Slávne preteky Tour de France ovládli Briti

Miloslav Šebela|23. júl 2012 o 22:03

Nik nemal počas troch týždňov najprestížnejších cyklistických pretekov viac jazdcov ako Briti.

1. Britská Tour

Nielen zásluhou Bradleyho Wigginsa, ale aj ďalších patril tento rok netradične britským cyklistom. Vyhrali rovnú tretinu všetkých etáp, v celkovom hodnotení mali dve najvyššie priečky, tím Sky pravidelne na čele diktoval tempo.

Christopher Froome ako podporný člen dokázal vybojovať celkovo druhú priečku. V kopcoch ukazoval, že jeho forma je lepšia ako Wigginsova. Podriadil sa však tímovej stratégii. Wiggins sľúbil, že mu to oplatí. „Chris vyhrá Tour de France a ja budem pritom ako jeho pomocník,“ vravel Wiggins.

Froome má 27 rokov a je jedným z najväčších objavov v cyklistike. Už vlani prekvapil druhým miestom na Vuelte. Tento rok ju plánuje vyhrať.

2. Málo útokov

Jedným z prívlastkov tejto Tour z hľadiska boja o žltý dres je nuda. Organizátori zaradili na trasu menej stúpaní. Rátali, že o to intenzívnejšie ich využijú vrchári. Márne.

Horským etapám chýbal väčší náboj. Vlani sa v kráľovskej etape odvážne pustil vpred Andy Schleck. Tento rok v kopcoch na Wigginsa nik z jeho súperov nezískal žiadny náskok. Ak by sa do celkového hodnotenia nezarátaval výsledok prológu ani oboch časoviek – znova by bol víťazom Wiggins. O 23 sekúnd pred Nibalim.

3. Mladí jazdci

Peter Sagan, Tejay van Garderen a Thibaut Pinot ukázali viac, ako od nich ktokoľvek čakal. Sagan zatienil skúsených šprintérov a emotívnymi oslavami pobláznil divákov. Tri etapy pri prvom štarte vyhral naposledy Belgičan Freddy Maertens v roku 1976. Na prémiách získal Sagan 81 790 eur.

Van Garderen vyhral súťaž mladých pretekárov, celkovo skončil šiesty. V druhej časovke symbolicky na trati predbehol aj svojho lídra Cadela Evansa. „O pár rokov by som biely dres chcel vymeniť za žltý,“ vraví 23­ročný Američan.

Francúz Thibaut Pinot, vôbec najmladší účastník Tour, vyhral jednu z etáp a celkovo skončil desiaty. Takto vysoko bol v jeho veku na Grand Tour naposledy Andy Schleck.