Bezpečnosť v olympijskej dedine riadi aj Slovák

Tomáš Prokop|15. júl 2012 o 20:00

MARTIN GARAFA bude počas olympiády šéfovať tímu 284 ľudí, ktorí budú mať na starosti ochranu.

V Anglicku začínal pre Slováka klasicky ako barman. Postupne sa však vypracoval na vysoké pozície vo firmách zaoberajúcich sa bezpečnosťou. MARTIN GARAFA (35 r.) bude šéfovať tímu 284 ľudí, ktorí budú mať na starosti ochranu a poriadok v londýnskej olympijskej dedine.

Ako dlho žijete v Anglicku?

„Som tu desiaty rok, pred štyrmi rokmi som sa vrátil domov a vyskúšal som si osem mesiacov žiť na Slovensku, ale vrátil som sa späť pre pracovnú ponuku. So skúsenosťami a kvalifikáciami som u nás mohol robiť maximálne šéfa strážnikov, ale moje ambície sú vyššie.“

Ako ste sa dostali k oblasti bezpečnosti?

„Začínal som v Británii ako barman. Na Slovensku som robil roky po reštauráciách či baroch až mi raz povedali, že som mám dobrú postavu na to, aby som robil sekuriťáka, čo som aj začal. Ale nikdy nie na plný úväzok. Robieval som aj vyhadzovača, vypomáhal pri veľkých akciách a takto som sa k tomu dostal aj v Anglicku, keď som si postupne spravil pár kurzov a dostal sa k podobnej robote. Dlhom som pracoval v bezpečnostnej službe na vysokej škole, kde som dostal svoj prvý tím. Vybudoval som tam postupne celý systém. Po dvoch rokoch som sa však nemal kam posunúť a olympiáda sa ukázala ako obrovská príležitosť spraviť si meno a dostať sa na pozície, na ktorých sú poväčšinou len rodení Angličania, respektíve ľudia z britských krajín.“

Je to pre vás prvá skúsenosť s podobne obrou športovou akciou?

„Pracoval som zatiaľ pri menších športových udalostiach. Robil som pred tým koncerty, MTV Music Awards či som pôsobil pri filmových premiérach. V O2 Aréne som robil viacero koncertov.“

Skúste opísať vašu súčasnú londýnsku pozíciu na olympiáde?

„Pracujem priamo v olympijskej dedine. Rozdávam ľudom pokyny, dozerám na dodržiavanie platných podmienok a nariadení, organizujem štruktúru ochrany olympijskej dediny. Zamestnanci v bezpečnosti majú na všetko špeciálny tréning, každý má svoju špecifikáciu. Napríklad prvú pomoc, riešenie nebezpečných situácií, prehľadávanie ľudí, röntgenovanie batožiny, výbušniny, kontrolu vozidiel zásobovania, komunikáciu a riešenie problémov medzi ľuďmi atď. Mojou starosťou je na týchto ľudí dozerať, aby každý robil to, čo má a poskytlúť mu adekvátny tréning.“

Akých ľudí konkrétne máte na starosti?

„Celkovo 284 ľudí pracujúcich v bezpečnosti olympijskej dediny. Od obyčajných ochrankárov cez bezpečnostných technikov, supervízorov, jednotku psovodov a mnoho ďalších.“

Ako sa vaša firma dostala k práci pod olympijským hnutím?

„Vyhrali sme súťaž, čím sme dostali na starosť olympijskú dedinu. Fungujeme pod firmou G4S, ktorá sa stará o bezpečnosť na olympiáde. Ju si najala organizácia LOCOG, ktorá zastrešuje celé olympijské hry v Londýne.“

olympijsky_stadion_londyn_res.jpeg

Sú na vašej pozícii ľudia aj z iných krajín ako hovoriacich po anglicky?

