Basketbalistky vyhrali v Slovinsku, Lawlessová končí

SITA|26. jún 2012 o 20:27

Slovenky zaznamenali tretiu výhru v C-skupine a figurujú v nej priebežne na 2. mieste.

Slovenské basketbalistky zvíťazili v Ľubľane vo štvrtom kvalifikačnom zápase o postup na ME 2013 vo Francúzsku s domácim výberom Slovinska 72:61 a ukončili tak prvú polovicu kvalifikačného cyklu.

Duel v Slovinsku bol posledným pre Američanku so slovenským pasom Erin Lawlessovú, ktorá má povinnosti v zámorí, ako i v novom pôsobisku v ruskom klube Dynamo Kursk.

Zverenky Ivana Vojtka sa najbližšie predstavia v stredu 4. júla na palubovke v belgickom Bruseli, kde nastúpia na piaty kvalifikačný duel proti domácej reprezentácii (20.00).

Z každej z piatich päťčlenných skupín postúpia na európsky šampionát po dve najúspešnejšie reprezentácie.

Slovinsko - SLOVENSKO 61:72 (35:38)

Štvrtiny: 16:24, 19:14, 15:20, 11:14. Najviac bodov Slovinska: Piršičová 25, Kompletová 10 - zostava a body SR: Kupčíková 10, Černáková 8, Lukačovičová 6, Kubatová 5, Jurčenková 2 (Jalčová 15, Vyňuchalová 14, Lawlessová 8, Tetemondová 3, Minčíková 1), TH: 15/11-13/10, fauly: 18:18, trojky 2:8.

Tabuľka C-skupiny:

1. Litva 4 3 1 311:252 7
2. Slovensko 4 3 1 270:236 7
3. Slovinsko 3 3 1 271:251 7
4. Belgicko 3 0 3 170:204 3
5. Holandsko 3 0 3 147:226 3

Vstup do stretnutia vyšiel slovenským basketbalistkám, ktoré síce prehrávali 0:2 i 2:4, no potom vďaka Lukačovičovej, Kupčíkovej a Jurčenkovej otočili skóre duelu vo svoj prospech a na konci 4. minúty viedli 10:4.

Slovinkám nepomohol ani oddychový čas a v 5. minúte už prehrávali o desať bodov 4:14. Až potom sa presadila Piršičová, ktorá do tých chvíľ bola jedinou strelkyňou domáceho družstva (6:14). V 7. minúte po Kubátovej trojke svietil na ukazovateli skóre stav 6:17.

Slovenky v 9. minúte po Tetemondovej strele spoza trojkového oblúka vyhrávali už o dvanásť bodov (24:12), ale ich súper do konca úvodnej štvrtiny znížil na 16:24, keď s klaksónom zaznamenala dva body Trebecová. V ďalšom priebehu dominovali obrany a strelecká nepresnosť oboch družstiev. Až v 12. minúte namierila presne hosťujúca Kupčíková - 16:26.

O dve minúty neskôr ešte hostky viedli o desať bodov po koši Jalčovej (28:18), no domáce hráčky vďaka Baričovej a Paršičovej korigovali v 15. minúte na 23:28. O minútu neskôr už viedol slovenský výber znova o desať bodov (33:23), keď dva body pridala Lawlessová a trojku Jalčová.

Záver polčasu však zverenky Ivana Vojtka veľmi nezvládli, keď Piršičová pridala svoj pätnásty, respektíve sedemnásty bod v stretnutí, Erkičovej dve trojky znamenali zníženie na 33:38 a 11 sekúnd pred koncom druhej štvrtiny namierila presne ešte Kompletová (35:38).

O úvodné tri body druhého dejstva sa postarala Černáková, ktorá bola pri dvojbodovom zakončení i faulovaná a zvýšila na 41:35 v prospech Slovenska. V 23. minúte znížila manko na súpera domáca Kompletová, keď po jej koši bol stav stretnutia 39:41.

O minútu neskôr po Lawlessovej trojke viedol hosťujúci celok o päť bodov 46:41. V 27. minúte bolo opäť znížené na rozdiel dvoch bodov, keď Piršičová premenila dva trestné hody (46:48), ale Slovenky po Vyňuchalovej štyroch a Jalčovej troch bodoch vyhrávali 55:46.

