AKTUALIZOVANÉ V SOBOTU O 9.41

Olympiádu odštartovala kráľovná a sedem mladých športovcov

David Beckham priviezol oheň po Temži. Zapálilo ho sedem mladých športovcov, ktorých vybrali britské športové legendy.

Takmer štyri hodiny trval otvárací ceremoniál letnej olympiády. Nasledujúcich šestnásť dní budú športovci bojovať o medaily.

Veľkolepý program previedol divákov históriou Veľkej Británie a končil súčasnosťou, kde neopomenul ani multikultúrnosť tejto krajiny.

Program, ktorého režisérom bol Danny Boyle, pripomenul všetky poklady Británie - historické, ale aj hudobné ako Beatles či Rolling Stones, filmové, technické.

Hry otvorila kráľovná Alžbeta. Do poslednej chvíle nikto nevedel, kto zapáli olympijský oheň. Nakoniec ho spoločne zapálilo sedem mladých nádejných športových talentov, ktorých vybrali britské športové legendy.


1:39 Obrovský ohňostroj ukončil otvárací ceremoniál. Paul McCartney spieva The End a Hey, Jude.

1:28 Športovci skladajú sľub. Prísahu za športovcov povedala taekwondistka Sarah Stevensonová, za rozhodcov Mik Basi, za trenérov Erik Farrell. S pochodňou beží sedem mladých športovcov, ktorí sa v jej nesení striedajú. Nakoniec zapálili ďalších šesť pochodní a prebehli s nimi ku kalichom, ktoré s každou výpravou nieslo jedno z detí. Kalichy sa zdvihli a vytvorili jednu veľkú pochodeň.

1:24 Po Temži doviezol David Beckham oheň a odovzdal ho bývalému veslárovi Stevovi Redgeavovi.

1:18 Hry otvorila britská kráľovná Alžbeta. K stožiaru prinášajú olympijskú vlajku.

1:07 Vystupuje predseda organizačného výboru Sebastian Coe a predseda Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge. Coe privítal divákov aj športovcov. "Vždy, keď bola olympiáda v Londýne, svet mal problémy. A vždy hry boli triumfálne," povedal Coe.

1:02 Hrá skupina Arctic Monkeys, ktorá si na otvárací ceremoniál pripravila skladbu od legendy britskej hudobnej histórie The Beatles Come together.

0:54 Hľadisko s nadšením privítalo poslednú domácu výpravu Veľkej Británie. Športovcov priviedol štvornásobný olympijský medailista, škótsky cyklista Chris Hoy. Na štadióne znie pieseň od Davida Bowieho Heroes. Svedkami otváracieho ceremoniálu je aj kráľovská rodina.

0:40 Švédski športovci prišli vo výrazných pásikavých modro-žltých svetroch. Na štadióne znie aj hudba U2. Objavila sa aj výprava nepokojnej Sýrie. Na štadión prišla početná výprava USA, športovcov zdravila aj manželka amerického prezidenta Baracka Obamu Michel. Americkí športovci nielenže majú oblečenie ušité v Číne, ale aj mnohí majú fotoaparáty ako pred nimi výprava z Pekingu.

0:33 Slovenskí športovci prišli na štadión za strelcom Jozefom Göncim, ktorý plánuje po londýnskej olympiáde ukončiť kariéru. Juhoafrickú republiku priviedla na scénu šprintérka Caster Semenyaová. Španielska výprava nasledovala basketbalovú hviezdu Paua Gasola.

gonci2.jpg

Jozef Gönci na otváracom ceremoniáli. Foto: TASR/AP

0:27 Svetová tenisová dvojka Angieszka Radwanská vedie početnú výpravu Poľska. Aj ruskú výpravu priviedla na štadión tenistka, svetová jednotka, Maria Šarapovová. Z hľadiska je svedkom ceremoniálu aj ruský premiér Dmitrij Medvedev. Ďalší tenista - Novak Djokovič na čele srbskej výpravy.

0:06 Obrovský aplauz vyvolala výprava Írska. Vlajkonosičom Jamajky je Usain Bolt, ktorý tiež zožal veľký potlesk. Výpravu Holandska privítal v hľadisku aj holandský korunný princ Willem-Alexander. Aj Nórov videla z hľadiska kráľovská návšteva - korunný princ Haakon. Doznieva pieseň od skupiny Fuck Buttons - Olympians.

