AKTUALIZOVANÉ 23.31

Žilina prehrala v Izraeli 0:2 a vypadla z Ligy majstrov

Niektorí hráči zahrali pod svoju úroveň, zrejme nemali dostatok sebadôvery, povedal po zápase tréner Frans Adelaar.

BRATISLAVA. Futbalisti úradujúceho slovenského šampióna MŠK Žilina stroskotali už na prvej prekážke v Lige majstrov 2012/2013 a s účinkovaním v pohárovej Európe sa pre túto sezónu rozlúčili.

Zverenci holandského trénera Fransa Adelaara prehrali v utorňajšom odvetnom zápase 2. predkola na pôde izraelského Hapoelu Kirjat Šmona 0:2 a nič im nebol platný ani domáci triumf 1:0 z minulého týždňa.

Šmona sa v 3. predkole stretne s postupujúcim z dua Neftči Baku (Azerbajdžan) - FC Zestafoni (Gruzínsko). Prvé súboje 3. predkola sú na programe 31. júla, príp. 1. augusta, odvety 7.-8. augusta.

Liberec rozhodol v predĺžení

Futbalisti Slovana Liberec postúpili do 3. predkola Ligy majstrov 2012/2013.

V utorňajšej odvete 2. predkola proti kazašskému Šachtaru Karaganda mali Severočesi náskok 1:0 z domáceho zápasu, no súper v 40. minúte po góle Kukejeva z jedenástky skóre vyrovnal.

V riadnom hracom čase sa o postupujúcom nerozhodlo, postup českého šampióna zariadil až v 120. minúte Blažek.

V drese Liberca odohral celý zápas slovenský stredopoliar Michal Breznaník, jeho krajan Martin Tóth sedel na lavičke náhradníkov. V 3. predkole sa Liberec stretne s CFR Kluž z Rumunska.

Salzburg senzačne vypadol

O veľkú senzáciu sa v 2. predkole postarali hráči luxemburského šampióna F91 Dudelange, ktorí vyradili rakúsky Red Bull Salzburg.

Domáci bez zraneného slovenského reprezentanta Dušana Šventa síce vyhrali v odvete 4:3, no v prvom zápase prehrali 0:1 a tak vďaka väčšiemu počtu gólov strelených na ihrisku súpera postúpili do 3. kola Luxemburčania.

Výsledky odvetných zápasov 2. predkola Ligy majstrov 2012/2013:

Hapoel Kirjat Šmona - MŠK Žilina 2:0 (0:0)

Góly: 70. Leitner (vlastný), 78. Abuhazira. Rozhodoval: Bojko (Ukr.), ŽK: Matovič, Tzedek - Šulek, Majtán, Angelovič, 3151 divákov.

/prvý zápas: 0:1, postúpil Hapoel Kirjat Šmona/

Hapoel Kirjat Šmona: Amos - Gabai, Hassarmi, Tzedek, Matovič - Rochet (68. Abed), Gerzicich, Tasevski (60. Gazal), Abuhazira - Solari, Badash (86. Vahaba)

MŠK Žilina: Dúbravka - Mabouka, Piaček, Leitner, Angelovič - Pečovský - Barčík, Šulek (81. Paur), Pich - Ceesay (46. Guima), Majtán (66. Deza)

Domáci pôsobili od úvodných minút aktívnejším dojmom, Žilinčania sa zamerali na pozornú obranu a prechod do rýchlych protiútokov. Už v 2. minúte obrana "žlto-zelených" zabudla na Abuhaziru, ten však tieňovo bránený Leitnerom v páde namieril len vedľa pravej žrde.

Hostia pohrozili po akcii Ceesaya, ktorý hlavou predĺžil loptu na Picha, ten si ju však posunul ďaleko od nohy a pripravil sa o možnosť zakončiť. V 14. minúte mal najväčšiu šancu dovtedajšieho priebehu kapitán izraelského tímu Rochet, ktorý však zoči-voči Dúbravkovi vystrelil nad bránu.

V 28. minúte si Leitner zle načasoval výskok na loptu, ktorá sa v šestnástke dostala k Solarimu a jeho pokus o centimetre minul pravú žrď. Hostia aj s dávkou šťastia držali bezgólový rezultát, keď súper si najmä cez ich ľavú stranu obrany vytváral nebezpečné šance.

V 34. minúte sa naskytla ojedinelá možnosť aj Žilinčanom, lenže Majtán v prečíslení zbrklo volil strelu, ktorá minula bránu. V 45. minúte Solari strelou z priameho kopu natiahol Dúbravku, ktorý však držal svoj tím nad vodou.

Slabší ofenzívny prejav Žiliny v úvodnom dejstve si vyžiadal svoju "obeť", keď Ceesaya do druhého polčasu nahradil Guima, ani ten však vpredu veľa vody nenamútil.

