AKTUALIZOVANÉ 22:20

Federer vyhral siedmykrát Wimbledon

Švajčiarsky tenista vyhral po dvoch rokoch grandslamový turnaj a vracia sa na post svetovej jednotky.

BRATISLAVA. Hovorili o ňom, že je starý a už nestačí na mladších vyzývateľov. Dostával sa síce do posledných kôl grandslamových turnajov, ale Nadal či Djokovič ho vždy dokázali zastaviť. Napriek tomu sa však Roger Federer nevzdal. Sústredenou hrou čakal na svoju šancu, ktorá prišla po dvoch rokoch na jeho najobľúbenejšom turnaji vo Wimbledone. Naposledy v roku 2010 vyhral Australian Open.

Fenomenálny Švajčiar bol už pred turnajom vo výbornej nálade, keď prehlásil, že by si rád zahral ešte na olympiáde o štyri roky v Riu De Janeiru. Dobrú náladu pretavil aj do samotného podujatia.

Vyrovnal rekordy Samprasa

V semifinále zdolal svetovú jednotku Novaka Djokoviča a vo finále zastavil aj domácu nádej Andyho Murrayho. V All England Clube tak slávi siedmy titul, čím vyrovnal rekord Peta Samprasa.

Okrem počtu titulov vyrovnal legendárneho Američana aj v počte týždňov na poste svetovej jednotky. Federer na vrchole rebríčka strieda Djokoviča a bude to pre neho už 286. týždeň. Keďže budúce týždne sa nehrajú významnejšie turnaje tak Bazilejčan sa v historickej tabuľke posunie na prvé miesto.

Víťazstvo vo Wimbledone bolo pre neho už sedemnástym grandslamovým.

Murrayho zlomili emócie

Andy Murray sa neubránil slzám a len ťažko prekonával emócie, ktoré ho dojali. "Bol som blízko a pokúsim sa o to budúci rok. V prvom rade chcem pogratulovať Rogerovi. Všetci mi hovorili, že vo finále máš Federera a máš šancu, ale Roger opäť ukázal, že aj po tridsiatke je skvelý," povedal v oficiálnom rozhovore Murray, ktorý síce získal prvýkrát vo finále grandslamu set, ale po štvrtýkrát prehral.

Británia sa tak nedočkala domáceho wimbledonského víťazstva ani po 74 rokoch.

Federer si prišiel po siedmy titul aj za potlesku manželky Mirky a dvojičiek Myla Rose a Charlene Riva.

"Myslím si, že Andy určite grandslam vyhrá. Zlepšuje sa a hral výborne. Osobne som musel vytiahnuť najlepší tenis. Darilo sa mi najmä po uzavretí strechy a som šťastný, že som si opäť zahral vo finále. Je neuveriteľné, že som sa mohol vyrovnať svojmu hrdinovi Peteovi Samprasovi siedmym titulom."

Tridsaťročný tenista sa vyjadril aj k postu svetovej jednotky, na ktorý sa vracia. "Nikdy som neprestal veriť, že sa môžem vrátiť na post svetovej jednotky. Ďakujem mojej rodine za podporu a za to, že sa mi to podarilo. Vždy som veril a toto je odmena."

Roger Federer - Andy Murray 4:6, 7:5, 6:3, 6:4

Murraymu vyšiel úvod zápasu s Federerom, keď hneď v úvodnom geme prelomil podanie súpera a po potvrdení brejku sa ujal vedenia 2:0. Švajčiar síce vyrovnal na 2:2, no naďalej robil priveľa nevynútených chýb najmä z bekhendu, čo bolo vodou na mlyn Murrayho, ktorý hral koncentrovane a viac si pomáhal servisom. Za stavu 4:4 Škót po druhý raz Federera brejkol a pri vlastnom podaní spečatil zisk vôbec prvého setu v grandslamovom finále.

V druhom dejstve predvádzal Murray agresívny tenis, nebál sa chodiť na sieť a v piatom i deviatom geme mali k dispozícii dva brejkbaly. Federer si však podržal podanie a v koncovke slávil úspech. Za stavu 5:6 pri Murrayho servise prehrával 30:0, no potom získal štyri fiftíny v rade, posledné dve výmeny zakončil dvomi skvelými stopvolejmi. V treťom sete za stavu 1:1 a 40:0 z pohľadu Federera zápas prerušili pre dážď a po 40-minútovej prestávke sa dohrávalo pod zatiahnutou strechou.

S halovými podmienkami sa dokázal lepšie vyrovnať Federer. V "maratónskom" šiestom takmer 20-minútovom geme, v ktorom sa Murray trikrát pošmykol, zobral Škótovi podanie a tretí set už s prehľadom doservoval. Federer v porovnaní s úvodnými dvomi dejstvami zrýchlil hru a pridal na agresivite, čo bol kľúč k úspechu.

Murray s pribúdajúcimi minútami začal odchádzať kondične a vo štvrtom sete už nedokázal zastaviť rozbehnutého súpera. Federer za stavu 2:2 po ukážkovom bekhendovom obhodení získal rozhodujúci brejk a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:4 premenil pri vlastnom podaní v poradí druhý mečbal.

Prehľad výsledkov finálových stretnutí na Wimbledone:

Dvojhra mužov: Roger Federer (Švaj.-3) - Andy Murray (V. Brit.-4) 4:6, 7:5, 6:3, 6:4 za 204 minút

Dvojhra žien: Serena Williamsová (USA-6) - Agnieszka Radwanská (Poľ.-3) 6:1, 5:7, 6:2 za 122 minút

Štvorhra mužov: Jonathan Marray, Frederik Nielsen (V. Brit./Dán.) - Robert Lindstedt, Horia Tecau (Švéd./Rum.-5) 4:6, 6:4, 7:6 (5), 6:7 (5), 6:3 za 200 minút

Štvorhra žien: Serena Williamsová, Venus Williamsová (USA) - Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká (ČR-6) 7:5, 6:4 za 78 minút

Miešaná štvorhra: Lisa Raymondová, Mike Bryan (USA-2) - Jelena Vesninová, Leander Paes (Rus./India-4) 6:3, 5:7, 6:4 za 124 minút

Dvojhra chlapcov: Filip Peliwo (Kan.-4) - Luke Saville (Aus.-1) 7:5, 6:4 za 92 minút

Dvojhra dievčat: Eugénie Bouchardová (Kan.-5) - Jelina Svitolinová (Ukr.-3) 6:2, 6:2 za 60 minút

Štvorhra chlapcov: Andrew Harris, Nick Kyrgios (Aus.-4) - Matteo Donati, Pietro Licciardi (Tal.) 6:2, 6:4 za 62 minút

Štvorhra dievčat: Eugénie Bouchardová, Taylor Townsendová (Kan./USA-1) - Belinda Bencicová, Ana Konjuhová (Švaj./Chor.-7) 6:4, 6:3 za 72 minút