Do finále ME postúpilo po penaltách Španielsko

Sportnet|27. jún 2012 o 20:25

Španielsko sa vo finále stretne s úspešnejším zo súboja Nemecko - Taliansko.

BRATISLAVA. Futbalisti úradujúceho európskeho šampióna zo Španielska budú obhajovať titul v nedelňajšom finále EURO 2012 v Kyjeve.

info
Ďalší program ME:

Štvrtok 28. júna:

semifinále: Nemecko - Taliansko

Nedeľa 1. júla:

finále: Španielsko - postupujúci z dvojice Nemecko/Taliansko

V stredajšom úvodnom semifinále majstrovstiev Európy v Donecku postúpili po remíze v riadnom hracom čase i predĺžení až po rozstrele zo značky pokutového kopu pomerom 4:2.

V Donbass Arene sa hral taktický zápas bez množstva veľkých šancí, zviazanosť a neochota riskovať priniesla len málo príležitostí na oboch stranách.

Až predĺženie bolo zaujímavejšie. Viac z hry v ňom mali Španieli, ale Andrés Iniesta nepremenil stopercenentú šancu.

Napokon sa rozhodovalo v penaltovej lotérii, ktorú vyhrala 4:2 "La Furia Roja" a postúpila do finále v Kyjeve, ktoré je na programe v nedeľu 1. júla.

Portugalsko - Španielsko 0:0, 2:4 rozstrel z 11 m

Rozhodcovia: Cakir - Duran, Ongun (všetci Tur.), ŽK: Coentrao, Pepe, Pereira, Alves, Veloso - Ramos, Busquets, Arbeloa, Alonso, 48.000 divákov.

rozstrel: Alonso - nedal, Moutinho - nedal, Iniesta - 0:1, Pepe - 1:1, Pique - 1:2, Nani - 2:2, Ramos - 2:3, Alves - nedal, Fabregas - 2:4

Portugalsko: Patricio - Pereira, Alves, Pepe, Coentrao - Meireles (113. Varela), Veloso (106. Custodio), Moutinho - Nani, Almeida (81. Oliveira), Cristiano Ronaldo

Španielsko: Casillas - Arbeloa, Ramos, Pique, Alba - Busquets, Xabi Alonso - Silva (60. Navas), Xavi (87. Pedro Rodriguez), Iniesta - Negredo (54. Fabregas)

Prvé semifinále na EURO 2012 sa začalo obojstranne opatrne. Španieli sa vďaka lepšej zohratosti ako prví presadili, ale do polčasu ani z jednej strany gólovo neudreli. Do priestoru bránky netrafilo za polčas ani jedno mužstvo.

Tréner španielskych majstrov sveta Vicente Del Bosque prekvapujúco postavil do útoku jedného klasického zakončovateľa Alvara Negreda z FC Sevilla.

Kouč Portugalska Paulo Bento urobil vynútenú zmenu, keď zraneného Heldera Postigu na hrote nahradil Hugo Almeida.

V 9. min. na pohľad kostrbatá akcia Španielov vyústila po skrumáži do odrazenej lopty pred šestnástku a Arbeloa krásne vystrelil tesne nad brvno. O minútu Xavi priťukol loptu Iniestovi, ale ten tiež prestrelil.

Portugalčanom sa vyplatilo rýchle prenesenie hry a už o dve minúty sa dostali do prvej vážnejšej akcie, ale tiež nemali strelecké šťastie. V 13. minúte Ronaldo dobre odcentroval, ale loptu z hlavy Naniho vzal brankár Casillas. O chvíľu Ronaldo ležal na trávniku po faule Arbelou a Piquého, ale sám faulovaný z priameho kopu trafil do múra.

V 24. minúte sa Ronaldo pokúšal napraviť si chuť po nevydarenom kope, ale jeho volej z otočky letel vysoko nad bránku Casillasa.

Po polhodine hry Nagredo ušiel popri čiare, vrátil loptu pred šestnástku, kde ju Silva prenechal lepšie postavenému Iniestovi, ale ten po druhý raz prestrelil bránku.

