Taliani porazili Nemcov 2:1 a zaslúžene sú vo finále

Sportnet|28. jún 2012 o 20:45

Štrnáste ME ponúknu vo finále reprízu duelu C-skupiny skupinovej fázy. Prandelliho tím zaskočil Nemcov a zahrá si o zlato.

info
EURO 2012
Štvrtok 28.6.

20.45: Nemecko - Taliansko 1:2

VARŠAVA. Aj po semifinále európskeho šampionátu 2012 platí, že Nemecko na veľkom turnaji výber Azzuri nikdy neporazili.

Naopak, Taliansko dosiahlo vďaka tímovému výkonu a dvom gólom Balotelliho nielen 15. víťazstvo vo vzájomných súbojoch, ale aj vytúžený postup.

V nedeľu 1. júla tak o 20.45 uvidíme druhý zápas Talianska a Španielska na tomto turnaji, ten prvý skončil nerozhodne 1:1.

Španielsko si postup do finále zabezpečilo v stredu po tom, ako po penaltách porazilo Portugalsko.

info
ME, finále
nedeľa 1. júla 2012, o 20.45

Španielsko - Taliansko (Kyjev)

Balotelli vyškolil Nemcov

Stiahol si tričko. Napínal svaly. Mračil sa a frajerčil. Oslavoval gól.

Mário Balotelli, zrejme najkontroverznejšia postava EURO, bol hlavným tromfom Talianov v semifinále proti Nemecku. Dal oba góly.

Najprv sa presadil hlavou, po šikovnom uvoľnení a centri Cassana.

Druhý pridal Balotelli parádnou strelou po samostatnom úniku, keď sa dôvtipne vyhol ofsajdovej pasci Nemcov. Parádne mu asistoval Montolivo – syn nemeckej matky.

Balotelli dal svoj tretí gól na EURO a vyšvihol sa na čelo streleckej tabuľky.

Talianska lekcia

Vo Varšave sa hral v porovnaní s prvým semifinále (Španielsko – Portugalsko) oveľa svižnejší a atraktívnejší súboj. Nemci boli o čosi aktívnejší v držaní lopty (54 percent ku 46) i strelecky (15:10) . Starší Taliani však najmladšiemu tímu na turnaji uštedrili lekciu z futbalovej stratégie a disciplíny.

Nemecký tréner Löw spravil v porovnaní so štvrťfinále s Gréckom tri zmeny v základnej zostave.

Nemci majú komplex

Nasadil Gómeza, Podolského a Kroosa. Tento manéver mu nevyšiel.

Jeho tím bol v úvode aktívnejší, mal tri slušné príležitosti. No premárnil ich. Skvele chytal taliansky brankár Buffon, ktorý prisľúbil, že v prípade zisku titulu majstra Európy absolvuje 21-kilometrovú ďakovnú púť do kláštora v Poľsku.

Nemci v druhom polčase výrazne posilnili útok, mali šance, ale ešte nebezpečnejší boli v protiútokoch Taliani, ktorí v závere premárnili viacero čistých príležitostí.

Premenená penalta v závere už Nemcom nepomohla.

Taliani potvrdili, že sa im proti Nemcom špeciálne darí. Apropos, Taliani sa k veľkým triumfom vždy dostali cez Nemcov.

Keď pred šiestimi rokmi na MS zdolali v semifinále Nemcov, stali sa majstrami sveta.

Nemecko - Taliansko 1:2 (0:2)

Góly: 90.+1 Özil (11 m) - 20. a 36. Balotelli. ŽK: Hummels - Balotelli, Bonucci, De Rossi. Rozhodcovia: Lannoy - Cano, Annonier (všetci Fr.), 56.000 divákov.

