Portugalčania vyhrali nad Čechmi Ronaldovým gólom

Sportnet|21. jún 2012 o 20:23

V semifinále sa Portugalsko stretne s postupujúcim zo súboja Španielsko - Francúzsko.

Portugalská futbalová reprezentácia zvíťazila vo štvrťfinále EURO 2012 vo Varšave nad Českom 1:0 a prebojovala sa už do semifinále.

Štvrtkový duel na Národnom štadióne v poľskej metropole rozhodol Cristiano Ronaldo, ktorý v 79. minúte poslal loptu hlavou do siete po ukážkovom centri Joaa Moutinha.

info
Semifinále:
  • 27. júna: Portugalsko - víťaz C (Doneck, 20.45)
  • 28. júna: víťaz B - víťaz D (Varšava, 20.45)

Portugalčania si po prvopolčasovej taktickej bitke vytvorili po zmene strán miestami drvivý tlak, ktorý zaslúžene zúročili a postúpili medzi najlepšie štyri tímy turnaja.

Čechom sa nepodarilo nadviazať na triumf z EURO 1996, keď v Nottinghame zdolali "selecao" 1:0 po pamätnom lobe Karla Poborského.

V semifinále (v stredu 27. júna o 20.45 SELČ v Donecku) si zverenci trénera Paula Benta zmerajú sily s postupujúcim zo súboja Španielsko - Francúzsko, ktorý sa hrá v sobotu 23. júna.

Šampionát pokračuje už v piatok 22. júna štvrťfinálovým duelom Nemecka s Gréckom, zoznam semifinalistov skompletizuje v nedeľu 24. júna zápas Anglicka s Talianskom.

Česko - Portugalsko 0:1 (0:0)

Gól: 79. Ronaldo. Rozhodcovia: Webb - Mullarkey (obaja Angl.), van Roekel (Hol.) ŽK: Limberský - Nani, Veloso, 54.000 divákov.

Česko: Čech - Gebre Selassie, Kadlec, Sivok, Limberský - Jiráček, Plašil, Hübschman (86. Pekhart), Darida (61. Rezek), Pilař - Baroš

Portugalsko: Patricio - Pereira, Alves, Pepe, Coentrao - Meireles (88. Rolando), Veloso, Moutinho - Nani (84. Custodio), Postiga (40. Almeida), Ronaldo

V úvode stretnutia boli prekvapujúco lepší Česi, ale nedostali sa do vyloženej príležitosti. Portugalčania odpovedali strelou Joaoa Moutinha, s ktorou však český brankár nemal problémy.

Prvú veľkú šancu mal český výber, ale Barošovi chýbali iba centimetre na to, aby v 18. min na päťke zasiahol strieľaný center Daridu. Gólom sa neskončila ani pekná akcia, na ktorej konci bol prienik Gebre Selassieho, jeho center a vynikajúci obranný zákrok Pepeho.

V 33. min previedol krásne "nožničky" Cristiano Ronaldo, ale netrafil bránku. O dve minúty neskôr skúšal šťastie kanonier Realu Madrid prudkou strelou z priameho kopu z 30-metrovej vzdialenosti, ale opäť neuspel.

Najväčšiu príležitosť úvodného dejstva nevyužil v jeho nadstavenom čase aktívny C. Ronaldo, ktorý trafil do žrde.

Aj vstup do druhého polčasu mali lepší Portugalčania. Hneď po šestnástich sekundách v dobrej pozícii hlavičkoval nad Hugo Almeida. Cristiano Ronadlo trafil do žrde aj druhýkrát, v 49. min opečiatkoval konštrukciu bránky z priameho kopu, keď loptu vytlačil končekmi prstov Petr Čech.

Tlak "Seleccao" sa stupňoval, ale Čechov držal nad vodou vynikajúci brankár. V 58. min síce skóroval Hugo Almeida, ale jeho gól neplatil pre postavenie mimo hry. "Európski Brazílčania" neuspeli gól ani v 74. min, keď pokus Naniho obetavo zblokoval na rohový kop Kadlec.

Až jedenásť minút pred koncom riadneho hracieho času skóroval najlepší hráč na ihrisku C. Ronaldo, ktorý hlavičkovým "koníčkom" zužitkoval center Joaoa Moutinha.

Portugalčania si s prehľadom udržali najtesnejší náskok a zaslúžene postúpilo medzi najlepšie kvarteto "starého kontinentu".

Pozápasové hodnotenia:

Michal Bílek (tréner ČR): "Veľmi dobre sme vedeli, že nás čaká náročný duel. Portugalčania disponujú veľkou ofenzívnou silou. V druhom polčase sme postupne strácali silu a energiu, čím sme ponúkli viac priestoru súperovi. Jedna situácia napokon rozhodla celý zápas. Hráči Portugalska boli futbalovejší. Nás držal v hre výborný Petr Čech.

Cristiano Ronaldo (útočník Portugalska a autor jediného gólu): "Máme dostatočne kvalitný tím na to, aby sme hrali v semifinále. Sme veľmi šťastní, že sme zvíťazili a postúpili. Vieme však, že ďalší zápas bude omnoho náročnejší. Tešíme sa naň a dôkladne sa pripravíme."