Priaznivý obrat a lepšiu hru nepriniesol ani druhý polčas. Ani jedno mužstvo nechcelo riskovať a Portugalčania precízne bránili. Španieli z toho boli dosť nervózni.

Dvakrát mal šancu na zakončenie Almeida, ale ani raz netrafil do priestoru bránky. V 67. minúte mali po chyybe obrany šancu Španieli, ale Xavi namieril len do stredu brány.

V 73 minúte sa prebral Ronaldo, skúšal to z priameho kopu, ale márne. V 84. minúte to neúspešne zopakoval.

V poslednej minúte Španieli vybuchli v obrane. Do brejku sa dostali až štyria Portugalčania, Meireles ale dosť nešťastne prihral Ronaldovi a ten ľavačkou minul bránku.

Ani prvá časť predĺženia obrat nepriniesla. V jej závere sa však Iniesta mohol stať španielskym hrdinom. Alba mu nádherne predložil loptu na päťku, odkiaľ Španiel trafil iba do skvelého Patrícia.

Nasledovali pokutové kopy. V nich mali viac šťastia Španieli. Rohodujúci pokutový kop premenil Fábregas.

Ján Mikula, tasr

Cesc Fábregas, autor rozhodujúcej penalty: "Bolo to dnes veľmi ťažký v zápase, kde nám súper nič nedaroval. Som vďačný a plný pocitov."

Sergio Ramos, obranca Španielska: "Sme zaslúžene vo finále. Som hrdý, že môžem byť súčasťou tohto mužstva."

Vicente del Bosque, tréner Španielska: "Bol to vyrovnaný zápas. V predĺžení sme boli o čosi lepší. Portugalčania vyzerali trochu unavení. Nebolo jednoduché prejsť cez ich obranu. Na konci sme mali viac šťastia v jedenástkovom rozstrele. Ešte raz musíme pozbierať všetky sily a uspieť vo finále."

Nani, stredopoliar Portugalska: "Nie je to jednoduché, keď človek vie, že odovzdal všetko. V jedenástkovom rozstrele som dúfal, že môžeme uspieť. Ale taký je futbal. Gratulujem Španielsku. Bolo ťažké pre oba tímy vytvoriť si šance a streliť gól."

ONLINE PRENOS

Portugalsko - Španielsko 0:0 (0:0), 2:4 na penalty, do finále postupuje Španielsko.

Góly:

XXX Fábregas skóruje a posúva Španielsko do finále.

XXX Bruno Alvés nastrelil brvno, Španieli majú na dosah finále.

XXX Aj Sergio Ramos prekonal Patrícia.

XXX Nani skóruje na 2:2.

XXX Piqué dáva na 2:1 pre Španielsko.

XXX Pepe skóruje napriek tomu, že Casillas uhádol smer strely.

XXX Iniesta dáva prvý gól.

XXX Nedal ani Moutinho, vytiahol sa brankár Casillas.

XXX Xabi Alonso nedal, Patrício ho vychytal.

XXX Skončilo sa aj druhé predĺženie, rozhodne penaltový rozstrel.

119. min. Rodríguz v ďalšej šanci, ale tá sa končí odkopom od portugalskej bránky. Arbeloa dáva na Iniestu, ale Alvés zmaril španielsku príležitosť.

114. min. Pedro Rodríguez mal šancu na samostatný prienik, ale portugalskí obrancovia sa stihli vrátiť. Po rohu Španielov ich vytlačili Portugalčania až do stredu trávnika. Fábregas v šanci, ale rozhodca mu píska útočný faul.

112. min. Meirelesa strieda Varela, Alonso vidí žltú kartu po faule na Ronalda.

110. min. Fábregasovu strelu zblokoval Alvés, na druhej strane postrážil Ronalda Sergio Ramos.

XXX Začalo sa druhé predĺženie.

XXX Koniec prvého predĺženia.

106. min. Faul Velosa, Španielsko má priamy kop, Ramosova strela išla tesne vedľa brány.

104. min. Iniestu v najväčšej šanci zápasu vychytal brankár Patrício, jeho strelu stihol vytlačiť na roh.

