AKTUALIZOVANÉ 23:00

Depetris dal Nitre štyri góly, Slovan začal víťazne

V druhom zápase prvého kola Corgoň ligy 2012/2013 vyhrali Trenčania nad Nitrou vysoko 5:0. V prvom zápase nového ročníka zdolala Žilina Myjavu 4:1.

10. Nitra 1 0 0 1 0:5 0

FK Senica a Dukla Banská Bystrica ešte nehrali.

Suverénny Trenčín

Za stáleho dažďa sa obe mužstvá pustili do súboja svižne, pričom domáci sa snažili o uchopenie taktovky, ale proti dobre organizovanému súperovi sa im to nedarilo. V 4. min Depetris preveril pozornosť Hrošša, v 19. min na druhej strane Cléberovu strelu gólman Volešák tečoval mimo bránku.

Vyrovnaný priebeh zápasu zmenila až 37. min, keď domáci Holúbek z krídla našiel Depetrisa, ktorý zo stredu pokutového územia dôrazne prekonal vybiehajúceho brankára Hrošša - ten si však pri zákroku zlomil nohu a museli ho previezť do nemocnice.

Hostí strata kapitána poznačila a hneď na začiatku druhého polčasu inkasovali druhýkrát, keď Depetris v 47. min z bezprostrednej blízkosti dokopol do siete odrazenú loptu.

Trenčín úplne ovládol hru a v 63. min zvýraznil svoj náskok, pretože Štefánikova štipľavá strela presvišťala cez rukavice Chudého a spadla do siete - 3:0.

O dve minúty rýchly útok zakončil Depetris prudkým volejom po zemi (4:0). V 68. min po Kleščíkovom brvne opäť neudržateľný Depetris umiestil strelu k žrdi a svojím štvrtým presným zásahom zvýšil na 5:0.

Zdecimovaní Nitrania sa už nevedeli dočkať konca zápasu, ale v 82. min ešte musel Chudý na bránkovej čiare zneškodniť obrovskú Holúbekovu šancu.

Čestný úspech sa hosťom nepodarilo dosiahnuť ani po Kroupovej nebezpečnej hlavičke tri minúty pred koncom a výrazné víťazstvo Trenčanov sa už nezmenilo.

AS Trenčín - FC Nitra 5:0 (1:0)

Góly: 37., 47., 65. a 68. Depetris, 63. Štefánik, ŽK: 34. Baéz - 8. M. Szabó, 34. Soumah, 90. M. Kolmokov, rozhodovali: Sedlák - Tomčík, Kubačka, 1714 divákov

Trenčín: Volešák - Mondek, Rodríguez da Silva, Kleščík, Mazáň - Baéz (73. Lobotka) - Mazan (82. Morong), Díaz, Štefánik, Holúbek - Depetris (84. Malec)

Nitra: Hroššo (39. Chudý) - Zelenický (57. Kroupa), Harbuľák, M. Kolmokov, Mičic - Boszorád, Igor Kotora, M. Szabó, Cléber (53. Ivančík) - Soumah, Šimonek

Pozápasové vyjadrenia:

Adrián Guľa (tréner Trenčína): "Tento zápas pre nás určite nemal byť ľahký, takže nás teší, že mužstvo podalo kvalitný výkon. Hráči pracovali predovšetkým tímovo, navyše boli dostatočne efektívni v premieňaní šancí, takže sme dokázali zvíťaziť výrazným rozdielom. Súťaž sa však ešte len začína, takže musíme v našej poctivej práci pokračovať aj naďalej. Mrzí ma vážne zranenie súperovho brankára a želám mu skoré uzdravenie."

Ladislav Jurkemik (tréner Nitry): "Ťažko sa mi vyjadruje k takémuto zápasu, ktorý sme vysoko prehrali a navyše sme stratili brankára. Hroššo musel odstúpiť pre zlomeninu nohy. Stretnutie sme začali dobre, v prvej polhodine sme mali dve vyložené šance, po našej chybe sme však dostali gól a hoci sme si v druhom polčase trúfali vyrovnať, prišli ďalšie naše individuálne chyby, ktoré domáci vysokou efektivitou trestali a v ďalšom priebehu duelu už dominovali. Výsledok je však pre nás veľmi krutý, pretože najmä v prvom polčase sme hrali celkom dobre."

Ružomberčania otočili zápas

Hosťom vstup do zápasu vyšiel fantasticky. V 3. min. L. Kováč technickou strelou z 18 m k žrdi dostal ViOn do vedenia. Ružomberčana mali dve príležitosti na odpoveď. Pekár z voleja po Lovásovej prihrávke krížnou strelou minul bránu a v 9. min. Kotorov strelecký pokus skončil na žrdi.