Nani (stredopoliar Portugalska): "Hrali sme veľmi dobre a napokon vybojovali dôležité víťazstvo. Je to zásluha kolektívneho výkonu, hrali sme dobre ako tím. V nasledujúcom stretnutí to budeme mať ešte ťažšie, no veríme si. Proti Česku som mal niekoľko šancí, ktoré neboli najhoršie. Ako to však vo futbale býva, nie vždy sa podarí streliť gól. Cristiano Ronaldo mal tiež veľa príležitostí a nakoniec mu to tam padlo."

ONLINE PRENOS

Góly: 79. Cristiano Ronaldo

XXX Zápas sa skončil.

93. min. Česi ešte vybojovali rohový kop, do šestnástky prichádza aj Čech. Center bol príliš dlhý, Česi z neho nič nevyťažili.

92. min. Portugalčania dohrávajú zápas v bezpečnej vzdialenosti od vlastnej brány, Česi sa nevedia dostať k tlaku.

89. min. Miguel Veloso vystrelil, ale len vysoko nad Čechovu bránku. Limberský vidí žltú kartu.

84. min. Naniho vystriedal Custódio Meirelesa Rolando. Hübschmana zasa nahradil Pekhart.

79. min. Ronaldo sa konečne presadil po výbornej prihrávke od Moutinha a Portugalsko vedie 1:0.

79. min. Jiráček sa dobre uvoľnil po portugalskom tlaku, ale centroval len do rúk portugalského brankára Patrícia.

72. min. Ronaldo prihrával na Meirelesa, ale ten dáva vysoko nad českú bránku. Nani vzápätí dostal prihrávku pred bránou, ale aj on strieľa mimo.

66. min. Po zrážke s brankárom Čechom leží Kadlec na tréningu, musia ho ošetrovať.

64. min. Moutinho parádne vystrelil pod brvno českej brány, Čech však na loptu dosiahol.

60. min. Pilař v dobrej českej akcii centroval pred portugalskú bránu, ale loptu získali Portugalčania. Daridu strieda Rezek.

58. min. Nani vystrelil po vyhratom súboji s Lindberským, ale Čech vytiahol výborný zákrok. Nani vzápätí odcentroval na Almeidu, ten skóroval, ale v ofsajde, gól neplatí.

54. min. Ďalšiu Ronaldovu strelu český obranca zblokoval.

49. min. Ronaldo z priameho kopu nastrelil Daridu, ale bude si štandardku opakovať o 9 metrov bližšie k Čechovej bráne. Druhú strelu nasmeroval Ronaldo opäť na žrď.

46. min. Úvod druhého polčasu pre Portugalčanov, ale center Meirelesa priamo pred Čecha nikto nezachytil.

XXX Skončil sa prvý polčas.

46. min. Obrovská príležitosť Portugalska, Ronaldo sa uvoľnil cez Kadleca, vystrelil a trafil žrď!

44. min. Nani spadol pred Čechom v súboji s Kadlecom, penalta z toho nie je, Portugalčania zostávajú pri lopte.

40. min. Helder Postiga si natiahol sval, z trávnika ho musia vynášať, v zápase ho vystrieda Hugo Almeida.

33. min. Roh pre Portugalčanov, zostávajú v českej šestnástke, Ronaldo strieľal nožničkami mimo brány. Portugalčania nevyužili ani štandardnú situáciu, Ronaldova strela opäť mimo brány.

28. min. Veľká príležitosť Čechov, ale portugalskí obrancovia to zvládli.

25. min. Ronaldo prešiel cez Kadleca, vystrelil, ale Čech jednak chytá a Ronaldovi pískajú rozhodcovia faul. Nani videl žltú kartu za faul na Limberského. Žltá karta ide aj pre Velosa.

24. min. Coentrão sa prepracoval cez českých futbalistov, vystrelil na bránku, ale Čech chytá.

21. min. Jiráček sa dostal do potýčky s Ronaldom, Moutinho zle odcentroval, Česi získavajú loptu.

18. min. Česi vo výbornej príležitosti, prihrávka Daridu na Baroša pred portugalskou bránkou, ale tomu sa nepodarilo vystreliť. Česi majú roh, lopta končí u Portugalčanov.

11. min. Prvý roh Portugalčanov, Meireles centroval do šestnástky, ale Limberský odcentroval od brány.

7. min. Jiráček získal roh pre Česko, Daridovu prihrávku už Portugalčania zachytili.

4. min. Duel sa začal v pokojnom tempe, ale Česi sa postupne prepracúvajú k portugalskej šestnástke.

XXX Zápas sa po hymnách oboch krajín môže začať.

Zostavy:

Česko: Čech (GK) (C), Gebre Selassie, Kadlec, Sivok, Limberský, Plašil, Pilař, Hübschman, Jiráček, Darida, Baroš

Portugalsko: Rui Patrício (GK), Bruno Alves, Pepe, Fábio Coentrão, João Pereira, Miguel Veloso, João Moutinho, Raul Meireles, Nani, Cristiano Ronaldo (C), Hélder Postiga