„Okrem mňa tam je len jeden Rus, s ktorým sme jediní dvaja z krajín nehovoriacich po anglicky.“

Boli previerky pred olympijskými hrami najťažšie, aké ste zažili?

„Bez debaty. Boli štvorkolové. Musia si byť stopercentne istí, či nemáte nejaké konexie, ktoré by mohli narušiť olympiádu. Robili desaťročné previerky registrov trestov ľudí, ale aj ich rodín. Tiež ste museli robiť online registráciu, po ktorej kontaktovali tajné služby v jednotlivých krajinách. Ľudí vyraďovali za to, že mali priestupky, keď boli mladí.“

Ako vyzerá vaša práca pred začiatkom olympijských hier?

„Pracujem a pripravujem sa v olympijskej dedine, kde sa naďalej dokončujú práce. Na to dávame pozor, plus máme stále školenia, čo sa bude môcť robiť cez olympiádu a čo nie. Napríklad je zaujímavosťou, že športovci nebudú môcť jednotlivo opúšťať olympijskú dedinu, budú musieť ísť na športoviská v skupine. V Pekingu s tým mali bezpečnostné služby veľké problémy.“

Ako a na čo všetko sú organizátori pripravení?

„V prvom rade musím povedať, že k podobnému kolosu sa asi už v živote nedostanem. Pre dva týždne trvajú prípravy niekoľko rokov. Pravdepodobnosť útoku je obrovská. Tým, že to je v Londýne, multikultúrnom meste, sa všetko ešte znásobuje. Bezpečnosť je tu najvyššia, s akou som sa stretol. Vôbec sa to napríklad nedá porovnať s kontrolami na letisku. Tu budú oveľa dôkladnejšie. Bude to najvyššia bezpečnostná akcia pre Britániu od druhej svetovej vojny. Svedčia o tom aj snajperi na strechách, rakety pripravené nad domami či vojnová loď, ktorá kotví na Temži.“

vojenska_lod_res.jpeg

Okrem teroristických útokov si na čo musíte dávať najväčší pozor?

„Napríklad na to, že tam je množstvo ľudí, ktorí sa nás snažia testovať. Pred pár týždňami sa podarilo jednému človeku, ktorý pracoval na výstavbe budov, prejsť s malou umelohmotnou nádobou, ktorú mal v bagri. Bulvárne noviny z toho spravili aféru, že to mohla byť bomba, a strážnika, ktorý ho prehľadával, ihneď vyhodili. Spravil chybu, lebo ten človek chodil hore­dolu asi tridsaťpäťkrát v priebehu piatich hodín a raz mu ušla spomínaná nádoba. Potom prešiel po dedine s bagrom a spravil fotku tej nádoby, že potenciálne by tam mohol umiestniť bombu.“

Aké sú vaše právomoci pri zákroku?

„Rovnako ako hocikde inde, bezpečnostné firmy majú obmedzenú právomoci. Neexistuje ako na Slovensku, že majú niektoré agentúry zbrane. Plus v Británii je bezpečnosť rozdelená na viacero stupňov, kde má každý inú špecializáciu. Na zákroky proti teroristickým útokom sú tam špeciálne armádne zložky. Odstreľovači, tajné služby a celé logisticky vypracované pracoviská, ktoré majú pripravene na všetky rizikové situácie špecialistov. Tieto zložky majú inú identitu a väčšinou z pochopiteľných dôvodov ani my nevieme, čo presne robia“.“

Na čo ste sa pripravovali simuláciou?

„My máme na starosti obyčajné veci. Ako evakuácia ľudí z horiacej budovy, ďalej sa ľudia musia učiť, ako vychádzať v konfliktoch. Učia sa frázy, ktoré musia používať. Takisto potrebujú rozoznávať výbušniny, náboje.“

Ako bude vyzerať vstup a výstup z olympijskej dediny?