0:00 Prichádzajú aj športovci pod olympijskou vlajkou, ktorí nereprezentujú žiadnu krajinu pre rôzne politické dôvody. Sú to zväčša utečenci alebo športovci z krajín, ktoré ešte neuznala Olympijská komisia. V Londýne je to pretekár z Južného Sudánu Guor Marial, ktorý pobeží maratón a traja športovci z bývalého štátu Holandské Antily, ktorý bol zrušený v roku 2010.

nezavisli.jpg

Foto: TASR/AP

23:56 Nemecká výprava má ružové a bledomodré bundy. Žeby to nebola letná olympiáda? Maďarsko prichádza s veľkou výpravou - 158 športovcov.

23:48 Českí športovci sa na štadióne predstavili v neprehliadnuteľných blýskavých modrých gumákoch. Škoda, že nepršalo, inak by Česi vyhrali. Netieklo by im do gumákov. Tie zjavne zaujali aj britského kameramana. Česká výprava má v Londýne 133 športovcov. Hudobný dramaturg nezabudol ani na jednu z najúspešnejších speváčok súčastnosti Adele alebo na skupinu Bee Gees.

cesi3.jpg

Českí športovci v gumákoch. Foto: TASR/AP

23:39 Sprievod je ako vždy pestrý. Po Austrálčanoch prišla aj početná výprava zeleno-žltých Brazílčanov. Nechýbali Bermudčania v bermudách, Belize malo skromnú výpravu, ktorú by sme si inokedy ani nevšimli, ale v týchto dňoch je nám zrejme najbližšia z exotických krajín. Červeno-bielych Číňanov bolo tiež hojne a väčšina nakrúcala a fotografovala.

23:32 Na štadión prišla výprava Bieloruska. Prezident tejto krajiny sa nesmie zúčastniť Hier pre zmanipulované voľby. Výpravu Belgicka priviedla na scénu jedna z najvyšších športovkýň - výškarka Tia Hellebautová (meria 182 cm).

23:21 Začalo sa defilé krajín a športovcov, ktoré otvorila tradične výprava Grécka. Grécky vlajkonosič sa nápadne podobá na slovenského hokejistu Zdena Cháru. Výpravy sprevádza hudba britského elektronického dua The Chemical Brothers. Prichádza aj jedna z najpočetnejších výprav - Austrália (410 športovcov).

Hudobná a svetelná šou

23:12 Ako prišiel olympijský oheň z gréckej Olympie až do Londýna. Tak by mohol znieť názov premietaného zostrihu. Na jeho poslednej etape ho sprevádza v lodi na Temži David Beckham. Na scénu prichádza speváčka Emeli Sandé s početnou skupinou tanečníkov.

23:08 Briti nezabudli aj na najväčší fenomén súčastnosti - internet. Na štadióne je jeho vynálezca Sir Tim Berners-Lee.

22:53 Na scéne sa objavili scény zo známych britských sitcomov, nechýba hudba The Who, Rolling Stones, Beatles, Queen či Davida Bowieho. Na scéne tanečníci predvádzajú hudobné obdobia od 50-tych rokov cez punk až po súčasnosť. Do programu sa dostali aj skupiny Prodigy alebo Underworld so skladbou Born Slippy z filmu Trainspotting (režíroval ho Danny Boyle, ktorý má na starosti celý otvárací ceremoniál). Na scénu prišiel Dizzee Rascal s piesňou Bonkers. Na rad prišla aj hudba od skupiny Muse, ktorá nahrala aj oficiálnu skladbu olympijských hier Survival.

Muse - Survival

22:53 Alej pred Buckinghamským palácom, po ktorej išiel taxík s Jamesom Bondom, bude zajtra patriť cyklistom. Začnú na nej a skončia cestné preteky, možno na nej uvidíme poobede špurtovať aj Sagana.

22:46 Na scénu vstúpil Londýnsky symfonický orchester, ktorý odohrá skladbu Chariots of Fire z rovnomenného filmu o dvoch britských atlétoch. Za klávesmi sedí Rowan Atkinson, predstaviteľ Mr. Beana, ktorý stvárňuje jednu zo svojich komických scénok.

Mr. Bean a Londýnsky symfonický orchester

22:36 Na štadióne tancujú stovky tanečníkov a detí v nemocničnom oblečení na hudbu Mikea Oldfielda ako symbol známej detskej nemocnice na Great Ormond Street Hospital. GOSH je najväčšia detská nemocnica v Európe. Autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová číta úryvok z knihy Peter Pan od J. M Barrieho. Na štadióne sa objavili nadrozmerná rozprávková postava Lord Voldemort a množstvo predstaviteliek Mary Poppins. Scénu sprevádza hudba od Mikea Oldfielda.

