Oba rýchlostné kajaky majú medailové ciele

Peter Fukatsch|16. júl 2012 o 18:03

Dvoj­ i štvorkajak na kilometrovej trati budú mať v Londýne rovnaké postavenie.

„Nemôžem hovoriť iba o finálovej snahe, je medailová,“ zdôraznil Erik Vlček, ktorý pôjde v oboch lodiach.

BRATISLAVA. Erik Vlček sedí v slovenských štvorkajakoch dvanásť rokov. Na olympiádach bol postupne štvrtý (Sydney 2000 spolu s Richardom Riszdorferom, Jurajom Tarrom a Róbertom Erbanom), tretí (Atény 2004 s Richardom i Michalom Riszdorferovcami a Jurajom Bačom) a druhý (Peking 2008 s Riszdorferovcami a Tarrom).

V minulosti skôr pretekár v pozadí, hoci už bol náš najrýchlejší kajakár, sa dnes stal prirodzeným lídrom štvorky. Dvojkajak si takého „kapitána“ nevyžaduje.

Tridsaťročný Komárňan dlhšie premýšľal, či sa súčasná olympijská zostava nedala poskladať skôr ako pred dvoma týždňami.

„Nedalo sa inak. Bola to veľmi zložitá situácia. Sprvoti som si myslel, že Riči Riszdorfer je v úlohe háčika (muž, ktorý sedí v lodi prvý) nenahraditeľný. Hovoril som mu, nech to s nami v Duisburgu skúsi. On však chcel do lode len vtedy, ak v nej bude aj jeho brat Michal,“ hovoril Vlček. Ten nie je v lodi najstarší, Tarr ma 33, ale najskúsenejší.

Loď sa kĺže, ako má

„O všetkom som sa radil s mnohými fachmanmi, dlhoročným partnerom v lodi Ďurim Tarrom i Petrom Gellem. Na testovacích jazdách v Komárne i na tréningoch v českých Račiciach sme zistili, že loď sa kĺže po hladine presne, ako sa má, nepadá dole, čo je najväčšia technická chyba. Peťo Gelle je tiež vynikajúci háčik.“ Štvrtým v lodi je 24-ročný Martin Jankovec (koncom augusta bude mať 25).

Vlček spomínal, že si Račiciach s Gellem odskúšali presadanie z lode do lode. Na vlaňajších majstrovstvách sveta v Szegede, kde v K2 zvíťazili, to Erik musel stihnúť za tri hodiny. Najprv odjazdil rozjazdu a semifinále káštvorky.

„Peťo si to musel tiež vyskúšať, hoci iba na tréningu. Nie je to jednoduché, je v tom aj kus risku, hoci v Londýne to až také husté nebude. V ideálnom prípade postupov nás čakajú za štyri dni štyri jazdy.“ Program sa im začína 6. augusta rozjazdami, ak nepostúpia priamo, aj semifinále v K2, nasledovať bude ďalší deň rovnaký scenár v K4. V dvojkajaku je finále 8. augusta, v štvorkajaku o deň neskôr.

Vlček už raz skladanie štvorky zažil. Začínal v dvojke s Richardom Riszdorferom, boli juniorskými majstrami sveta. Starší Michal Riszdorfer jazdil spolu s Bačom. Tí boli seniorskí svetoví šampióni. „Aj pred Sydney bola zložitá situácia. Viac času sme mali iba preto, že olympiáda bola z nášho pohľadu až koncom septembra.“

Česi budú silní

Konkurencia na olympiáde nebude až taká široká ako napríklad na MS, ale kvalitnejšia. Vlček v káštvorke favorizuje prekvapujúco Čechov, hoci im život skomplikoval dopingový nález jedného z kajakárov.

Veľmi dobrí budú aj Austrálčania a tradične Nemci. Maďarom tentoraz neverí. Komárňan pripomenul, že nielen oni budú kombinovať dve lode.

„Pokiaľ viem, chystajú sa na to Česi a Nemci. Viacerí chcú skúsiť singla a štvorku, čo je ešte náročnejšie,“ povedal.

Dvadsaťsedemročný Trenčan narodený v Nových Zámkoch Peter Gelle bude na olympiáde nováčikom. „Samého ma to občas pobavilo, ale je to lepšie ako nejaká nenormálnosť,“ reagoval na časté zhody novinových titulkov, ktoré jeho príbeh nadpisujú ako normálny či obyčajný chalan.

„Možno som nenápadnejší. Ale v lodi viem aj vybuchnúť, čo v súkromí nikdy. Vždy ide však o motiváciu,“ tvrdí háčik, ktorý vraj nepociťuje, že by ju tridsiatnik Vlček šéfoval a jemu z tej pozície prischli nováčikovské povinnosti.

„Erik je prirodzený vodca, nepotrebuje veľa hovoriť, ale keď pred finišom skríkne hop, je mi jasné že treba vytočiť frekvenciu pádlovania na maximum.

„Erik má mohutnejšiu muskulatúru, v ramenách má dlhšie páky, ale plochu pádiel máme rovnakú. Vieme to všetko zosúladiť, dobre sa cítim v úlohe háčika aj v káštvorke.“

Manželka s mamou to budú prežívať doma

Želle, ako ho zvyknú oslovovať v lodi, má už za sebou zháňanie lístkov do Londýna.

„Na naše súťaže sa pôjde pozrieť otec so sestrou a jej priateľom. Moja manželka i mama mi budú držať palce pri televízii. Aj tam to vypätie dosť ťažko znášajú.“

Absolvent trenčianskeho športového gymnázia študoval s futbalistom Martinom Škrtelom a hokejistom Andrejom Sekerom.

„Obaja perfektne rozvinuli svoj talent. Kolektívny šport má svoje čaro, ale ja som najradšej v prírode. V detstve som začal plávaním a dodnes bytostne potrebujem blízkosť vodnej hladiny pod holým nebom,“ vraví Gelle. Úplne normálnym hlasom ako obyčajný chalan.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Oba rýchlostné kajaky majú medailové ciele