AKTUALIZOVANÉ 22:52

Španieli postúpili, zdolali Chorvátov 1:0

O výhre a postupe španielskych futbalistov do štvrťfinále rozhodol Jesus Navas, Chorváti zo skupiny nepostúpili.

Kvalifikácia Anglicko - Slovensko na legendárnom Wembley >>

Španielska futbalová reprezentácia zvíťazila v pondelňajšom súboji C-skupiny EURO 2012 v poľskom Gdansku nad Chorvátskom 1:0 a postúpila do štvrťfinále z 1. miesta.

Víťazný gól Španielska strelil v 88. minúte striedajúci Jesus Navas. Spolu s úradujúcimi majstrami sveta a Európy si účasť vo vyraďovacej fáze vybojovali aj Taliani. Oči pre plač zostali tretím Chorvátom, na poslednom mieste skončilo s nulou na bodovom konte Írsko.

Dianie v skupinovej fáze šampionátu uzavrú v utorok 19. júna zápasy D-skupiny Švédsko - Francúzsko a Anglicko - Ukrajina. Vo štvrťfinále si vo štvrtok 21. júna zmerajú najskôr sily Česi s Portugalskom, v piatok 22. júna Nemecko s Gréckom. V sobotu 23. júna budú v akcii Španieli a v nedeľu 24. júna Taliani proti dvom postupujúcim z "déčka".

Po zápase:

Slaven Bilič, tréner Chorvátska: "Chcem pogratulovať hráčom k heroickému výkonu. Mohli sme vyhrať, mali sme na to šance, ale nestálo pri nás šťastie. Chceli sme na súpera po zmene strán vybehnúť, mali sme dobré šance, škoda. Všetko sme urobili dobre okrem toho, že sme nedokázali streliť gól."

Vicente del Bosque, tréner Španielska: "Bol to tvrdý, tenzný zápas. Chorváti výborne bránili, nedávali nám v útoku veľa priestoru. Nakoniec sme sa dokázali presadiť, ale poriadne sme sa na postup nadreli."

Jesus Navas, stredopoliar Španielska: "Chorváti odohrali s nami vyrovnanú partiu. Bolo ťažké dostať sa cez ich obranu. V našom mužstve vša sú víťazné typy hráčov a to, v čo sme verili, sme dosiahli. Sme však len na polceste, musíme sa dobre pripraviť na štvrťfinále."

Chorvátsko - Španielsko 0:1 (0:0)

Gól: 88. Navas.

Rozhodcovia: Stark - Salver, Pickel (všetci Nem.),

ŽK: Čorluka, Srna, Strinič, Jelavič, Mandžukič, Rakitič,

36.000 divákov.

Chorvátsko: Pletikosa - Vida (66. Perišič), Čorluka, Schildenfeld, Strinič - Srna, Rakitič, Vukojevič (81. Eduardo), Modrič, Pranjič (66. Jelavič) - Mandžukič

Španielsko: Casillas - Arbeloa, Ramos, Pique, Alba - Busquets, Xabi Alonso - Iniesta, Xavi (89. Negredo), Silva (73. Fabregas) - Torres (61. Navas)

ONLINE PRENOS

info
Štvrťfinále:
    • 21. júna (A): Česko - Portugalsko (Varšava)
    • 22. júna (B): Nemecko - Grécko (Gdansk)
    • 23. júna (C): 1C - 2D(Doneck)
    • 24. júna (D): 1D - 2C(Kyjev)

Zápas sa skončil. Španielsko postúpilo do štvrťfinále, Chorvátsko na šampionáte skončilo.

90. + 3. min Do španielskeho pokutového územia sa vybral aj Pletikosa, nepomohlo to. Španielsko zápas vyhralo 1:0.

90. min Španielsko má momentálne sedem bodov a dostáva sa na prvé miesto tabuľky aj pred Taliansko. Španieli mali opäť šancu, Chorváti loptu spred brány odkopli.

88. min Jesús Navas dostal od Iniestu prihrávku pred prázdnu bránu. Už sa nemohol pomýliť, Španielsko vyhráva 1:0.

86. min Čorluka po rohovom kope takmer dokázal poslať loptu do španielskej brány, zostáva 0:0.

85. min Viacero šancí Španielom zastavil skvelý Pletikosa v bráne Chorvátska.

81. min Na ihrisko sa v drese Chorvátska dostal aj rodák z Brazílie Eduardo.

79. min. Perišičovu strelu po rýchlom protiútoku Casillas vyrazil. Busquets zase po protiútoku na opačnej strane opäť len zasekával a ani nevystrelil.

78. min. Fábregas po Iniestovej prihrávke len zasekol a nevystrelil na bránu. Jeho pokus opäť obrana zrazila na rohový kop.

74. Španielsko sa opäť nedostalo k strele, hoci mali hráči viacero možností vystreliť. Útoky obhajcov titulu končia pred šestnástkou, kde im Chorváti vždy berú loptu.

73. min. Z ihriska odchádza aj Silva. Vystriedal ho Cesc Fábregas.

70. min. Torres už nie je na ihrisku a Španielsko hrá opäť bez klasického útočníka.

67. min. Rohový kop Xaviho sa gól neskončil, Iniesta ani následná strela skončila len ďalším rohom.

59. min. Rakitič mohol po Modričovom centri streliť prvý gól zápasu. Sám pred Casillasom však zaváhal, španielsky brankár jeho hlavičku fantasticky vyrazil.

54. min. Po faule na Silvu dostal Strinič tretiu žltú kartu Chorvátska v zápase.

51. min. Jordi Alba sa do šance nedostal, rozhodca zapískal jeho faul na Daria Srnu.

45. min. Začal sa druhý polčas. Španielsko drží loptu v strede ihriska.

45+2. min - Skončil sa prvý polčas. Zatiaľ to je taktická hra z oboch strán.

44. min - Srna fauloval Busquetsa a dostal žltú kartu.

42. min - Španieli zahrávali rohový kop, ale Ramos pri výskoku fauloval.

38. min - Chorváti sa snažia si vytvoriť šancu, ale Španieli pozorne bránia.

30. min - Iniesta si potiahol do obrany, prihral Silvovi. Ten však slabo vystrelil.

27. min - Ramos tvrdo fauloval Mandžukiča, Chorváti majú z pravej strany priamy kop. Čorluka dostal za protesty žltú kartu.

25. min - Pranjič vyskúšal pozornosť Casillasa, ten bez problémov jeho pokus kryl.

23. min - Torres sa snažil prekvapiť Pletikosu z veľkého uhla.

21. min - Španieli mali priamy kop, ale pri jeho pokuse spoluhráči faulovali.

17. min. - Španieli sa snažia prekonať obranu Chorvátov, ale tá zatiaľ odoláva.

10. min - Chorvátski fanúšikovia hneď na začiatku zápasu hodili dymovnicu.

1. min - Zápas sa začal.