„Každý musí mať svoj pas alebo akreditáciu, kde bude fotka a bezpečnosť sa so skenerom dozvie, o koho ide, kde býva a aká je dĺžka jeho pobytu v dedine.“

Ako vyzerá olympijská dedina, majú tam športovci všetko k dispozícii?

„Vyzerá doslova ako malé mesto. V jedálenskej hale je miesto pre osemnásťtisíc ľudí, počul som, že McDonald, ktorý bude jeho súčasťou, je najväčší v Európe. Funguje tam množstvo reštaurácií, škôlka, kaderníctvo, banky, tréningové centrá a aj byty sú zariadené pre komfort športovcov. Aj keď vidno, že sú vybudované na jedno použitie. Myslím si, že organizátori očakávajú, že športovci tie byty doslova zničia. Kvalita stolíkov, postelí či ostatných vecí je dosť nízka. Aj steny sú zo sadrokartónu. To hlavne preto, aby sa potom vybrali a rovno sa tam namontovali kuchynské linky a všetko pre komfortné byty. Takisto som počul, že celú dedinu už kúpila katarská kráľovská rodina.“

Športovcov budú kontrolovať rovnako ako všetkých ostatných?

„Bezpochyby. S prepáčením, každého športovca budú kontrolovať rovnako ako hociktorú upratovačku. Možno za nami budú už ľahšie kontrolovaní, ale u nás musia podstúpiť všetko čo ostatní.“

Koľkostupňovou kontrolou budú prechádzať?

„Pri vchode rozdeľujeme dedinu na dirty (špinavú) časť a clean (čistú) časť. Dirty časť je všetko, čo je relatívne vonku a clean je všetko, čo je vnútri. Každý zo zamestnancov musel mať pri vstupe do dediny biometrický pas a LOCOG pas, kde sú všetky jeho údaje. Od júla má už len jeden spoločný. Po vstupnej kontrole prechádzate druhou, kde vám veci prechádzajú röntgenom, potom nasleduje klasická kontrola ako pri vstupe do lietadla, keď musíte dať dolu všetky kovové veci a ak si nie sú bezpečnostní strážnici istí, môžu vás ešte prehľadať. Potom sa dostávate do dediny. Každý musí mať počas pobytu viditeľný pas a to sa bude podľa mňa týkať aj olympionikov.“

olympijska_dedina_res.jpg

Máte už zoznam športovcov, ktorí budú bývať v olympijskej dedine?

„Konkrétne všetko ešte nemáme, ale vieme už, že podobné národy by mali bývať v rovnakých lokalitách. Celá americká výprava bude bývať mimo Londýna, v samostatnej časti, kde budú mať vybudovanú vlastnú bezpečnosť. Mimo ešte asi bude Izrael. Jediná výprava, ktorá bude bývať v dedine v samostatnom bloku budú Angličania.

Aký je rozdiel v prístupe k bezpečnosti v Anglicku a na Slovensku?

„Rozdiel je obrovský. V Anglicku to je celé postavené na službe pre zákazníka. Tu všetkých tlačia do toho, aby mali ústretové vystupovanie voči klientovi. Či už robíte v budove, na športoviskách, skrátka všade. Vašou úlohou je hlavne to, aby sa ľudia cítili bezpečne. Zatiaľ čo na Slovensko to je skôr o zastrašovaní. Ľudia sa boja v baroch oslavovať, aby ich ochrankár nevyfackal. Jasne, že aj tu sú kluby, kde sú vyhadzovači, ktorí vyhodia človeka, čo robí neporiadok, ale vyhodia ho a tým to hasne, žiadny fyzický útok.“

Stihnete sa sám aj dostať na nejaké športoviská ako divák?

„Ešte nemám lístky. Určite sa chcem ísť pozrieť na niektoré športy. V prvom rade na divokú vodu, na našich reprezentantov. Hádzanú a basketbal budem mať hneď za bránou, tak tam by som sa možno šiel pozrieť tiež.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Bezpečnosť v olympijskej dedine riadi aj Slovák