Nemci porazili Dánov 2:1 a zahrajú si proti Grékom

Nemci vyhrali už štrnásty zápas v rade, na Eure zatiaľ nestratili ani bod.

• 21. júna (A): Česko - Portugalsko (Varšava)
  • 22. júna (B): Nemecko - Grécko (Gdansk)
  • 23. júna (C): 1C - 2D (Doneck)
  • 24. júna (D): 1D - 2C (Kyjev)

ĽVOV. Nemecká futbalová reprezentácia zvíťazila v nedeľňajšom súboji B-skupiny Eura v Ľvove nad Dánskom 2:1 a do štvrťfinále postúpila z 1. miesta s plným počtom 9 bodov.

Druhú miestenku vo vyraďovacej fáze si vybojovali šesťbodoví Portugalčania, ktorí v paralelne hranom stretnutí zdolali Holandsko 2:1.

Nemecko nastúpi v piatok 22. júna v poľskom Gdansku proti majstrom Európy z roku 2004 Grékom, o deň skôr vo štvrtok 21. júna vo Varšave si Česi ako víťazi A-skupiny v úvodnom štvrťfinále zmerajú sily s Portugalskom.

V "skupine smrti" nepostúpili tretí Dáni a sklamaním je štvrté miesto úradujúcich vicemajstrov sveta Holanďanov, ktorí nezískali na šampionáte ani bod.

Naopak, Nemci vyhrali už 14. zápas v rade a na prebiehajúcom šampionáte sú jediní, ktorí zatiaľ nestratili ani bod.

Šampionát pokračuje v pondelok 18. júna zápasmi C-skupiny, v ktorých nastúpi Španielsko proti Chorvátsku a Taliansko zabojuje o postup proti bezbodovému Írsku.

Dánsko - Nemecko 1:2 (1:1)

Góly: 24. Krohn-Dehli - 19. Podolski, 80. Bender. Rozhodcovia: Velasco Carballo - Alonso Fernandez, Yuste Jimenez (všetci Šp.), bez kariet, 32.000 divákov.

Dánsko: Andersen - Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Kvist, Zimling (79. Ch. Poulsen) - Eriksen, J. Poulsen (82. Mikkelsen), Krohn-Dehli - Bendtner

Nemecko: Neuer - Bender, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Müller (84. Kroos), Özil, Podolski (64. Schürrle) - Gomez (74. Klose)

Dáni nastúpili bez zraneného Rommedahla, ktorého na pravom krídle nahradil Eriksen. V nemeckej zostave prišlo tiež iba k jedinej vynútenej zmene, keď na pravom kraji obrany dostal príležitosť Bender namiesto potrestaného Boatenga. Nemcom síce stačila na prvenstvo v skupine aj remíza, nič však nechceli nechať na náhodu a od úvodu sa pustili do súpera.

V 3. minúte zabudnutý Khedira dobre odcentroval na Gomeza, pred ktorým obrana Dánov na poslednú chvíľu odvrátila loptu. Ofenzívni nemeckí hráči prechádzali defenzívou súpera ako nôž maslom a v 6. minúte mal na nohe tutovku Müller, ku ktorému sa dostala lopta po tečovanom centri Podolského, ale zblízka trafil iba do Andersena.

Hra na chvíľu stratila tempo, ale Nemci rovnako ako proti Holandsku gólovo udreli práve počas takejto "hluchej" pasáže. Po akcii na pravom krídle priťukol Gomez loptu na Podolského, ktorý pravačkou prestrelil Andersena a dal si pekný darček k svojmu jubilejnému 100. štartu za národný tím - 0:1. Dáni však nezložili zbrane a v 24. minúte sa im podarilo po ojedinelej akcii vyrovnať. Po rohu predĺžil Jacobsen vo vzduchu na Krohna-Dehliho a ten hlavou nedal Neuerovi šancu - 1:1. Nemci mohli ísť znova do vedenia v 36. minúte, Podolského delovka z priameho kopu tesne spoza šestnástky však iba presvišťala nad brvnom.

Favorizovaní Nemci vstúpili do druhého dejstva až príliš ľahkovážne, na čo mohli v 51. minúte doplatiť. Po akcii S. Poulsena s Bendtnerom sa ocitol v dobrej palebnej pozícii J. Poulsen a po jeho strele z voleja sa lopta obtrela o pravú žrď Neuerovej brány. Dánom bola remíza po hodine hry málo platná, keďže v paralelne hranom súboji Portugalčania bodovali s Holandskom a provizórne figurovali na druhom mieste. Nemci ich však v ďalšom priebehu vôbec nepustili do hry, držali takticky loptu a Neuer bol bez práce.

V 67. minúte mohla nemecká "uspávanka" sláviť úspech, lenže po peknom Khedirovom vysunutí pohotový Andersen vytesnil končekmi prstov do bezpečia strelu striedajúceho Schürrleho. Opatrná hra Nemcom vyhovovala a Dáni smerom dopredu nepredviedli nič svetoborné. V 80. minúte sa však naivne vrhli do útoku, čo skúsený súper využil a Lars Bender poľahky poslal svoj tím do vedenia - 1:2. V závere už si Nemci víťazstvo ustrážili a vo štvrťfinále narazia na Grékov.

