V dramatickom štvrťfinále sme spoznali víťaza až po penaltovom rozstrele.

Viac streleckých pokusov aj vyloženejších šancí mali Taliani, najmä Balotelli.

Program
  • Streda 27. júna: semifinále: Portugalsko - Španielsko
  • Štvrtok 28. júna: semifinále: Nemecko - Taliansko
  • Nedeľa 1. júla: finále (Kyjev)

KYJEV. Posledné štvrťfinále EURO 2012 malo dramatický úvod. Už po pár minútach mohlo byť 1:1. Prvý polčas priniesol všestranne výborný futbal, hoci bez gólov.

V 3. minúte po Marchisiovom centri vypálil z voleja úžasne rotovanú loptu de Rossi, a tá skončila na žrdi Hartovej bránky.

O dve minúty sa Milnerov center do skrumáže pred bránou Talianska nečakane dostal k nohám obrancu Johnsona, ale jeho strelu z bezprostrednej blízkosti bravúrne chytil Buffon, hoci už bol v protipohybe.

A do tretice v 17. min jemný Johnsonov center do päťky v páde hlavičkoval Rooney nad bránku.

Chýbala koncovka

Oba tímy sa snažili prekvapiť súpera kombinačnými rošádami v strede ihriska, ale do ideálnej koncovky sa nedostali.

Bližšie k streleniu gólu v tejto časti mali Taliani.

V 25. min anglická obranná formácia nechytila Balotelliho do pasce, ten dlho a flegmaticky spracovával Pirlov center a dobiehajúci Terry mal čas odvrátiť nebezpečnú strelu na roh.

V 33. min si skvele medzi sebou vymenili loptu kluboví spoluhráči z Manchestru United Welbeck a Rooney a prvý z nich aj nebezpečne vystrelil, našťastie pre Buffona lopta letela tesne nad.

Tri minúty pred polčasom bol opäť v šanci Balotelli. Pirlov center sklepol hlavou Cassano pred bránu a nabiehajúcemu Balotellimu odkopol loptu v poslednej chvíli pred náprahom na strelu Lescott.

Do druhého polčasu nastúpili tímy bez zmien a opäť s talianskou šancou.

V 48. min Pirlov roh vyrazil Hart za šestnástku k Montolivovi, ktorý vrátil loptu pred bránu, kde sa de Rossi vyhol ofsajdovej pasci, ale z čistej šance mieril vedľa.

O päť minút prežili Angličania ďalšiu pohromu. Ďalekonosnú strelu de Rossiho Hart vyrazil iba pred seba, Balotelli mieril do anglického brankára a od neho odrazenú loptu napálil Montolivo nad!

V 65. min Balotelli cez hlavu pálil tesne nad, Youngovu strelu zrazil vedľa Barzagli.

Proti Nemecku

S blížiacim sa záverom hry v riadnom hracom čase už vyprchávala rýchlosť a vysoké nasadenie.

Taliani pokračovali v tlaku aj v predĺžení. V 101. min Diamantino oblúčikom trafil do žrde Hartovej bránky.

Ani po dva razy nadstavenom čase sa nerozhodlo a nasledoval penaltový rozstrel. V ňom boli lepší Taliani.

V prvom semifinále v stredu 27. júna v Donecku sa stretne Portugalsko so Španielskom, v druhom o deň neskôr vo Varšave Nemecko s Talianskom.

Anglicko - Taliansko 0:1 po penaltách (2:4)

Zostavy:

Anglicko: Hart - Johnson, Terry, Lescott, Cole - Milner (60. Walcott), Gerrard, Parker, Young - Rooney - Welbeck (60. Carroll)

Taliansko: Buffon - Abate (91. Maggio), Barzagli, Bonucci, Balzaretti - Pirlo - Marchisio, Montolivo, De Rossi (80. Nocerino) - Balotelli, Cassano (78. Diamanti)

Hlasy po zápase

Cesare Prandelli (tréner Talianska): "Som neskutočne šťastný, že sme postúpili do semifinále. Odohrali sme veľmi dobrý zápas. Jedenástkový rozstrel je vždy otázkou šťastia, ktoré dnes stálo pri nás."

Steven Gerrard (kapitán Anglicka): "Urobili sme všetko pre úspech, ale, žiaľ, nevyšlo to. Musím pogratulovať Talianom k víťazstvu, majú vynikajúci tím a ja im želám veľa šťastia v zostávajúcom priebehu turnaja. Škoda, v penaltovom rozstrele sme viedli, ale nedokázali sme zápas dotiahnuť do úspešného konca."

Alessandro Diamanti, stredopoliar Talianska: "Toto víťazstvo bolo náš veľký cieľ. Teraz sa musíme perfektne pripraviť na ďalší veľký zápas. Nemecko bolo doteraz najlepšie na turnaji."

Roy Hodgson, tréner Anglicka: "Hráči odovzdali všetko a fanúšikovia ich výkon ocenili. Pred rozstrelom som si myslel, že by sa to mohlo vydariť, ale nevyšlo to."

