Britskí dráhoví cyklisti vylepšili svetový rekord a získali zlato

TASR|2. aug 2012 o 17:51

Víťazom šprintu žien sa stal tím Nemecka. Číňanky boli síce rýchlejšie, ale potrestali ich za vybočenie z dráhy.

LONDÝN. Britskí dráhoví cyklisti Philip Hindes, Chris Hoy a Jason Kenny získali zlaté medaily na OH 2012 v Londýne v tímovom šprinte a časom 42,600 sekúnd stanovili nový svetový rekord.

Vo finále zdolali Francúzov Gregoryho Baugea, Michaela d'Almeidu a Kevina Sireaua (43,013 s). Bronz putuje do Nemecka zásluhou Reneho Endersa, Roberta Förstemanna a Maximiliana Levyho.

Najlepší čas dosiahli aj pred finále

Britská trojica prekonala svetový rekord prvýkrát ešte pred finálovou jazdou časom 42,747 s. Hindes je jediným novým členom tímu, ktorý obhajuje zlato z OH v Pekingu pred štyrmi rokmi.

"Je to ohromné víťazstvo. Myslel som si, že môj prvý triumf v Aténach bude navždy naj, no toto víťazstvo je najvýznamnejšie. Nečakali sme, že získame zlato," vyhlásil Hoy.

Do štvrtka boli držiteľmi svetového maxima Nemci. Časom 42,914 sekundy ho utvorili na podujatí Svetového pohára v kolumbijskom Cali v decembri 2011.

Číňanky majú rekord a striebro

Víťazom šprintu v dráhovej cyklistike žien sa stal tím Nemecka. Kristina Vogelová a Miriam Welteová triumfovali v boji o zlatú medailu v čase 32,798 s.

Ich súperky z Číny, Kung Ťin-ťie a Kuo Šuang, boli v cieli o takmer 1,8 s skôr, ale rozhodcovia ich potrestali za vybočenie z dráhy a klasifikovali ako druhé.

Číňanky vo štvrtok postúpili z 1. kola do finále historicky najlepším časom 32,422 s.

Bronzové medaily získal tím Austrálie, pretože Kaarle McCullochová a Anna Mearesová v súboji o 3. miesto prešprintovali Ukrajinky Ľubov Šulikovú a Olenu Cyosovú.

Výsledky:

Šprint tímov - ženy:

Finále: 1. Nemecko (Kristina Vogelová, Miriam Welteová) 32,798 s, 2. Čína (Kung Ťin-ťie, Kuo Šuang) 32,619 s (trest rozhodcov a degradácia na 2. miesto)

O 3. miesto: 3. Austrália (Kaarle McCullochová, Anna Mearesová) 32,727 s, 4. Ukrajina 33,491 (Ľubov Šuliková, Olena Cyosová) 33,491

1. kolo (o postup do finále): 1. Čína 32,422 s (svetový rekord), 2. Nemcko 32,701, 3. Austrália 32,806, 4. Ukrajina 33,620, 5. Holandsko 33,090, 6. Francúzsko 33,707, 7. Venezuela 34,415

Konečné poradie: 1. Nemecko, 2. Čína, 3. Austrália, 4. Ukrajina, 5. Holandsko, 6. Francúzsko, 6. Venezuela, 8. Veľká Británia

Šprint tímov - muži:

Finále: Veľká Británia (Philip Hinders, Chris Hoy, Jason Kenny) 42,600 (svetový rekord) - Francúzsko (Gregory Bauge, Michael D'Almeida, Kevin Sireau) 43,013

O 3. miesto: Nemecko (Rene Enders, Robert Forstemann, Maximilian Levy) 43,209 - Austrália (Matthew Glaetzer, Shane Perkins, Scott Sunderland) 43,355

Konečné poradie: 1. Veľká Británia, 2. Francúzsko, 3. Nemecko, 4. Austrália, 5. N. Zéland, 6. Čína, 7. Rusko, 8. Japonsko

Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Britskí dráhoví cyklisti vylepšili svetový rekord a získali zlato