Volejbalisti prehrali o bronz so Španielskom

(Autor: TASR)
SITA|1. júl 2012 o 14:55

Po minuloročnom zisku hlavnej trofeje zostali Slováci bez medaily.

ANKARA. Víťazmi 9. ročníka prestížnej Európskej ligy vo volejbale mužov sa stali reprezentanti Holandska. Tí si vo finále záverečného turnaja v Ankare poradili s domácimi Turkami po tuhom vyše dve hodiny trvajúcom boji 3:2 (16, 15, -22, -23, 24) a po druhý raz v histórii tejto súťaže sa stali jej celkovými víťazmi.

Vďaka tomu sa dostali aj na čelo rebríčka medailistov. V strhujúcom tajbrejku premenili Holanďania až svoj desiaty mečbal, medzitým Turci nevyužili dve príležitosti rozhodnúť zápas i celú súťaž pre seba. Pre tradičného účastníka EL Turecko je zisk striebornej medaily doterajším historickým maximom.

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v súboji o konečné 3. miesto so Španielskom po mimoriadne vyrovnanom viac ako dve hodiny trvajúcom boji 1:3 (-26, 27, -20, -26). Po minuloročnom zisku hlavnej trofeje tentoraz zostali Slováci bez medaily.

Slovensko - Španielsko 1:3 (-26, 27, -20, -26)

Slovensko: Skladaný, Bencz, Ogurčák, Joščák, Kašper, Chrtiansky ml., libero Kubš (Jakubov, Zaťko, Száraz, Hupka)

Španielsko: Hernán, Peréz, Noda, Delgado, Sugranes Martinez, Fernandez, libero Gamiz (Rodriguez, Rocamora, Viciana)

121 min, rozhodovali: Garthoff (Nem.), Sampaolo (Tal.), 250 divákov

Lepšie vstúpili do zápasu Španieli, ktorí sa hneď na začiatku úvodného setu dostali do trojbodového náskoku (3:0, 4:1), na prvý technický oddychový čas už išli za stavu 8:4. Ich odstup narástol až na päť bodov (13:8), ale Slováci sa nevzdali a v koncovke nielenže vyrovnali, ale boli to oni, kto mal prvú výhodu setbalu. Trikrát ju ale nevyužili, od stavu 26:25 v ich prospech už bodovali iba Španieli, ktorí sa po 28 minútach tešili z vedenia 1:0.

Začiatok druhého dejstva patril zverencom trénera Štefana Chrtianskeho st., ktorí do prvého time outu odskočili o tri body. Volejbalistom spoza Pyrenejí sa podarilo vyrovnať až v polovici setu a začala sa vyrovnaná ťahanica o každý bod.

Španieli famózne bránili na sieti, v poli vychytávali takmer nemožné lopty. Rovnako ako v úvodnom sete, prvú možnosť na uzavretie hry mali slovenskí reprezentanti. Stroskotala však na skvelých blokoch súpera. Ďalšie tri možnosti premrhali „chrtianskovci“ pokazeným podaním, keď na servise neuspeli Jakubov, Štefan Chrtiansky ml. a Joščák. Rozhodujúci bod nakoniec získali vďaka arbitrom, ktorí si všimli nesprávne postavenie Španielov a prisúdili slovenskému tímu technický bod. Po výsledku 29:27 vyrovnali na 1:1.

Vyrovnaný bol aj začiatok tretieho setu. Až v jeho polovici sa Španielom po sérii nepresností Slovákov podarilo bodovo ujsť a na druhý technický oddychový čas išli s pohodlným náskokom 16:12.

Keď hneď po time oute získali Španieli ďalší bod, tréner Štefan Chrtiansky st. zmenil postavenie hráčov, na ihrisko prišili nahrávač Zaťko a univerzál Jakubov. Rozlet súpera to pribrzdilo, ale obrat už neprišiel. Skúsení hráči suverénneho víťaza A-skupiny základnej fázy si ponúkanú šancu nenechali vziať a po výsledku 25:20 sa ujali vedenia 2:1.

Slováci to nechceli vzdať. Začiatok štvrtého setu bol v ich réžii a rýchlo si vypracovali mierny náskok. Trpezlivou hrou, ktorou sa snažili eliminovať španielske prednosti, ho postupne zvyšovali. Zdalo sa, že Španielom, ktorí v sobotnom pre nich neúspešnom semifinále s Tureckom odohrali päť setov, začínajú dochádzať sily.

Stačila však chvíľková strata koncentrácie slovenských hráčov a set opäť dospel do dramatickej koncovky. Od stavu 23:23 sa začínalo vlastne od začiatku. Slováci nevyužili dva setbaly, potom ešte odvrátili prvý mečbal súpera, ale druhý už nie a prehrali set 26:28, celý zápas 1:3 a domov sa vracajú bez medaily.

Finále:

Holandsko - Turecko 3:2 (16, 15, -22, -23, 24)

133 min, rozhodovali: Gradinski (Srb.) a Varthalitis (Gréc.), 3400 divákov

Konečné poradie v 9. ročníku:

1. Holandsko, 2. Turecko, 3. Španielsko, 4. Slovensko

Historický prehľad finálových zápasov EL mužov, poradie účastníkov finálového turnaja a umiestnenie SR:

I. ročník (2004) - Opava (ČR): Česko - Rusko 3:1; poradie: 1. Česko, 2. Rusko, 3. Holandsko, 4. Nemecko, ... 8. Slovensko

II. ročník (2005) - Kazaň (Rus.): Rusko - Fínsko 3:0; poradie: 1. Rusko, 2. Fínsko, 3. Španielsko, 4. Turecko, ... 6. Slovensko

III. ročník (2006) - Izmir (Tur.): Holandsko - Chorvátsko 3:1; poradie: 1. Holandsko, 2. Chorvátsko, 3. Grécko, 4. Turecko, ... 7. Slovensko

IV. ročník (2007) - Portimao (Portug.): Finále: Španielsko - Portugalsko 3:2; zápas o 3. miesto: Slovensko – Slovinsko 3:1; poradie: 1. Španielsko, 2. Portugalsko, 3. Slovensko, 4. Slovinsko

V. ročník (2008) - Bursa (Tur.): Slovensko - Holandsko 3:1; poradie: 1. Slovensko, 2. Holandsko, 3. Turecko, 4. Nemecko

VI. ročník (2009) - Portimao (Portug.): Finále: Nemecko - Španielsko 3:2, o 3. miesto: Portugalsko - Slovensko 3:0; poradie: 1. Nemecko, 2. Španielsko, 3. Portugalsko, 4. Slovensko

VII. ročník (2010) - Guadalajara (Šp.): Portugalsko - Španielsko 3:1; poradie: 1. Portugalsko, 2. Španielsko, 3. Turecko, 4. Rumunsko, 5. Slovensko

VIII. ročník (2011) - Košice (SR): Slovensko - Španielsko 3:2; poradie: 1. Slovensko, 2. Španielsko, 3. Slovinsko, 4. Rumunsko

IX. ročník (2012) - Ankara (Tur.): Holandsko - Turecko 3:2, o 3. miesto: Španielsko - Slovensko 3:1; poradie: 1. Holandsko, 2. Turecko, 3. Španielsko, 4. Slovensko