AKTUALIZOVANÉ

Volejbalisti zdolali Dánsko 3:0 a živia nádej na Final Four

Košice 22. júna (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v piatok v prvom súboji na záverečnom piatom turnaji A-skupiny Európskej ligy v ...

(Zdroj: ilustračné - SITA)

KOŠICE. Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v piatok v prvom súboji na záverečnom piatom turnaji A-skupiny Európskej ligy v košickej Steel aréne nad Dánskom po jednoznačnom priebehu 3:0.

Slováci si so ziskom 20 bodov upevnili druhé miesto v skupine, o účasť vo Final Four v tureckej Ankare ich však stále môže pripraviť Česko, bojujúce v B-skupine.

Zverenci trénera Štefana Chrtianskeho st. si najbližšie zmerajú sily s výberom Izraela v sobotu o 17.30 h. Izraelčania sa v piatok postarali vôbec o prvú prehru Španielska v súťaži po víťazstve 3:2 na sety. Hoci prehrávali 0:1 aj 1:2, napokon si vynútili rozhodujúci piaty set, v ktorom lídra skupiny zdolali po výsledku 15:8.

Slovensko - Dánsko 3:0 (15, 15, 23)

A-skupina, 5. turnaj, 1. zápas:

Zápas trval: 68 minút. Rozhodovali: Isajlovič (Rak.), Mocsnik (Maď.), 1000 divákov.

Slovensko: Zaťko, Bencz, Száraz, Kašper, Chrtiansky ml., Ogurčák, libero Kubš

Dánsko: Knudsen, Thomsen, Jacobsen, Ditlevsen, Christiansen, Olufsen, libero Scholer (Schultz, Mikelsons)

Tabuľka:

1. Španielsko 10 9 1 29:12 25
2. Slovensko 10 6 4 25:15 20
3. Dánsko 10 5 5 16:22 13
4. Izrael 10 4 6 16:23 11
5. Grécko 12 3 9 17:31 9

Slováci predviedli výborný vstup do zápasu a v siedmej výmene zvyšoval nahrávač Zaťko už na 5:2, keď sa netradične ocitol v roli smečiara.

Dáni korigovali na rozdiel jedného bodu (6:7) vďaka esu Knudsena, ktorý s výrazným prispením siete "položil" loptu na palubovku.

Domáci reprezentanti po prvom technickom oddychovom čase pridali a postupne si vypracovali štvorbodové vedenie. Za stavu 12:10 zvýšil v ich prospech Bencz a vzápätí sa po peknej výmene prezentoval na sieti technickým zakončením Ogurčák (14:10).

Severský súper nezvládol ďalší priebeh setu, keď jeho manko postupne narástlo na rozdiel desiatich bodov (13:23) a rovnakým rozdielom sa skončil i prvý set 15:25.

Aj úvod druhého setu patril slovenskému výberu, ktorý po prvom technickom oddychovom čase viedol 8:5. Svoj náskok zvýšil na 11:7, aby vzápätí po strate koncentrácie dovolil súperovi znížiť na rozdiel jediného bodu. Kašper za stavu 12:10 v prospech Slovenska smečoval iba do dvojbloku súpera, od ktorého sa lopta dostala na slovenskú stranu.

Slováci však od stavu 13:12 potiahli päťbodovú šnúru a prakticky rozhodli o osude druhého setu. Severania sa dostali pod tlak a kopili množstvo chýb, z čoho profitovali hráči v modrých dresoch, ktorí získali aj druhý set pomerom 25:15.

Tretí set začal aktivitou Slovákov, ktorí sa po presnom smeči Bencza ujali vedenia 3:0.

Ich súper znížil na rozdiel jedného bodu (4:5), no po vlastných chybách prehrával po prvom technickom oddychovom čase 4:8. V ďalšom priebehu slovenská reprezentácia postupnými útokmi držala svojho súpera na dištanc. Navyše pri útokoch Dánov im na sieti vychádzal dvojblok i trojblok.

Dáni ešte zdramatizovali po ese Christiansena, ktorý vyrovnával na 18:18, ale Slovensko napokon dotiahlo dramatickú koncovku setu do úspešného konca 25:23 a radovalo sa zo zaslúženého víťazstva 3:0 na sety.

výsledok druhého stretnutia:

Izrael - Španielsko 3:2 (-24, 23, -20, 19, 8)

Aktéri hodnotia:

Štefan Chrtiansky st., tréner SR: "Musím chlapcov pochváliť. Myslím si, že od prvého setu boli sústredení, čo som im zdôrazňoval. Verili sme si po predošlých skúsenostiach, predsa len Dánov poznáme a vieme, kde ich tlačí päta, predovšetkým na prihrávke. Darilo sa nám plniť taktické pokyny. V treťom sete možno nastalo mierne poľavenie, keď sme mali náskok a oni zareagovali. Napokon sme to veľmi slušne zvládli."

Štefan Chrtiansky ml., smečiar SR: "Doteraz nám vyšiel každý štart na turnaji. Boli sme na to pripravení, trénovalo sa nám tu veľmi dobre. Možno sme súpera prekvapili, ale boli sme jednoznačne lepší. V treťom sete sme trošku poľavili, predovšetkým na servise, zápas sa však niesol v našej réžii."

František Ogurčák, smečiar SR: "Prvé dva sety sme odohrali až na dve-tri chybičky veľmi dobre. Dúfam, že sa to divákom páčilo. S Izraelom to bude veľmi náročný zápas, hrali veľmi dobre v obrane i v poli."