Sagan: Prvá olympijská skúsenosť bola sklamaním

Vojtech Jurkovič, TASR|28. júl 2012 o 16:51

Slovenský cyklista doplatil na nešťastnú taktiku veľkých tímov; obsadil 34. miesto.

Z Londýna redaktor SME Vojtech Jurkovič

LONDÝN. Meno Petra Sagana vyvolávali neďaleko Buckinghamského paláca slovenskí fanúšikovia ešte dlho po pretekoch. Vraj nevadí, jeho čas ešte príde. Sagan sa po pretekoch stretol s prezidentom, na večeru si zaželal jednoduchú pizzu. V Slovenskom dome mu prpravili palacinky s nuttelou.

Kazašský cyklista Alexander Vinokurov (38) vyhral zlato v pretekoch s hromadným štartom v uliciach Londýna. Slovenská nádej, ktorá nedávno excelovala na Tour de France, prišla do cieľa na 34. mieste so stratou 40 sekúnd na víťaza.

„Som sklamaný. Nemali sme už v pelotóne prehľad, prišiel únik a odišlo do čela príliš veľa ľudí. Keby ušli napríklad len deviati, dojazd by vyzeral úplne ináč. Ja som čakal v pelotóne, zaregistroval som, že nastupovali, ale keďže to bolo na 120.-130. kilometri, povedal som si, že je to veľa. Čakal som, že sa pelotón so skupinkou 'zíde', nestalo sa tak. Fyzicky som sa cítil v pohode," hovoril pomaly v cieli ešte očividne rozčarovaný 22-ročný Žilinčan.

Tridsaťosemročný Vinokurov v záverečnom špurte predstihol závere strieborného Kolumbijčana Rigoberta Urana. Bronz získal nórsky pretekár Alexander Kristoff.

Kazašský veterán využil v závere obrovskú chybu o trinásť rokov mladšieho Urana, ktorý išiel z prvej pozície. Kolumbijčan sa pozrel cez ľavé rameno, no skúsený Vinokurov ho obehol sprava a prišiel si pre olympijský triumf.

"To je ale spôsob, ako ukončiť kariéru. Boli to ťažké preteky, stále sa niečo menilo. V závere som musel vyštartovať. Som veľmi unavený," povedal v cieli Vinokurov.

Preteky sa skončil totálnym neúspechom pre domácu krajinu a najväčšieho favorita Marka Cavendisha. Briti celý čas diktovali tempo , no podcenili únik veľkej skupiny a v záverečných 40 kilometroch ju už nedokázali dotiahnuť. Veľká Británia skončila bez medaily. Rovnako na tom bol aj ďalší favorit Nemec Andre Greipel.

Sagan povedal, že taktiku by nemenil ani keby sa išlo druhýkrát od začiatku. „Nemohol som sa dohodnúť s pretekárom inej krajiny. To sa tu nerobí. Pred pretekmi som sa cítil dobre, i keď záverečný ohňostroj po slávnostnom ceremoniáli ani dym z neho mi pred spánkom neprospel. Škoda, vyhrať na olympiáde by bola veká vec, no pre cyklistu je väčšia méta Tour de France,“dodal Sagan.

Peter Sagan na štarte pretekov v Londýne.
FOTO - TASR/AP

Pokojný štart

Po pokojnom štarte sa oddelila od hlavného poľa dvanásťčlenná skupinka, v ktorej figurovali napríklad Rus Denis Meňšov, Austrálčan Stuart OGrady, či Slovinec Janez Brajkovič.

Po 60 kilometroch mali náskok takmer päť minút. Na čele pelotónu pracovali najmä domáci pretekári, ktorí pripravovali špurtérsky dojazd pre svojho favorita Marka Cavendisha.

Postupne sa k nim pridali aj Nemci. Po druhom prejazde kopca Box Hill, ktorý absolvoval pelotón celkovo deväťkrát, mala skupinka na čele už vyše päť a polminútový náskok, na čo Briti s Nemcami zrýchlili tempo a snažili sa zlikvidovať únik.

Cyklistický pelotón pred Buckinghamským palácom.

Sagan sa držal v prednej časti pelotónu. Pri treťom prejazde Box Hillu odpadol z vedúcej skupiny Kórejčan Park.

Asi po 120 km vyštartovala päťčlenná skupinka na čele s Talianom Vincenzom Nibalim a Holanďanom Robertom Gesinkom. Postupne sa k nim pridali ďalší piati jazdci a na hlavné pole mali asi 20-sekundový náskok. To už pelotón nasadil obrovské tempo a každým kolom stratu na vedúcu skupinu sťahovali. Deväťdesiat kilometrov pred cieľom mala jedenástka na čele náskok už len 1:45 minúty.

O úniky sa pokúšali aj ďalší pretekári, ale Briti ich pozorne strážili. Nibaliho skupina dostihla lídrov asi 70 km pred koncom, na pelotón mali náskok len trištvrte minúty. Pred posledným výstupom na Box Hill sa z čelnej skupiny odtrhol špecialista na klasiky, Belgičan Philippe Gilbert, ktorý to vyskúšal sám.

Päťdesiat km pred cieľom mal náskok 43 sekúnd na prenasledovateľov a 1:21 minúty na pelotón, z ktorého sa čoraz častejšie odtrhávali menšie skupinky, či jednotlivci. Britská päťka pracovala ako jeden stroj a neustále udržovala vysoké tempo. Po zjazde z kopca sa na čele pretekov sformovala asi 30-členná skupina, ktorá mala minútový náskok.

mall2_res.JPEG

Pelotón v Londýne.

Rozhodla aj Uranova chyba

Na čele pelotónu boli stále Briti a rolu "ťahača" na seba zobral víťaz Tour de France Bradley Wiggins. Dvadsaťtri kilometrov mali stratu stále okolo minúty, dosť na to, aby skupinka na čele dotiahla svoj únik do úspešného konca. Že je zle, si uvedomili aj ostatní jazdci, ktorí sa spoliehali na hromadný špurt a na čele sa začali striedať s Britmi, no nestačilo to.

Šesť a pol kilometra do konca bola strata stále 54 sekúnd a bolo jasné, že o olympijskom víťazovi sa rozhodne v čelnej skupine.

Z nej sa v závere odtrhli Kazach Vinokurov a Kolumbijčan Rigoberto Uran, ktorí si to na promenáde The Mall rozdali o zlato. Vo finiši sa po Uranovej chybe presadil Vinokurov, ktorý získal už druhú olympijskú medailu. V roku 2000 sa tešil z bronzu.

Cyklistika - preteky s hromadným štartom:

1. Alexandre Vinokourov (Kaz.) 5:45:57 h, 2. Rigoberto Uran (Kol.) rovnaký čas, 3. Alexander Kristoff (Nór.) +8 s, 4. Taylor Phinney (USA), 5. Sergej Lagutin (Uzb.), 6. Stuart O'Grady (Aus.), 7. Jürgen Roelandts (Bel.), 8. Gregory Rast (Švaj.), 9. Luca Paolini (Tal.), 10. Jack Bauer (Aus.) všetci rovnaký čas, ... 34. Peter SAGAN (SR) +40 s

Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Sagan: Prvá olympijská skúsenosť bola sklamaním