Blatter: Potrebujeme kontrolu

Miloslav Šebela|20. jún 2012 o 21:26

Šéf svetového futbalu Sepp Blatter priznal, že kontrola gólových situácií je nutnosťou.

V zápase Ukrajiny s Anglickom televízne kamery opäť odkryli celému svetu to, čo nevidel rozhodca z dvoch metrov. Gól. Zavedenie kontroly na bránkovej čiare je možné už koncom tohto roka.

DONECK, BRATISLAVA. „Lopta bola pol metra za čiarou,“ hneval sa ukrajinský tréner Oleg Blochin. „Na ihrisku bolo päť rozhodcov. Načo ich je toľko?“

V utorok proti Anglicku ukrajinský stredopoliar Marko Devič v 62. minúte prekonal brankára Harta. Lopta už bola za čiarou, keď ju John Terry akrobaticky vykopával.

Bránkový rozhodca, ktorý stál od miesta dva metre, gól nepostrehol. Anglicko vyhralo 1:0 a postúpilo do štvrťfinále. Ukrajina na turnaji skončila.

Prvým momentom, ktorý spustil debatu o kontrole gólových situácií, bol neuznaný zásah Franka Lamparda na majstrovstvách sveta 2010.

Šéf Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sep Blatter vtedy prvý raz pripustil, že o tomto probléme treba hovoriť. Teraz napísal: „Po stredajšom zápase už nie je otázka technológie bránkovej čiary alternatívou, ale nutnosťou.“

Platini: Technika do futbalu nepatrí

FIFA techniku vo futbale dlho odmietala.

Medzinárodný výbor pre pravidlá videosystém niekoľkokrát skúšal. Výsledok: ruší to hru a jej plynulosť. Aj preto pristúpili k bránkovým rozhodcom. Tí mali zabrániť práve takýmto situáciám.

Na obranu rozhodcov sa postavil šéf UEFA Michel Platini. „V pätici vidia rozhodcovia všetko. Pomáhajú plynulosti hry a zabezpečujú jednotný prístup. Problémom nie je zavedenie technológie bránkovej čiary, ale samotný príchod techniky do futbalu, pretože čo nevidieť bude niekto vyžadovať kontrolu hry rukou, neskôr ofsajdov. Potom sa to už nezastaví a pôjde to stále dokola,“ vravel rozhorčene Platini.

Jastrabie oko alebo čip

FIFA v súčasnosti vyberá medzi dvomi technológiami, ktoré by mali sporným situáciám predísť – jastrabie oko, známe z tenisu a kriketu, a GoalRef.

Jastrabie oko funguje na princípe súčasného snímania hracej plochy viacerými kamerami. Všetky zábery potom v počítači vytvoria trojrozmernú animáciu, ktorá vie presne určiť polohu loptičky.

Možná odchýlka 3,6 milimetra. Prvý raz jastrabie oko použili na US Open 2006.

Futbal je v porovnaní s tenisom chaotickejší a nepredvídateľnejší. Na štadióne v Southamptone už FIFA jeho presnosť skúšala a premiéru mal v júnovom prípravnom zápase Anglicko – Belgicko.

Systém GoalRef využíva čip, ktorý je umiestnený v lopte. Senzory v konštrukcii bránky potom vedia určiť, či je lopta celým objemom za čiarou. GoalRef sa predstaví FIFA teraz.

Deň po skončení šampionátu by mal v Kyjeve Medzinárodný výbor pre pravidlá rozhodnúť, ktorý z dvoch systémov je lepší.

Víťazná technológia by prvý raz mohla potvrdiť gól na decembrových majstrovstvách sveta klubov.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Blatter: Potrebujeme kontrolu