Vinokurov plánoval skončiť, teraz má zlato

Miloslav Šebela|29. júl 2012 o 22:08

Rozhodlo, že sa nemohli používať vysielačky, vraví olympijský víťaz Alexander Vinokurov.

LONDÝN. Cyklistické olympijské zlato, o ktorom toľko snívali šprintéri, a najmä Mark Cavendish, v sobotu získal Kazach Alexander Vinokurov (38).

Peter Sagan, ktorý nedávno exceloval na Tour de France, prišiel do cieľa na 34. mieste so stratou 40 sekúnd na víťaza.

Cavendish: Všetci nás chceli vidieť prehrať

Preteky sa skončil neúspechom pre domácu krajinu a najväčšieho favorita Marka Cavendisha. Briti diktovali tempo, no podcenili únik veľkej skupiny a v závere ju už nedokázali dotiahnuť. Veľká Británia skončila bez medaily.

Všetci súperi sa až príliš spoliehali na prácu Britov.

„Nik nám nechcel pomôcť. Všetci len sedeli a boli šťastní, že nás vidia prehrávať. To len dokazuje, akí silní sme boli,“ vravel hlavný favorit Mark Cavendish pre Telegraph.

Tridsaťosemročný Vinokurov unikol z vedúcej skupiny asi sedem kilometrov pred cieľom s Kolumbijčanom Rigobertom Uranom.

Kúsok pred cieľom, keď Uran zaváhal a obzeral sa, Vinokurov zrýchlil a zvíťazil.

Neboli vysielačky

Rozhodujúce pre víťazstvo však podľa neho bolo, že sa v pretekoch nemohli používať vysielačky.

„Večer pred pretekmi som hovoril chlapcom – bez vysielačiek sú ostatní stratení, sú ako ovce. Nebudú mať športového riaditeľa, ktorý im bude vravieť, čo majú robiť,“ vravel pre cyclingnews Austrálčan Stuart O'Grady. V cieli bol šiesty.

„Myslím, že to bolo cítiť najmä v posledných desiatich kilometroch. Ak by toto boli preteky majstrovstiev sveta, bol by finiš hromadný, pretože tam sú tímy početnejšie. Ale dnes to boli pokojnejšie preteky,“ myslí si Vinokurov.

Kazach patrí medzi osobnosti cyklistiky. Po treťom mieste na Tour v roku 2003 mu predpovedali, že raz ju celú vyhrá. Aj preto mu v Kazachstane založili profesionálny tím Astana.

V roku 2007 patril medzi hlavných favoritov. Po 16. etape však neprešiel dopingovou kontrolou za nedovolenú transfúziu krvi a dostal dvojročný stop.

Po návrate sa mu už tak nedarilo. Vlani si zlomil stehennú kosť a vyhlásil, že končí s kariérou.

„Po toľkých pádoch bol pre mňa návrat k cyklistike veľmi ťažký. Stále som však veril, že ešte dokážem dosiahnuť veľký výsledok. Na Tour som tento rok neuspel, no dnes sa mi splnil sen. Zlato je pekný záver kariéry,“ povedal v cieli Vinokurov.