Basketbalistky zdolali aj Litovčanky a mieria na ME

SITA|7. júl 2012 o 20:05

Basketbalistky Slovenska zvíťazili v sobotňajšom kvalifikačnom stretnutí o postup na majstrovstvá Európy 2013 v základnej C-skupine nad Litovčankami 60:58 (27:23).

Slovensko - Litva 60:58 (15:7, 12:16, 25:18, 8:17)

POPRAD. Basketbalistky Slovenska zvíťazili v sobotňajšom kvalifikačnom stretnutí o postup na majstrovstvá Európy 2013 v základnej C-skupine nad Litovčankami 60:58 (27:23) a pevným krokom mieria na budúcoročný kontinentálny šampionát do Francúzska.

V tabuľke priebežne druhé zverenky Ivana Vojtka majú na konte päť víťazstiev takisto ako vedúca Litva, tretie Slovinsko o jedno menej. Na ME do Francúzska postúpia dve najúspešnejšie družstvá zo skupiny.

Výber SR nastúpi vo svojom predposlednom stretnutí v stredu 11. júla v Almere proti Holandsku (19.30), kvalifikáciu zavŕši o týždeň v sobotu 14. júla súbojom proti Slovinsku (v Ružomberku už od 17.00 h).

Výsledok - C-skupina - sobota:

Zostava a body SR: Jurčenková 9, Kupčíková a Lukačovičová po 8, Černáková 6, Kubatová 3 (Jalčová 11, Tetemondová 6, Minčíková 3, Vyňuchalová, Sujová a Kmeťová po 2)

Najviac bodov Litvy: Petronyte 20 (14 trestných hodov), Šulčiute 14, Linkevičiene 10

TH: 10/6 - 32/25, fauly: 27 - 16, trojky: 2 - 3, rozhodovali: Rui Valente (Portug.), Ziemlicki (Poľ.) a Fritz (Nem.), 900 divákov.

Nepriepustná obrana Sloveniek v prvom polčase spôsobovala Litovčankám také značné problémy, že svoj prvý kôš z hry dali až na konci 11. minúty. Dovtedy skórovali iba z trestných hodov. Slovenky si na konci I. štvrtiny vypracovali solídny 8-bodový náskok 15:7, v priebehu druhej desaťminútovky viedli po prvý raz dvojciferne na začiatku 13. min 21:10 a o chvíľu aj 23:10. Hostky však zlepšili svoj výkon, keď im začalo tiecť do topánok. Najprv potiahli 8-bodovú šnúru a v poslednej sekunde úvodnej polovice duelu Šulčiute trojkou znížila na 23:27.

Prirýchlo po zmene strán nazbierali Slovenky štyri fauly, v útoku sa však úspešne presadzovali a v 26. min získali až 17-bodový náskok 44:27. Litovčanky z neho na konci tretej štvrtiny ukrojili, ale ešte v 33. min bol odstup dvojciferný 57:47. Hostky však do konca nepríjemne hrýzli, znížili postupne až na 56:59 v 36. min, ale Vojtkove zverenky napriek rozpačitému záveru ubránili dôležité víťazstvo.

Hlasy:

Ivan Vojtko (tréner SR): "Veľmi som si želal, aby dievčatá zdolali tím zo skutočne veľkej basketbalovej krajiny, akou je Litva. Nepatrí síce do najužšej európskej špičky, ale určite do širšej. Som rád, že sme súperovi oplatili prehru z jeho palubovky, kde nás tiež poškodili rozhodcovia - bolo to vidieť aj teraz v Poprade."

Lucia Kupčíková (kapitánka SR): "Sme veľmi radi, že sa nám podarilo zdolať Litovčanky, aj keď záver priniesol drámu. Prejavila sa u nás nervozita aj únava z náročného kvalifikačného programu. Súperky sa v prvom polčase presadzovali najmä z trestných hodov, po zmene strán sme im 'dovolili' pridávať koše aj z hry, a tak zdramatizovali duel. Našťastie sme to zvládli."

Zostávajúci program v kvalifikačnej C-skupine o postup na ME 2013 basketbalistiek (časy sú SELČ):

streda 11. júla: Litva - Belgicko (18.00), Holandsko - Slovensko (19.30, Almere)

sobota 14. júla: Slovensko - Slovinsko (17.00, Ružomberok), Belgicko - Holandsko (20.00)

Domov»Halové športy»Basketbal»Basketbalistky zdolali aj Litovčanky a mieria na ME