0:1

0:2

1:2

Nemecko: Neuer - Boateng (71. Müller), Badstuber, Hummels, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Kroos, Özil, Podolski (46. Reus) - Gomez (46. Klose)

Taliansko: Buffon - Balzaretti, Barzagli, Bonucci, Chiellini - Pirlo - Marchisio, Montolivo (64. Motta), De Rossi - Balotelli (70. Di Natale), Cassano (58. Diamanti)

Aktéri hodnotia:

Joachim Löw (tréner Nemecka): "Museli sme sa vyrovnať s dvojgólovým mankom po prvom polčase a to bolo ťažké. Tento tím však ukázal srdce. V druhom dejstve sme si vytvorili šance, a ak by sme strelili gól skôr, mohol to byť celkom iný zápas. Je ťažké proti tímu ako je Taliansko otáčať zo stavu 0:2. Teraz prežívame veľké sklamanie, nemali sme urobiť niektoré z chýb. Musíme sa z toho do budúcnosti poučiť."

Claudio Marchisio (stredopoliar Talianska): "Keď hráte so srdcom, dokážete veľké veci. To sme dnes potvrdili. Tento úspech venujeme našim fanúšikom. Dúfam, že im toto víťazstvo zlepší náladu v strastiach života. Teraz nás čaká Španielsko a myslím si, že sme už potvrdili, že sme im vyrovnaným súperom. V skupine sme s nimi predsa remizovali. V semifinále sme dobre začali, vytvorili si príležitosti aj tlak. Ale poviem úprimne, urobili sme aj zopár chýb. Čaká nás krásna, dlhá noc."

Cesare Prandelli (tréner Talianska): "Málokto by si na nás stavil, ale napokon sme to zvládli a dostali sa do finále. Pochopiteľne, aj v nedeľu sa budeme usilovať o úspech."

Philipp Lahm (obranca Nemecka): "Každá prehra je trpká, nemá zmysel porovnávať tu dnešnú so semifinálovou z MS 2006. Neúspech nás mrzí o to viac, že toto mužstvo má veľký potenciál, ale nedokázali sme ho zúročiť. Zavinili to hlúpe chyby pri prvom aj druhom góle v našej sieti, niečo také sa nám nesmie stávať. Talianom má totiž takticky zdatný tím, proti ktorému sa nepriaznivý stav otáča len ťažko. V druhom polčase sme sa o to pokúšali zo všetkých síl a podarilo sa nám dať kontaktný gól, ktorý však prišiel neskoro."

ONLINE PRENOS:

Zápas sa skončil.

90.+3 min - Hummels dostal za protesty žltú kartu.

90.+2 min - Özil znížil na 1:2.

90+1. min - Penalta pre Nemecko po hlavičke Khediru do ruky Barzagliho.

90. min - Po priamom kope snaha Nemcov, Hummels sa dostal tesne pred bránou k zakončeniu, ale v šanci zaváhal, Buffon vyráža na roh.

89. min - Motta dostal žltú kartu.

87. min - Nemci sa nevedia dostať do súvislejšieho tlaku.

83. min - Balzaretti sám v 16-ke, prekonal Neuera ale gól pre ofsajdové postavenie neplatí.

82. min - Brejk Talianska, Di Natale postupuje sám na bránu, ale vo vyloženej šanci trafil len bočnú sieť.

81. min - Ofenzívna snaha Azzuri, Diamanti minul bránu.

80. min - Akcia Nemcov, odrazenú loptu pred 16-ku napáli Kroos nad.

79. min - Diamanti v dobrej pozícii, pošmykol sa. Ešte akcia Talianov, De Rossiho zakončenie zneškodnil Neuer.

75. min - Marchisio sa na opačnej strane ocitol vo vyloženej šanci, ale bránu netrafil.

75. min - Kloseho snaha v pokutovom území, Buffon pohodlne chytá.

71. min - Müller vystriedal Boatenga.

70. min - Dole práve Balotelli, na jeho miesto Di Natale.

69. min - Balotelli ošetrovaný.

67. min - Rýchla akcia Pandelliho tímu, Marchisio sa dostal pred 16-kou k zakončeniu, z prvej netrafil bránu.

66. min - Pressing modrých, Diamanti sa dostal k lopte a z polovice ihriska sa snažil prekvapiť Neuera.

