Strelcov v Londýne sledujú slovenskí kameramani, sú svetovou špičkou

Tomáš Prokop|31. júl 2012 o 20:10

Štvrtý raz vyrábajú signál z olympijských súťaží aj slovenskí filmári.

V Pekingu výborne hodnotili slovenský televízny štáb za prenosy z pozemného hokeja. Prednosť pred inými krajinami dostali aj v Londýne, kde majú na starosti všetky prenosy zo streľby.

Z Londýna redaktor SME Tomáš Prokop

Tridsaťdva ľudí, jedenásť kamier, z toho šesť diaľkovo ovládaných, kompletná technika a televízne zabezpečenie.

To sú prenosy z bývalých kasární britského kráľovského delostrelectva, kde sa odohrávajú olympijské súťaže v streľbe.

Celé ich zabezpečuje slovenský štáb na čele s režisérom Františkom Trutzom.

Profesionáli

„Športové prenosy robíme na Slovensku dlhé roky. Či už futbal, hokej, predtým šampionáty v lyžovaní, krasokorčuľovaní. Už naši predchodcovia Henry Herda či Rado Siváček nám vybudovali výborné meno. My sme to potom začali robiť na vyššej úrovni.“

Prenosy z biatlonu či iných športov zaujali vo svete a štábu Slovenskej televízie začali ponúkať zložitejšie prenosy.

„Našou výhodou je, že všetci kameramani sú profesionáli. Ich kvalita je zrovnateľná so svetovou špičkou. Vo veľkých detailoch vedia robiť hokej, keď udržia v hre puk, takisto je to pri futbale. Kvalitou sme sa presadili natoľko, že nás začali pozývať na úkor domácich krajín. Ako príklad uvediem Svetový pohár v rakúskom Hochfilzene,“ dodáva Trutz.

Výborné výsledky si všimli aj v Medzinárodnom olympijskom výbore, ktorý prizval Slovákov k spoločnostiam, ktoré vyrábajú prenosy z olympijských hier.

Futbal, pozemný hokej

Slovenský štáb robil najprv na olympijských hrách futbal, ktorý prenášali už zo Sydney či Atlanty. V roku 2004 v Aténach však mali organizátori problémy s prenosmi z pozemného hokeja, pri ktorom uprednostnili náš tím pred Nemcami, ktorých reprezentanti patria v pozemnom hokeji k elitným tímom.

„Povedal som, že je nám to príbuzný šport, keďže máme ľadový hokej. Okrem toho rád prijímam ťažké úlohy. Tvrdili nám, že sa tam nedajú dávať opakované zábery, lebo to je rýchla hra. Dokázali sme tam vložiť medzi hvizdmi rozhodcov aj tri. Organizátori boli z výsledku vo vytržení a označil nás za jednu z najlepších spoločností, ktorá robí prenosy na olympijských hrách.“

Slovenský štáb sa skladá z tridsiatichdvoch ľudí. Tí majú k dispozícii jedenásť kamier, z toho šesť robotických na diaľkové ovládanie. „Viacero vecí sme videli prvýkrát, preto sme si museli všetko natrénovať, ale zatiaľ sú výsledky dobré.“

Pozemný hokej vystriedala na londýnskych hrách streľba. „S nami vždy plátajú veľké diery, ktoré im vzniknú. Mám šťastie, že som bol s Jožom Gӧncim na šampionátoch, čiže som vedel do čoho ideme. V prvom rade z každého športu musíte spraviť šport. Nestačí vám len nahádzať obrázky ako to robia fotografi.“

Podľa Trutza je ich prvoradou úlohou šport zatraktívniť a spraviť z neho drámu, čo sa im podarilo aj v prípade rozstrelu o bronz u skeetarky Danky Bartekovej.

„Divák musí vidieť, čo je podstatné. Všetko sa dá odsnímať. To máte ako, keď Američania točia NHL a všetko podstatné točia vodiacou kamerou a v prestávkach z toho dávajú perfektné zostrihy.“

Sníva o atletike

Po rokoch práce na olympiáde má Trutz ešte jeden sen, robiť prenosy z atletiky, ktorú robieval najmä v minulosti pri mítingoch v Bratislave či Nitre.

„Je to najťažší šport vôbec na prenosy spolu s biatlonom. K olympijskej atletike sa však určite už v živote nedostanem.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Strelcov v Londýne sledujú slovenskí kameramani, sú svetovou špičkou