O dve minúty neskôr druhý raz mohli udrieť Zlaté Moravce. Bernáth sa sám rútil na gólmana Liptákov Zicha, ale tutovku trestuhodne spálil, keď netrafil bránu. V 13. min. zase Ďubek položil priamy kop na hlavu Masla, lenže ružomberský obranca z bezprostrednej blízkosti poslal iba jemnučkú loptu do rúk Kuciaka.

V 27. min. L. Kováč odmietol ponuku od Žiláka na druhý gól. V 25. min. deravá obrana MFK vyrobila ďalší kiks, ale Bernáthova hlavička minula cieľ.

Do druhého dejstva zase lepšie vstúpili domáci. V 50. min. Pavlovič na kraji vlastnej šestnástky fauloval prenikajúceho Lovása, Trutz nariadil penaltu, ktorú Ďubek premenil. Vzápätí Práznovského koníček išiel nad bránu ViOnu. V 56. min. si Lovás mohol spytovať svedomie, že zle nastavil hlavu ideálnemu centru Š. Pekára. Liptáci pokračovali v tlaku, uzatvorili súpera na jeho polovici.

V daždi futbalová Ruža kvitla a v 65. min. sa dočkala. Výsledkom krásnej akcie, ktorú založil Ďubek, bol Serečinov gól, po nezištnej Pekárovej prihrávke 2:1. V 85. min. obrovské zaváhanie v radoch ViOn-u medzi brankárom Chrenom a ľavým bekom Chrenom využil Ďubek, ľavačkou presne trafil prázdnu bránu. Domáci tak úspešne a trojbodovo vstúpili do nového ročníka.

MFK Ružomberok - ViOn Zlaté Moravce 3:1 (0:1)

Góly: 50. Ďubek (z 11 m), 85. Ďubek, 65. Serečin - 3. L. Kováč. Rozhodoval: Trutz, ŽK: L. Kováč, Pavlenda, 1360 divákov.

Ružomberok: Zich P. Maslo, Práznovský, Nosek, Jurkemik Greššák Š. Pekár, Ďubek, Serečin (87. Almaský), Ivan Kotora (73.L. Lupták) Lovás (82. M. Nagy)

Zlaté Moravce: Kuciak Pavlenda, Pavlovič, Pavol Majerník, Chren Obročník - Žilák, L. Kováč, Orávik - Bernáth (63. Škvarka), Hodek

Pozápasové hodnotenia:

Ladislav Šimčo (tréner Ružomberka): "Na začiatok sezóny to bol kvalitný zápas. Inkasovaný gól v jeho úvode nás trochu pribrzdil. Po polhodine hry sme začali byť lepším mužstvom, súpera sme prevyšovali v nasadení i bojovnosti a napokon aj vyššou futbalovou kvalitou. Myslím si, že sme dnes divákov našou hrou potešili."

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): "Súhlasím s kolegom, že na úvod sezóny sme videli výborný futbal. Mali sme dobrý vstup do zápasu a dali sme aj rýchly gól. Od 30. min sme nepochopiteľne prestali behať, ubrali sme aj z agresivity. Domáci začali byť lepším tímom a ich prevaha vyvrcholila v druhom polčase. Doplatili sme na naše chyby, vlastne sme sa zdolali sami. Musím však priznať, že domáci boli lepší a zvíťazili zaslúžene."

Slovan strhol víťazstvo v nadstavenom čase

Stretnutie úvodného kola sa začalo pre Slovan veľkým šokom. V 15. min hráč hostí Pribula poslal prudkú polovysokú prihrávku do pokutového územia domácich a nikým neatakovaný obranca belasých Kolčák napálil loptu do vlastnej siete - hostia prekvapujúco viedli 1:0.

Herný kŕč Slovana pokračoval takmer celý prvý polčas a jeho vyvrcholením bol nepremenený pokutový kop v 26. min za faul obrany hostí na Grendela. Jeho exekútor Piroska prudkou strelou trafil spodnú časť brvna prešovskej bránky, odkiaľ sa lopta odrazila do ihriska.

V 31. min vysokú prihrávku pred bránku odvrátil Krajík hlavou na rohový kop. Dve min pred koncom prvého polčasu Milinkovičovu prudkú krížnu prihrávku pred bránkou Prešova nedostihli Šebo ani Piroska.

Po zmene strán sa však domáci predsa len dočkali vyrovnania. V 47. min hrubú chybu hosťujúcej obrany potrestal Gorosito, ktorý strelou z malého vápna prekonal Diviša. V 55. min vydarené sólo Marcina opečiatkovalo žrď Kováčovej bránky.

Od tej chvíle až do 85. min dominoval na ihrisku prebudený Slovan. V 59. min sa vyznamenal Diviš, ktorý zmaril dva pokusy Peltiera. V 67. si poradil aj s bombou Lukšíka. V tej istej minúte, keď už bol Diviš bezmocný, sa do streleckého pokusu Šeba obetavo vrhol Petráš.