63. min - Montoliva nahradil Thiago Motta

61. min - Azzuri majú možnosť priameho kopu z 18 m. Buffon vytiahol Reusovu strelu na brvno. Lopta konči za bránou, roh Nemecka.

60. min - Kroos faulovaný Bonuccim, ten dostal žltú kartu.

60. min - Balotelliho pokus zo 17 m bol nepresný.

58. min - Cassana strieda Diamanti.

Foto - SITA/AP

56. min - Klose dostal prihrávku do 16-ky, skvelý sklz Bonucciho zabránil útočníkovi súpera zakončiť. Kope sa roh.

55. min - Nebezpečná akcia Nemecka, Khedira sa ocitol s loptou po Özilovej prihrávke v 5-ke, ale nemecká defenzíva mu zakončiť nedovolila.

51. min - Rýchla akcia Azzuri, lopta na Balotelliho neprešla.

50. min - Lahm v šanci, prestrelil.

48. min - Reusov pokus z 18 m, Buffon pozorný.

46. min - Začal sa II. polčas

46. min - Dve striedania Löwa, Klose nahradil Gómeza a Podolski prepustil miesto Reusovi.

45+2 min - I. polčas sa skončil. Taliani zaskočili Nemecko a sú bližšie k finále.

45.+1 min - Balzaretti tečoval Podolskeho center, nasleduje nemecký roh.

45. min - Snaha Nemecka, Kroosov center stiahol Buffon.

42. min - Vysoký pressing Talianov, Cassano leží na zemi po strete s Badstuberom. Útočník modrých je ošetrovaný.

36. min - Balotelli si po góle od radosti vyzliekol dres, vidí žltú kartu.

36. min - Rýchly brejk Talianov, Montolivov dlhý pas na Balotelliho a ten pohotovo a hlavne presne trafil - 0:2.

35. min - Khedirova prudká strela z 25 m, Bufffon vyrazil na roh. Po ňom skúsený gólman Juvetusu vyboxoval loptu.

34. min - Veľká šanca Talianska, Cassano do 16-ky na Montoliva, ten si zasekol a o loptu prišiel.

33. min - Ofenzívna akcia Nemecka. Boateng prešiel po pravej čiare, jeho center na Podolskeho odvrátil Bonucci na roh.

30. min - Kroosova strela z 19 m minula bránu.

29. min - Kombinácia Nemecka skončila pred pokutovým územím Prandelliho tímu.

27. min - Gómez spracoval prihrávku na 16-ke, posunul loptu na Özila, jeho pokus zo 17 m kryje Buffon.

23. min - Marchisiova aktivita pred pokutovým územím, súper situáciu rieši.

XXX - Nemci po prvý raz na turnaji prehrávajú.

20. min - Cassano sa uvoľnil na ľavej hrnaici 16-ky cez Hummesla a poslal na Balotelliho presný center. Útočník Manchestru City dal hlavou prvý gól stretnutia - 0:1.

19. min - Aktívni hráči Azzuri, Cassano preveril pozornosť Neuera spoza 16-ky.

Foto - SITA/P

18. min - Montolivovu strelu zo 17 m kryje Neuer.

12. min - Khedira potiahol až pred 16-ku, lopta doprava, po centri do 5-ky sa po lopte hodil Buffon, ale Barzagli loptu nepríjemne tečoval. Nemci zahrávajú roh.

10. min - Pirlov pas na Balotelliho, Hummels ho k lopte nepustil.

8. min - Pekný defenzívny sklz Balzarettiho.

6. min - Druhý roh Nemcov, obrana súpera si poradila.

5. min - Roh Nemecka, Hummels sa dostal k zakončeniu, Buffon chytá.

4. min - Balotelli sa do šance nedostal, prihrávka bola nepresná.

1. min - Zápas sa začal

Domov»Futbal»Reprezentácie»Taliani porazili Nemcov 2:1 a zaslúžene sú vo finále