Minútu pred koncom tretej desaťminútovky pridala ďalšiu trojku Černáková, no strelecky aktívna Piršičová stanovila rezultát po tridsiatich minútach hry na 50:58. V poslednej desaťminútovke dominovali Slovenky, ktoré dobrou obranou a presnou streľbou nedali svojmu súperovi šancu na zvrat a po výsledku 72:61 sa tešili zo zaslúženého víťazstva.

Ďalší program kvalifikačných stretnutí SR o postup na ME 2013:

4. júla: Belgicko - SR (Brusel, 20.00)

7. júla: SR - Litva (Poprad, 18.00)

11. júla: Holandsko - Slovensko (Almere, 19.30)

14. júla: SR - Slovinsko (Ružomberok, 17.00)

Reprezentácia už bez Lawlessovej

Utorňajší kvalifikačný duel basketbalistiek Slovinsko - Slovensko (61:72) o postup na majstrovstvá Európy 2013 bol posledný pre naturalizovanú Slovenku Erin Lawlessovú.

Agentúre SITA to potvrdil manažér reprezentácie Ivan Benninghaus. Dvadsaťsedemročná americká rodáčka sa odpojí od družstva pred druhou polovicou súbojov v rámci C-skupiny, v ktorej majú Slovenky na konte tri víťazstvá a jednu prehru. Čakajú na ne ešte stretnutia v Belgicku (4. 7.) a Holandsku (11. 7.), doma privítajú Litvu (7. 7.) a Slovinsko (14. 7.).

Hráčka, ktorá po sezóne 2011/2012 prestúpila z tímu Good Angels Košice do ruského Dinama Kursk Lawlessová nastrieľala v štyroch kvalifikačných súbojoch dovedna 37 bodov, v utorok v Ľubľane osem. V nominácii ju nahradí krídelníčka Beáta Šimová, ktorá si v uplynulom ročníku obliekala dres Popradu.

Lawlessová reprezentovala SR na majstrovstvách Európy v Poľsku 2011, kde výber vtedajšej trénerky Natálie Hejkovej nepostúpil zo základnej skupiny.

Krídelníčka či pivotka s dobrou strelou z diaľky si v troch súbojoch na šampionáte pripísala v priemere 11,3 bodu a 4 doskoky na jeden duel. Spoza trojkového oblúka pálila s úspešnosťou 36,4 percenta. V košickom tíme štartovala v Eurolige v rokoch 2010 - 2012.

Nominácia SR na druhú polovicu kvalifikácie o postup na ME 2013:

Rozohrávačky: Gabriela Kubatová (roč. nar. 1984/ výška 170 cm, klub 2011/2012: Roche Vendée Basket/Fr.-II.), Janka Minčíková (1989/169, Hondarribia-Irún/Šp.), Timea Sujová (1984/172, ŠBK Šamorín)

Rozohrávačky/Krídelníčky: Veronika Černáková (1990/175, MBK Ružomberok), Ivana Jalčová (1983/183, Lotos Gdynia/Poľ., Famila Wüber Schio/Tal.)

Krídelníčky: Lucia Kupčíková (1984/184, Good Angels Košice), Katarína Tetemondová (1988/185, MBK Ružomberok), Beáta Šimová (1987/183, ŽBK Whirlpool Poprad)

Krídelníčka/Pivotka: Eva Kmeťová (1987/188, Valosun Brno/ČR)

Pivotky: Anna Jurčenková (1985/195, Good Angels Košice), Klaudia Lukačovičová (1990/193, CUS Cagliari/Tal.), Romana Vyňuchalová (1986/192, Mann Filter Zaragoza/Šp.)

Realizačný tím: Ivan Vojtko (tréner), Marcela Krämerová (asistentka trénera), Ivan Benninghaus (manažér), MUDr. Miloslav Klíma (lekár), Vladimír Ščerbanovský (fyzioterapeut), Róbert Fabíny (masér)

Domov»Halové športy»Basketbal»Basketbalistky vyhrali v Slovinsku, Lawlessová končí