom šampionáte. Vinu beriem na seba, ja som zodpovedný za neúspech."

Miguel Veloso, stredopoliar Portugalska: "Je nesmierne dôležité, že sme ukázali svoje silné morálne vlastnosti. Vzhľadom na to, že sme hrali proti mužstvu ako je Holandsko, sme sa dokázali vrátiť do zápasu dosť rýchlo. Tajomstvo nášho úspechu bola defenzíva, pričom naše mužstvo sa prezentovalo ako jeden celok. Všetci hráči hrali na maximum a preto sme dosiahli tento úspech."

Rafael van der Vaart, stredopoliar Holandska: "Proti jednému z najlepších tímov na turnaji sme nezačali zle, ale potom nás výkon postupne klesal. Tento šampionát nám nevyšiel, nehrali som dosť dobre na to, aby sme postúpili do vyraďovacej fázy. Prehrali sme tri zápasy z troch, takže sa vlastne niet o čom baviť. Ak by sme chceli ísť ďalej, museli by sme zahrať podstatne lepšie."

ONLINE PRENOS

XXX Zápas sa skončil.

93. min. Holanďania sa pokúšajú zaútočiť, ale Portugalčania si ich držia od šestnástky. Van Persie len jemne vystrelil, Patrício pozorný.

90. min. Ronaldo obišiel holandských obrancov a nastrelil žrď.

87. min. Naniho strieda Rolando. Van Persie vystrelil po výbornej prihrávke mimo brány.

85. min. Portugalčania v niekoľkých šanciach, Nani dvakrát strieľa nad bránu.

83. min. Van der Vaart nastrelil z diaľky žrď.

80. min. Hlavička Oliveiru po rohu Portugalčanov končí u Stekelenburga. Vzápätí center na van Persieho, ale lopta je už u Patrícia.

74. min. Ronaldo po portugalskom prečíslení dáva po Naniho prihrávke na 2:1.

72. min. Krásna prihrávka Ronalda na Naniho priamo pred Stekelenburgom, ale ten ho výborne vychytal.

69. min. Van Persie dostal žltú kartu za faul na Pepeho. Meirelesa vystriedal Custódio.

66. min. Coentra pri rýchlej kontre vystrelil, Stekelenburg sa predviedol vynikajúcim zákrokom. Striedajú aj Holanďania, dolu ide Willems, nahradil ho Afellay.

64. min. Porugalčania striedajú, Postigu mení Oliveira.

60. min. Postiga strelil gól po Ronaldovej prihrávke, ale rozhodcovia pískajú ofsajd.

57. min. Priamy kop pre Holanďanov, ale prihrávka našla len Portugalčanov.

53. min. Vlaar vo veľkej príležitosti, po centri Mathijsen hlavičkoval tesne nad bránu.

50. min. Holanďania s rohovým kopom, ale Portugalčania situáciu ustrážili. Willems dostal žltú kartu.

47. min. Holanďania držia loptu, ale Portugalčania ich držia ďaleko od svojej šestnástky. Ronaldo faulovaný Vlaarom.

XXX Začal sa druhý polčas.

45. min. Prvý polčas sa skončil bez nadstavených minút. Ak by zostali v platnosti aktuálne výsledky skupiny, postupovali by Nemci a Portugalčania.

38. min. Miguel strieľa zo štandardnej situácie, ale len tesne nad.

31. min. Nani z ďalšej šance Portugalska tesne míňa bránu. Portugalčania zatlačili Holanďanov, tí ich len s ťažkosťami držia od brány, Ronaldo tvrdo vystrelil, Stekelenburg vyrazil loptu od brány.

28. min. Sneijder strieľa z diaľky, ale Patrício je pozorný. Portugalčania si berú loptu, Ronaldo v šanci po výbornej prihrávke Pereiru a skóruje.

22. min. Coentrão odvrátil holandskú šancu na roh, de Jong hlavičkoval mimo brány. Ronaldo preveril Stekelenburga, takmer sám pred bránou hlavičkoval priamo do rúk holandského bránkára.

20. min. Hrá sa aktívny futbal, šance na jednej i druhej strane, Postigovi vzali Holanďania loptu až vo vlastnej šestnástke.

17. min. Postiga v obrovskej príležitosti po tom, ako mu prihral Van der Wiel, ale netrafil bránu. Gól sa nekonal ani zo šance po rohu, aj Meireles trafil len bočnú sieť. Robben sa prihnal na druhej strane k portugalskej bráne, ale holandskí obrancovia ho zastavili.

16. min. Ronaldo sa dostal do šance cez brániaceho Vlaara, ale jeho prudká strela skončila tesne mimo brány.

11. min. Van der Vaart skóroval krásnou strelou z diaľky, Holanďania prvýkrát na šampionáte vedú.

7. min. Ronaldo má príležitosť skórovať z priameho kopu, ale Vlaar loptu tečoval, Portugalčania majú roh. Brankára Stekelenburga fauloval Postiga, Holanďania pri lopte.

3. min. Huntelaar pri lopte, tú však chytá brankár Patrício. Vzápätí pri ďalšej akcii center na Huntelaara, lopta sa však dostala až k Sneijderovi, ten bránu prestrelil.

1. min. Holanďania začali aktívne, Portugalčania ich však nepúšťajú dopredu.

XXX Mužstvá nastúpili na trávnik, zápas sa môže začať.