102. min. Ďalší roh Španielska, ale Portugalčania vytlačili Španielov, ich kontru už stihli Španieli zastaviť.

96. min. Priamy kop pre Xabiho Alonsa. Portugalčania sa ubránili, ale Iniesta ma dobrú príležitosť, ale brankár Patrício zostáva pozorný.

91. min. Pepe zastavil Fábregasa v prieniku pred bránu.

XXX Začalo sa predĺženie.

XXX Riadny hrací čas sa skončil, nasleduje predĺženie.

92. min. Španieli vybojovali na hranici šestnástky roh, ale center skončil po sérii prihrávok až ďaleko pri Casillasovi. Veloso videl žltú kartu za faul na Jordiho Albu.

90. min. Obrovská šanca pre Portugalčanov, Ronaldo po brejku strieľa nad bránu.

87. min. Xaviho Hernándeza strieda Pedro Rodríguez.

81. min. Striedajú aj Portugalčania, Almeidu vymenil Oliveira. Xabi Alonso zložil Ronalda, priamy kop pre Portugalčanov, Ronaldo nastrelil múr a Arbeloa dostal žltú kartu za to, že loptu zastavil rukou. Ďalší priamy kop pre Ronalda pár metrov od šestnástky, ale lopta končí nad bránkou.

72. min. Ronaldo zahrával po faule naňho priamy kop, ale lopta letela tesne nad španielsku bránku.

68. min. Xavi Hernández sa prepracoval cez španielskych obrancov, vystrelil priamo do stredu portugalskej bránky, Patrício zostáva neprekonaný. Na druhej strane vystrelili Portugalčania mimo brány.

64. Pereira fauloval Fábregasa na hranici šestnástky a dostal za to žltú kartu.

60. min. Busquets vidí žltú kartu po faule na Ronalda. Španieli s ďalším striedaním, odchádza Navas, naskočil Silva. Alonso a Pepe sa zrazili vo vzduchu, Pepe dostal za zákrok kolenom žltú kartu, Alonso sa len ťažko zviecha z trávnika.

58. min. Almeida sa dostal až na hranicu španielskej šestnástky, vystrelil a tesne míňa bránku. Ten istý hráč sa minútu nato dostáva do ďalšej streleckej príležitosti po prihrávke Ronalda, ale míňa bránku.

54. min. Španieli striedajú, Fábregas vymenil Negreda.

53. min. Roh majú aj Portugalčania, ale center letel len na španielskych futbalistov.

51. min. Arbeloa prihrával pred portugalskú šestnástku, Španieli získavajú roh, ale Portugalčania ich dokázali vytlačiť do stredu hracej plochy.

49. min. Ronalda zastavili španielski obrancovia, tí držia loptu, pomaly začínajú útočnú akciu.

XXX Začal sa druhý polčas.

XXX Prvý počas sa skončil.

46. min. Na portugalskej strane videl žltú Fábio Coentrão.

40. min. Sergio Ramos videl prvú žltú kartu zápasu.

31. min. Ronalda neustrážili ani Ramos, ani Piqué, jeho strela však tesne minula bránku.

29. min. Iniesta nebezpečne vystrelil, ale lopta letela len tesne nad portugalskú bránku.

26. min. Portugalčania sa ukázali pri španielskej šestnástke, ale ich jedinú strelu zlikvidoval Casillas. Vzápätí nedokázal presne odcentrovať ani Ronaldo.

17. min. Ronaldo pri štandardnej situácii len nakopol španielskych obrancov, ale Portugalsko má ďalší roh, Španieli sa ubránili.

13. min. Ronaldo potiahol loptu po ľavej strane, dokázal aj odcentrovať cez Piquého, ale Casillas bol pri lopte včas.

9. min. Iniesta posunul v šestnástke loptu Arbeloovi, ale ten osamotený pred bránkou strieľa nad.

2. min. Portugalčania už v 2. minúte vybojovali rohový kop, Casillas zrazil loptu na ďalší roh, po ňom už španielsky brankár loptu bezpečne chytá.