22:26 Predstaviteľ Jamesa Bonda Daniel Craig prichádza v krátkom videu ku kráľovnej Alžbete. Dvojníčka kráľovnej vyskočila z vrtuľníka a pristáva na štadióne. Kráľovná Alžbeta so svojím manželom princom Filipom sa zvítala s predsedom Medzinárodného olympijského výboru Jaqueom Roggem. Vojaci priniesli Union Jack - vlajku Veľkej Británie, ktorú vztýčili za znenia hymny.

Video s Danielom Craigom a kráľovnou Alžbetou II.

22:20 Na štadión prišli herci v oblečení, ktoré preslávila skupina Beatles, ako aj predstavitelia britského obyvateľstva tmavej pleti. Sformovalo sa päť olympijských kruhov, ktoré vytvárajú známy symbol Hier.

22:10 Ceremoniál sa začal scénami z anglického vidieka, po vystúpení herca Kennetha Branagha nasleduje predstavenie spoločnosti počas priemyselnej revolúcie. Na štadióne vyrástli komíny ako symbol veľkých spoločností, ktoré vznikali v priebehu 19. storočia. Herci predstavujú všetky vrstvy spoločnosti od anglických gentlemanov až po sufražetky. Scéna na štadióne stíchla v spomienke na prvú svetovú vojnu.

komin1.jpg

Foto: SITA/AP

22:05 Ulice Londýna sa pomaly vyprázdňovali. Londýnčania sa z práce ponáhľali domov, aby si otvárací ceremoniál pozreli v televízii. Píše z Londýna redaktor SME Tomáš Prokop. Na olympijský zvon udrie víťaz Tour de France Bradley Wiggins.

22:00 Po dvoch generálnych skúškach ceremónie, ktoré sa konali 23. a 25. júla v olympijskom parku v Stratforde, sa spúšťa oslnivá otváracia šou, na ktorej príprave sa podieľalo zhruba 10 000 dobrovoľníkov a mnoho ďalších zamestnancov.

Ako povedal vo svojom krátkom príhovore pred generálnou skúškou britský režisér Danny Boyle, ktorý má na svedomí napríklad film Milionár z chatrče, ceremoniál je určený všetkým ľuďom. Zároveň vyjadril vďaku dobrovoľníkom, s ktorými pracoval do poslednej chvíle a požiadal divákov o nezverejňovanie fotografií na sociálnych sieťach až do začiatku ceremoniálu.

Briti pripravili na oficiálnom otvorení pre svet viacero prekvapení, ktoré neboli známe počas skúšok ani dobrovoľníkom, organizátorom hier, spoločnostiam, ani jednotlivcom, ktorí roky pracovali na prípravách Hier.

Stále zostáva tajomstvom organizátorov meno človeka, ktorý zapáli olympijský oheň.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 7 428
 2. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 6 845
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 674
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 481
 5. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 090
 6. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 2 088
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 1 787
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 631
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 163
 10. Zvládnete tento test o jablkách a cideroch? Otestujte sa 756

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

OĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Líder OĽaNO Igor Matovič pre SME hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

KOMENTÁRE

(Ne)obyčajný človek Igor Matovič

Lídra Obyčajných ľudí šikanuje koalícia, no sám zo seba robí ľahký terč.

KOMENTÁRE

Ako sa žije v kraji, kde bane miznú

Vnímajú ich ako náletové buriny, ktoré sa uchytili v pustnúcom kraji.

DOMOV

Čo hovoria na vývoj v Poľsku Fico, Šebej či Švecová

Poľská vláda zasahuje do nezávislosti ústavného súdu.

Neprehliadnite tiež

Naša liga má nový formát, podľa kouča Trnavy bude vyhovovať Slovanu

Vybrali sme 8 dôvodov, prečo sa oplatí sledovať Fortuna ligu.

Dosiahol to, čo požadoval. Tatar sa s Detroitom na poslednú chvíľu dohodol

Dohoda medzi hráčom a klubom prišla necelých 24 hodín pred rozhodnutím nezávislého sudcu.

Najskôr prvý šampionát a potom sa vydá za trénerom Moravcovej

Andrea Podmaníková patrí medzi najväčšie plavecké talenty u nás. V Budapešti sa predstaví na prvom veľkom šampionáte.

Bez Porteho či Sagana je na Tour menej vzrušenia a zábavy, tvrdí legendárny Merckx

Bývalý päťnásobný šampión slávnych pretekov nie je s tohtoročnou Tour spokojný.