Prológ vyhral na Tour Cancellara, Velits bol dvanásty

Fabian Cancellara.
Fabian Cancellara. (Autor: SITA/AP)
SITA|30. jún 2012 o 17:34

Obhajca prvenstva Cadel Evans stratil na Cancellaru 17 sekúnd.

LIÉGE. Švajčiar Fabian Cancellara sa stal víťazom úvodného prológu na 6,4 km v Liége na 99. ročníku cyklistických pretekov Tour de France.

Tridsaťjedenročný štvornásobný majster sveta v časovke potvrdil v technických pasážach v uliciach Liége svoje kvality a tešil sa z ôsmeho víťazstva v kariére na slávnych pretekoch.

"Aký skvelý úvod opäť. Viac som si už ani nemohol želať. Musel som siahnuť na maximum, ale prológ nie je nikdy jednoduchý. Je to úžasný pocit, rozhodne som teraz zo seba striasol určitý tlak," povedal Cancellara, ktorý dosiahol priemernú rýchlosť 53 km/h.

Velits chcel prvú desiatku

Výborným výkonom sa na 6,4 km dlhom belgickom okruhu prezentoval aj slovenský zástupca Peter Velits (Omega-Pharma-Quickstep), ktorý za švajčiarskym špecialistom zaostal len o 17 sekúnd a obsadil sympatické 12. miesto. Ďalší Slováci skončili hlbšie v 198-člennom štartovom poli, Peter Sagan (Liquigas Cannondale) na 52. priečke s časom 7:37 min a Martin Velits (Omega-Pharma-Quickstep) skončil 126 v čase 7:49.

"Po dojazde som bol najskôr nespokojný, ale potom som si uvedomil, že je to celkom dobrý výsledok. Chcel som síce skončiť v elitnej desiatke, ale teší ma, že som zajazdil v podstate rovnaký čas ako tí hlavní favoriti. Cancellara ale potvrdil, že to je jeho doména. Trať v Liege mala dva okruhy a neboli tam nejaké zákernejšie zákruty. Išlo sa mi dobre, ale pred nami je ešte 20 etáp, takže skoro na hodnotenie," uviedol pre TASR P. Velits.

Šprintér Sagan, ktorému v rebríčku juniorov patrí 8. miesto, však so svojím výkonom spokojný nebol. "Dnes som sa necítil tak dobre, ako na prológu vo Švajčiarsku, ktorý som vyhral," sprostredkoval slová 22-ročného cyklistu zo Žiliny jeho manažér Jozef Korbel.

"Musím povedať, že tento belgický prológ nebol ušitý na mňa, pretože to nebolo technické, ale skôr pre časovkárov. Snažil som sa preto získať sekundy v zákrutách, ale pri jednej z nich som išiel veľmi rýchlo, poriadne som zabalancoval a len-len, že som to ustál a nespadol som. Prológ mám za sebou a teraz sa už plne sústredím na úvodné rovinaté etapy," dodal Sagan.

O 7 sekúnd rýchlejší

Cancellara sa stal len druhým cyklistom histórie Tour, ktorý si v úvodný deň podujatia vybojoval po piatykrát žltý dres lídra. Vyrovnal tak rekord Bernarda Hinaulta.

Paradoxne, prvý si vybojoval pred ôsmimi rokmi v Liége. Úvodné jazdy proti chronometru vyhral aj v Londýne 2007, Monaku 2009, v Rotterdame 2010 a v sobotu opäť v Liége. V nedeľu sa v etape z Liége do Seaingu (198 km) do žltého dresu lídra Tour de France oblečie 22-krát v kariére.

Sobotňajší krátky, ale technicky náročný prológ absolvoval rýchlostným priemerom 53,2 km/h. Trať dlhú 6,4 km zvládol za 7:13 min.

O 7 sekúnd zdolal Bradleyho Wigginsa z tímu Sky. Brit už v úvodnom prológu naznačil svoju veľkú ambíciu vyhrať tohtoročné preteky. Wiggins mal skvelú druhú časť trate.

Tretí skončil s rovnakým sedemsekundovým odstupom Sylvain Chavanel z Francúzska. Obhajca prvenstva Cadel Evans stratil na Cancellaru 17 sekúnd rovnako ako Peter Velits.

Výsledky:

Prológ (Liége - Liége, časovka na 6,4 km):

1. Fabian Cancellara (Švaj.) RadioShack-Nissan 7:13 min, 2. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky +7 s, 3. Sylvain Chavanel (Fr.) Omega Pharma-QuickStep +7, 4. Tejay van Garderen (USA) BMC +10, 5. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky +11, 6. Brett Lancaster (Aus.) Orica GreenEdge +11, 7. Patrick Gretsch (Nem.) Argos - Shimano +12, 8. Denis Meňšov (Rus.) Kaťuša +13, 9. Philippe Gilbert (Belg.) BMC Racing +13, 10. Andrij Grivko (Ukr.) Astana +13, ... 12. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +17, 53. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +24, 126. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +36.