Dukátová postúpila do semifinále zo šiesteho miesta

SITA|30. júl 2012 o 16:33

Vo štvrtkovom semifinále sa po 15. hodine predstaví najlepších pätnásť pretekárok.

LONDÝN. Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Jana Dukátová skončila šiesta v pondelňajšej dvojkolovej kvalifikácii K1 žien na Hrách XXX. olympiády v Londýne.

Dvadsaťdeväťročná rodáčka z Bratislavy a debutantka na najväčšom sviatku športovcov si vybojovala postup do štvrtkového semifinále, v ktorom sa od 15.12 h SELČ predstaví pätnásť najlepších kajakárok.

V následnom finále bude v ten istý deň od 16.57 h SELČ štartovať desať elitných pretekárok.

Víťazná Chorrautová

V areáli Lee Valley White Water Centre sa stala víťazkou kvalifikácie Maialen Chorrautová zo Španielska, ktorá si udržala vedúce postavenie po prvom kole. V ňom dosiahla napriek jednému zaváhaniu a dvojsekundovej penalizácii čas 98,75 s, čo stačilo na prvenstvo.

Druhá skončila domáca vďaka výbornej jazde v druhom kole Britka Lizzie Neaveová (+0,17 s), na tretej priečke klasifikovali Taliansku Mariu Claru Giaiovú Pronovú (+0,91).

Majsterka sveta z roku 2006 v K1 Dukátová bola piata po 1. kole, v ktorom predviedla iba priemernú jazdu - v 9. a 18. bránke "ťukla" a dostala po dve trestné sekundy.

Druhú jazdu absolvovala slovenská reprezentantka v rýchlejšom tempe, ale tiež mala dva razy nedovolený dotyk s bránkou. Napokon s odstupom 2,62 sekundy na víťaznú Chourrautovú uzatvárala Dukátová najlepší poltucet kajakárok.

"To najdôležitejšie som splnila, sama som bola zvedavá, ako na mňa na štarte atmosféra doľahne," so spokojnosťou v hlase komentovala Jana Dukátová kvalifikáciu.

"Podľa mňa som premiéru zvládla fajn, nervozita ma opustila a ja som ukázala dve plynulé jazdy. Viem o chybách, dotykoch, budem sa im snažiť vyhnúť."

Náročná trať

Aj Jana Dukátová označila trať za mimoriadne náročnú.

"Vždy je prejazd medzi bránkami iný, niektoré dotyky boli nešťastné, pri iných som si zvolila nepresný vjazd do brány. Voda nie je jednoduchá, pritrafiť sa na nej môžu chyby bez toho, aby ste ich vedeli aj pomenovať."

Pre ženy voda náročná, posledný skok už mnohé rozhádzal.

"Ak naplno pádlujete, v závere už ťažko udržíte koncentráciu, o tom ma presvedčili tréningy. Preto sa snažím sily rovnomerne rozložiť, neutrhnúť sa v prvej tretine, aby som do cieľa dopádlovala s chladnou hlavou. Toto bude moja stratégia aj v semifinále a finále. Ak sa zachovajú niektoré kombinácie dole, nebude to jednoduché."

Pre Bratislavčanku to bola v pondelok olympijská premiéra, miestenku do Londýna si vybojovala na úkor dvojnásobnej olympijskej šampiónky Eleny Kaliskej.

Vodný slalom - kvalifikácia - pondelok - výsledky:

K1 - ženy: 1. Maialen Chourrautová (Šp.) 98,75 s (2), 2. Lizzie Neaveová (V. Brit.) 98,92 (0), 3. Maria Clara Giaiová Pronová (Tal.) 99,66 s (0) ... 6. Jana Dukátová (SR) 101,37 (4)

Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Dukátová postúpila do semifinále zo šiesteho miesta