Hoci brankár Prešova v závere zápasu vyhral dva tvrdé súboje s útočníkom belasých Šebom, druhému gólu domácich v nadstavenom čase už nezabránil. Jeho autorom bol Lester Peltier. Slovan zvýšeným nasadením v druhom polčase napokon vydoloval tresné víťazstvo.

ŠK Slovan Bratislava - 1. FC Tatran Prešov 2:1 (0:1)

Góly: 47. Gorosito, 90.+ L. Peltier - 15. Kolčák (vlastný), ŽK: 45.+ Šebo, 85. Szarka - 22. Marián Adam, 25. Jakub Diviš, rozhodovali: Kráľovič - D. Hrčka, Poláček, 1558 divákov

Slovan: P. Kováč - Pauschek (46. Bagayoko), Gorosito, Kolčák (80. Szarka), Lukšík - Kladrubský - L. Peltier, Grendel (29. Halenár), Milinkovič, Piroska - Šebo

Prešov: Jakub Diviš - Bartek, P. Petráš, Krajník, Kolbas - Papaj (74. J. Dolný), Marián Adam, Lipták, V. Macko - Pribula (78. De Oliveira Torres), M. Marcin

Vladimír Weiss (tréner Slovana): "Som rád, že sme toto stretnutie vyhrali. Nezačali sme dobre, mali sme ťažký začiatok, dali sme si vlastný gól, ktorý nás dosť zlomil. Každý si myslel, že príde Prešov a vyhráme 4:0, ale málokto bral do úvahy, že je to prvý zápas sezóny. Za predvedený výkon najmä v druhom polčase musím hráčom poďakovať, hostia boli nebezpeční najmä zo štandardných situácií, pri ktorých útočia traja hráči v jednej línii. Prešov podal sympatický výkon, som rád, že máme tri body. Škoda, že sa nedarilo Filipovi Šebovi, ktorý mohol streliť hetrik, ale aj také stretnutia futbal prináša."

Angel Červenkov (tréner Prešova): "Myslím si, že sme predviedli veľmi dobrú hru. V stretnutí bolo veľa zaujímavých situácii pred oboma bránkami. Vedeli sme, že budeme hrať na pôde takého výborného tímu, ako je Slovan. Aj preto sme sa zamerali najmä na obranu, ku koncu stretnutia sme chceli udržať remízu, ale nepodarilo sa nám to."

Spartak začal ročník bez gólov

Zápas 1. kola poznačil výdatný dážď pred začiatkom zápasu, ktorý sa na trnavský štadión "vrátil" aj v priebehu prvého polčasu. Obom mužstvám viazla kombinácia a v prvom dejstve bolo na oboch stranách len minumum gólových šancí.

Nasadenie a bojovnosť obom tímom nechýbala ani v druhom polčase, ale na výraznejšiu gólovú šancu to nestačilo.

Rozhodnúť o víťazstve Trnavy mohol v závere zápasu striedajúci Pavelka, ale vo vyloženej šanci hlavou netrafil bránku hostí.

Záver duelu poznačila nervozita, čo si odniesli dvaja vylúčení hráči. Za domáceho tábora šiel predčasne pod sprchy Tomaček, u hostí Chupáč.

Spartak Trnava - MFK Košice 0:0

Rozhodoval: Kružliak. ŽK: Čvirik, Karhan, Gašparík, Stožický, Mikovič - Kavka, Ostojič, ČK: 86. Tomaček - 86. Chupáč, 5128 divákov.

Spartak Trnava: Filipko - Stožický, Janečka, Čvirik, Hanzel (23. Kaščák) - Gašparík, Karhan, Gross, Bicák (79. Pavelka) - Schranz (59. Tomaček), Mikovič

MFK Košice: Tofilovski - Ostojič, Kavka, Chupáč, Sekulič - Viazanko, Kuzma, Šinglár (67. Hovančík), Matič (69. Gál) - Karaš (90. Bukata), Škutka

Pavel Hoftych, tréner Spartaka: "Vývoj zápasu z našej strany ovplyvnilo zranenie Hanzela už v úvode. Museli sme preskupiť rady, čo nás na chvíľu vyviedlo z tempa, dovtedy môžem vysloviť s kvalitou hry spokojnosť. V závere sme už hrali vabank, škoda obrovskej šanci Pavelku. Remíza je zaslúžená."

Ján Kozák, tréner Košíc: "Na úvod sezóny to bol slušný zápas. Pre niektorých mojich hráčov bola trnavská kulisa nezvyčajná, pred toľkými divákmi hrali prvýkrát v živote. To, či som spokojný s remízou je ťažko povedať, lebo šancu sme mali my aj domáci."