Jana Velďáková sa kvalifikovala na olympiádu

(Autor: SME - PETER ŽÁKOVIC)
SITA|27. jún 2012 o 09:30

Slovenská diaľkarka sa prebojovala do svojho tretieho finále na majstrovstvách Európy v rade.

HELSINKI. Slovenská reprezentantka Jana Velďáková sa kvalifikovala do finále súťaže diaľkarok na 21. majstrovstvách Európy v atletike v Helsinkách ako 11. najlepšia výkonom 641 cm z druhej série.

Preteky vôbec nevyšli jej klubovej kolegyni Renáte Medgyesovej, ktorá dosiahla iba 595 cm a obsadila až 28. miesto z 30 štartujúcich. Finále diaľky žien je na programe vo štvrtok o 16.25 h SELČ.

Štvrté finále

Jana Velďáková si v helsinskej kvalifikácii definitívne vybojovala aj účasť na olympijských hrách v Londýne, keďže A-limit 675 cm bol nad Medgyesovej sily.

Zverenkyňa trénera Radoslava Dubovského sa prebojovala do svojho štvrtého seniorského finále na vrcholnom podujatí, tretieho na ME v rade (ME 2006, MS 2007, ME 2010, ME 2012).

"To boli nervy! Škoda posledného pokusu, lebo bol najlepší. Žiaľ, milimetrový prešľap. Ešte nikdy som nepostupovala ako jedenásta. Neskákalo sa mi zle, ale bolo to tesné. Spadol mi kameň zo srdca," citovala Janu Velďákovú stránka manažérskej skupiny Top Athletics.

Prepadla sa v závere

Po prvej sérii patrila Velďákovej piata priečka výkonom 632 cm, po druhej tiež, no v tretej sa pred ňu dosatala až šestica diaľkarok.

Kvalifikačný limit 665 cm prekonali tri diaľkarky - Turkyňa Meyová, Lesueurová z Francúzska a v poslednom pokuse aj Nórka Renströmová. Všetky dosiahli 666 cm.

Medgyesová, ktorá skončila pred dvoma rokmi v Barcelone siedma, môže ľutovať: na helsinské finále stačilo 639 cm. V tomto roku dosiahla lepší výkon v troch zo siedmich súťaží.

Kučerovi chýbalo 13 stotín

V prvom rozbehu na 400 m prek. zažil svoju veľkú premiéru Tomáš Kučera. Priamy postup sa od neho nečakal, to by musel skončiť minimálne tretí v rozbehu, viac si mohol podľa kľúča 3+6 trúfať na postup s časom a takmer sa mu to podarilo.

S výkonom 51,50 sa napokon medzi vyvolenú semifinálovú dvadsaťštvorku tesne nezmestil, na celkovom 25. mieste mu chýbalo len 0,13 sekundy.

Svoje úsilie v šiestej dráhe pretavil 22-ročný Kučera na 5. mieste do času 51,50 a na svoju škodu nečakaný osobný rekord z nedávnych majstrovstiev Slovenska 50,73 ani zďaleka neohrozil.

Za ním šprintovali už len bežci, ktorí mali tohtoročné maximum slabšie, Španiel Valles a Rumun Nagy.

Kučerovi však takmer doprial vývoj, v ďalších rozbehoch troch diskvalifikovali, dvaja nedobehli, napríklad v 6. rozbehu ulial štart Nemec Gollnow.

Jozef Repčík obsadil v rozbehu na 800 m 3. miesto časom 1:47,41 min a zaistil si postup do štvrtkového semifinále medzi 24 najlepších.

Z 38 osemstovkárov napokon dosiahol siedmy najlepší čas, bol dokonca o 7 stotín rýchlejší ako olympijský šampión 2004 Rus Jurij Borzakovskij.

Dvadsaťpäťročný zeverenec trénera Marcela Lopuchovského zaostal za svojím tohtosezónnym maximom len o 4 stotinky. V semifinále by sa chcel pokúsiť o olympijský B-limit 1:46,30.

"Nohy mi bežali dnes ako som chcel, som spokojný. Kontroloval som si situáciu, to je dobrý pocit. Vďaka Ukrajincovi Davydovovi, ktorý odtiahol skoro 700 metrov, to bol pomerne svižný beh. Otázne teraz je, ako zareaguje môj organizmus na dva ťažké behy za sebou," uviedol Repčík.

Výsledky

Ženy - diaľka, kvalifikácia (limit 665 cm): Meyová (Tur.) 666, Lesueurová (Fr.) 666, Renströmová (Nór.) 666, Moguenarová (Nem.) 662, Deňajevová (Rus.) 653, Tverdochlebová (Ukr.) 653, Sudarevová (Biel.) 644, Pusterlová (Švaj.) 644, Radevičová (Lot.) 644, Bauschkeová (Nem.) 643, J. Velďáková (SR) 641, Montanerová (Šp.) 639,... 28. Medgyesová (SR) 595.

Muži - 400 m prek., 1. rozbeh: 1. Tobias Giehl (Nem.) 49,98, 2. Periklis Iakovakis (Gr.) 50,25, 3. Mikita Jakaulev (Biel.) 50,47, ...5. Martin Kučera (SR) 51,50

Muži - 800 m, rozbehy: Warburton (V. Brit.) 1:45,80, Bube (Dán.) 1:46,51, Rudolf (Slovin.) 1:46,98, Ludolp (Nem.) 1:47,10, Mohammed (V. Brit.) 1:47,13, Zaizan (rum.) 1:47,31, Repčík (SR) 1:47,41,... 9. Borzakovskij (Rus.) 1:47,48