Konečná tabuľka:

1. Nemecko 3 3 0 0 5:2 9
2. Portugalsko 3 2 0 1 5:4 6
3. Dánsko 3 1 0 2 4:5 3
4. Holandsko 3 0 0 3 2:5 0

Pozápasové reakcie:

Morten Olsen, tréner Dánska: "Odohrali sme fantastický zápas proti najlepšiemu mužstvu na turnaji. V druhom polčase sme mali nejaké šance, ale sme ich nevyužili a to sa nám stalo osudným. Na moje mužstvo som hrdý, zdolali sme Holandsko a do posledných minút boli v hre o postup. Klobúk dole pred hráčmi!"

Joachim Löw, tréner Nemecka: "Nevyužili sme tri - štyri sľubné príležitosti, aby sme zvýšili naše vedenia na 2:0, čo by nám uľahčilo situáciu. V druhom polčase sme však kontrolovali vývoj. Dáni sa do ofenzívy nehrnuli, ale keď zaútočili, boli nebezpeční. Myslím si, že sme našu úlohu zvládli dobre."

William Kvist, stredopoliar Dánska: "Oba góly, ktoré sme dostali, boli z kategórie hlúpych. Treba však objektívne priznať, že Nemci boli lepší. Odovzdali sme zo seba všetky sily, žiaľ, nestačilo to."

Lars Bender, obranca Nemecka: "Pre mňa je to absolútne šťastný deň. Nastúpil som, strelil som gól a k tomu všetkému sme vyhrali. Na poste pravého obrancu som sa cítil dobre, už sa všetci tešíme na štvrťfinále a veríme, že naša víťazná jazda bude pokračovať."

Lukas Podolski, krídelník Nemecka: "Hrali sme proti silnému mužstvu Dánska, no na zápas sme sa výborne pripravili. Dal som gól mojou slabšou nohou pravačkou, o to je ten pocit krajší. Najdôležitejší je však postup."

Online prenos:

Zápas sa skončil.

93. Nemci ešte mohli zvýšiť svoje vedenie v nadstavenom čase, no nepodarilo sa.

88. Zápas sa už len dohráva. Brankár Neuer si dovolil kľučku na dánskeho útočníka.

84. Dáni sa snažia ešte čosi spraviť s výsledkom. Hlavička po rohovom kope však mieri mimo nemeckú bránku.

80. GÓL NEMECKO! Lars Bender využíva rýchly protiútok a posiela Nemcov do vedenia.

74. Ronaldo posiela Portugalcov do vedenia 2:1 nad Holandskom. Dánom sa postup vzďaľuje.

67. Nový muž na ihrisku André Schürrle sa dostal do obrovskej šance, ale dánsky brankár perfektne zasiahol.

65. Futbalisti Nemecka sa nemôžu cez dobre organizovanú obranu svojho súpera nijako presadiť. Dáni sa ale stále musia spoliehať na Holanďanov a ich prípadný gól. Dva by boli už priveľa.

60. Nemecká aktivita opadla a Dáni sú v tomto momente lepším mužstvom.

51. Obrovská šanca Dánov, Poulsenovej strele chýbali len centimetre a jeho mužstvo už mohlo v zápase viesť.

49. Khedira poslal peknú prihrávku Müllerovi, no brankár Anderson mal k lopte bližšie.

Prvý polčas sa skončil. Zatiaľ postupuje Nemecko a Portugalsko.

45. Zaútočiť dokázali ešte aj Dáni, no ich strelecký pokus nemecká obrana zblokovala.

43. Goméz mohol v závere polčasu poslať Nemcov do vedenia, no chýbalo mu pol kroka, aby sa dostal k lopte skôr ako brankár Andersen.

41. Khedirova strela priestor dánskej bránky minula.

40. Hra sa momentálne ukľudnila, obe mužstva viac vyčkávajú.

36. Nemci po faule na Müllera zahrávajú priamy kop z hranice šestnástky. Podolskeho bomba letí tesne nad.

32. Özilov center z priameho kopu nezužitkoval Hummels. Následne sa nepresadil ani Goméz.

30. Situácia v skupine aktuálne vyzerá takto:

27. Portugalsko vyrovnáva v zápase s Holandskom na 1:1, dánski fanúšikovia stíchli. Ich mužstvo momentálne nepostupuje.

24. GÓL DÁNSKO! Krohn-Dehli zužitkoval rohový kop a Dáni zo svojej prvej šance vyrovnávajú na 1:1.

19. GÓL NEMECKO! Podolski posiela svojim 44. reprezentačným zásahom Nemcov do vedenia. Na gólovú strelu mu nahral Goméz.

14. Bendtner vyskúšal strelu z veľkej diaľky, ale Neuerovu bránku nijako neohrozil.

12. V druhom zápase už Holandsko vedie nad Portugalskom 1:0.

11. Nemci sú jednoznačne aktívnejší a ľahko sa dostávajú pred dánsku šestnástku.

6. Müller z blízky neprekonal v stopercentnej šanci dánskeho brakára Andersena.

2. Müller vyskúšal vystreliť, mieri nad. O chvíľu sa dostáva do šance aj Goméz po prihrávke Khediru. Dáni sa rozhodli zrejme brániť, remíza im na postup stačí.

1. Zápas sa začal

Zostava Dánska: Andersen, Kjær, Agger(C), S. Poulsen, Jacobsen, Kvist, Eriksen, J. Poulsen, Zimling, Krohn-Dehli, Bendtner

Zostava Holandska: Neuer, Hummels, Badstuber, Lahm (C), Khedira, Schweinsteiger, Özil, T. Müller, Bender, Podolski, Goméz

Domov»Futbal»Reprezentácie»Nemci porazili Dánov 2:1 a zahrajú si proti Grékom