ONLINE PRENOS

V penaltách vyhrali Taliani 4:2. o ich postupe rozhodol Diamanti

120. min - Nerozhodlo ani predĺženie, tímy čakajú penalty.

119. min - Taliani sú v predĺžení jasne lepší, Angličania len murujú a čakajú na pokutové kopy.

115. min - Diamanti prihrával Nocerinovi, ten strelil gól, ale rozhodcovia videli, že bol tesne v ofsajde.

113. min - Diamanti strieľal z voleja tesne nad.

112. min - Balotelli vystrelil z priameho kopu vysoko nad bránu.

110. min - Taliani zahrávali priamy kop, ale anglická obrana je stále pozorná.

109. min - Taliani si prihrali v zápase 700 krát, Angličania len 300. Aj v držaní lopty je jasná prevaha 67% ku 33%.

108. min - Diamanti centroval vysoko nad bránku súpera.

105. min - Taliani sa snažia pritlačiť Angličanov, ale tí sa dobre bránia.

101. min - Harta zachránila tyčka po nie veľmi podarenom centri Diamantiho.

100. min - Opäť strieľal Balotelli z diaľky, opäť nemal Hart s jeho pokusom problém.

99. min - Balotelli strieľal z veľkej diaľky, ale zblokovanú strelu bez problémov chytá Hart.

96. min - Pirlo krásne vysúval Balotelliho, ale tomu chýbal kúsok na to, aby si loptu spracoval.

95. min - Po priamom kope Angličanov mal šancu Lescott, ale bol v ofsajde.

94. min - Parkera strieda Jordan Henderson.

91. min - Balotelli sa dral do šance, ale dobre ho obral o loptu Parker.

93. min - Zápas sa skončil v riadnom hracom čase bez gólov.

93. min - Carroll hlavou priťukával na Rooneyho, ale jeho nožničky išli vysoko nad.

91. min - Abateho strieda Maggio.

90. min - Nastavovať sa budú tri minúty.

89. min - Nocerino si skvele nabehol do šestnástky, ale výborným defenzívnym zákrokom ho zatavil Johnson.

86. min - Tempo hry dosť opadlo, oba tímy asi čakajú na predĺženie.

82. min - Prvú žltú kartu dostal Barzagli, ktorý fauloval Younga.

80. min - Diamanti strieľal z veľkej diaľky, Hart bol pozorný.

78. min - Cassano strieda, mení ho Diamanti.

77. min - Gerrard pekne centroval z priameho kopu, ale Rooney si nechcel nechať porušiť svoje drahocenné vlasy.

72. min - Anglický kapitán Gerrard ostáva ležať na trávniku, sužujú ho kŕče.

65. min - Carroll sa nepresadil, ale od Abateho sa odrazila lopta k Youngovi, netrafil však bránu.

61. min - Angličania dvakrát striedajú, Welbecka vymenil Carroll a Walcott zas vystriedal Milnera.

60. min - Balotelli si spracoval vysokú loptu, ale nožničkami prekopol bránku.

52. min - Taliani mali obrovské šance, spoza šestnástky vystrelil Cassano, Balottelliho vychytal Hart a Montolivo prestrelil.

48. min - Marchisio prihrával hlavou De Rossimu, ale ten v stopercentnej šanci netrafil bránu.

46. min - Angličania vybehli v druhom polčase na súpera, ale pri dvoch šanciach sa nedostali cez taliansku obranu.

45. min - Rozhodca nič nenastavoval, po prvom polčase hrá Anglicko s Talianskom bez gólov.

43. min - Balotelli vystrelil z 25 metrov, ale jeho pokus šiel nad bránu.

41. min - Pirlo centroval, Cassano hlavou priťukol na Balotelliho, ten tesne prestrelil z blízka bránu.

38. min - Cassano vystrelil spoza šestnástky, jeho pokus Hart kryl.

33. min - Rooney pätičkou pripravil šancu pre Welbecka, ale ten netrafil z dobrej pozície bránu.

32. min - Balotelli sa vyhol ofsajdovej pasci a pekne vystrelil, ale Hart nemal problém.

25. min - Pirlo krásne prihral od polovice ihriska na Balotelliho, toho však Terry s vypätím síl ubránil.

25. min - Cassano sa snažil prihrať na Balotelliho, ale jeho pokus bol nepresný.

17. min - Pirlo zahrával priamy kop, ale jeho center len preletel ponad šestnástku súpera.

14. min - Rooney si pekne nabehol na center Johnsona, ale strelec Angličanov sa hlavou nepresadil.

13. min - Buffon len vyrážal center Angličanov, lopta doletela na Parkera, ale ten netrafil z veľkej diaľky bránku.

5. min - Angličania mali šancu na druhej strane, Gerrard výborne prihral pred bránku, ale Johnsona skvele vychytal Buffon.

3. min - De Rossi fantasticky vystrelil z veľkej diaľky a jeho strela skončila na tyčke.

3. min - Taliani zaútočili po pravej strane, ale center Abateho preletel ponad šestnástku Anglicka.

1. min - Zápas začal, do základnej jedenástky Talianska sa vrátil aj kontroverzný útočník Mario Balotelli.