Tlak Šmony pokračoval, v 52. minúte si na roh najvyššie naskočil Badash, ale mieril nad a podobne neúspešne dopadol na opačnej strane Majtán. Ďalšia tutovka domácich prišla po rohovom kope, keď sa lopta dostala krížom cez pokutové územie až k Solarimu, ale jeho strele sa do cesty postavilo brvno.

V 70. minúte Angelovič nezastavil krížny center a striedajúci Abed aj s prispením Leitnerovho teča poslal loptu do brány - 1:0. O osem minút neskôr smoliar predošlého okamihu Leitner trestuhodne stratil loptu pri rozohrávke, zmocnil sa jej Abuhazira a prízemnou strelou strelil postupový gól izraelského majstra - 2:0. Žilinčania si v odvete nedokázali vypracovať vyloženú šancu a ich vypadnutie je zaslúžené.

Frans Adelaar (tréner Žiliny): "Nebol to z našej strany taký dobrý výkon ako v prvom zápase v Žiline. Niektorí hráči zahrali pod svoju úroveň, zrejme nemali dostatok sebadôvery, neviem si to inak vysvetliť. V prvom polčase to bol z našej strany zlý výkon, v tom druhom už o niečo lepší, ale dvakrát sme inkasovali. Proti takémuto súperovi musíme hrať oveľa lepšie. Gratulujem Hapoelu k postupu."

Ďalšie výsledky:

FC Šachťor Karaganda (Kaz.) - FC Slovan Liberec (ČR) 1:1 (1:0, 1:0) - prvý zápas 0:1, do 3. predkola postúpil FC Slovan Liberec

Góly: 40. Kukejev - 120. Jan Blažek, rozhodoval Hansen (Dán.)

FK Ventspils (Lot.) - FK Molde (Nór.) 1:1 (1:1) - prvý zápas 0:3, do 3. predkola postúpil FK Molde

Góly: 24. Kurakins - 37. Eikrem, rozhodoval: Marciniak (Poľ.)

Red Bull Salzburg (Rak.) - F91 Dudelange (Lux.) 4:3 (2:1) - prvý zápas 0:1, do 3. predkola postúpil F91 Dudelange

Góly: 28. Jantscher, 37. Hinteregger, 81. Cristiano (z 11m), 82. Zárate - 26. a 57. Steinmetz, 48. Joachim, rozhodoval: Radovanovič (Č. Hora)

FK Ekranas (Lit.) - Shamrock Rovers (Ír.) 2:1 (1:0) - prvý zápas 0:0, do 3. predkola postúpil FK Ekranas

Góly: 45.+ Andjelkovič, 63. Kymantas - 90.+ McCabe (z 11m), rozhodoval: Vinčič (Slovin.)

FC Zestafoni (Gruz.) - Neftči Baku (Azer.) 2:2 (2:1) - prvý zápas 0:3, do 3. predkola postúpil Neftči Baku

Góly: 16. Mujiri, 19. Dvali - 22. Wobay, 52. Sadygov (11m), rozhodoval: Kučin (Kaz.)

FC Šeriff Tiraspoľ (Mold.) - FC Ulisses (Arm.) 1:0 (0:0) - prvý zápas 1:0, do 3. predkola postúpil FC Šeriff Tiraspoľ

Gól: 66. Samardžič (z 11m), rozhodoval: Glodjovič (Srb.)

FC Bazilej (Švaj.) - Flora Tallinn (Est.) 3:0 (2:0) - prvý zápas 2:0, do 3. predkola postúpil FC Bazilej

Góly: 9. a 31. Zoua, 63. Díaz, rozhodoval: Soares (Portug.)

VSC Debrecín (Maď.) - K.F. Skënderbeu Korcë (Alb.) 3:0 (1:0) - prvý zápas 0:1, do 3. predkola postúpil VSC Debrecín

Góly: 12. a 87. Coulibaly, 58. Varga, rozhodoval: Tohver (Estón.)

Partizan Belehrad (Srb.) - FC Valletta (Malta) 3:1 (1:0) - prvý zápas 4:1, do 3. predkola postúpil Partizan Belehrad

Góly: 10. a 67. Tomič, 73. Mitrovič - 60. Mifsud, rozhodoval: Sidiropoulos (Gréc.)

FK Željezničar Sarajevo (Bos. a Herc.) - NK Maribor (Slovin.) 1:2 (0:1) - prvý zápas 1:4, do 3. predkola postúpil NK Maribor

Góly: 59: Kvesič - 20. Ibraimi, 86. Marcos Tavares, rozhodoval: Makkelie (Hol.)

KR Reykjavík (Isl.) - HJK Helsinki (Fín.) 1:2 (0:0) - prvý zápas 0:7, do 3. predkola postúpil HJK Helsinki

Góly: 74. Atlason - 66: Sadik, 72. Lindström, rozhodoval: McLaren (Škót.)