Spartak vyhral v Bukurešti nad Steauou 1:0

TASR|2. aug 2012 o 21:43

Rozhodujúci gól strelil už v 6. minúte Martin Mikovič. Odveta sa bude v Trnave hrať 9. augusta.

BUKUREŠŤ. Futbalisti úradujúceho slovenského vicemajstra Spartaka Trnava zvíťazili vo štvrtkovom prvom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA 2012/2013 na pôde Steauy Bukurešť 1:0 (1:0).

Zverenci trénera Pavla Hoftycha šokovali favorizovaný rumunský tím už v 6. minúte presným zásahom útočníka Martina Mikoviča a cenné víťazstvo v ďalšom priebehu stretnutia na Národnom štadióne v Bukurešti udržali.

Odvetný súboj so Steauou je na programe vo štvrtok 9. augusta o 19.30 h na Štadióne Antona Malatinského. Spartak ako jediný slovenský zástupca v pohárovej Európe má pred ním výborné postupové vyhliadky.

Ešte predtým však na "bílích andelov" čaká v nedeľu 5. augusta šláger 4. kola Corgoň ligy s bratislavským Slovanom.

3. predkolo EL, 1. zápas:

Steaua Bukurešť - Spartak Trnava 0:1 (0:1)

Gól: 6. Mikovič. Rozhodoval: Blom (Hol.), ŽK: Georgievski, Chipciu - Tomaček, ČK: 81. Tanase (Steaua)

Steaua: Tatarusanu - Georgievski (62. Balan), Gardos, Chiriches, Latovlevici (46. M. Costea) - Pinitlii, Bourceanu - Chipciu, Rusescu, Tanase - S. Nikolič (46. Adi Sobrinho)

Trnava: Filipko - Stožický, Janečka, Čvirik, Ľ. Hanzel - P. Čarnota (61. Tomaček), Gross - E. Sabo, Karhan, Bicák (79. M. Kaščák) - Mikovič (87. Michal Gašparík)

Trnavčania mali fantastický vstup do stretnutia, keď už v 6. min sa ujali vedenia zásluhou gólu Mikoviča. Ten poslal do siete loptu, ktorá vypadla domácemu brankárovi po strele Čvirika. Steaua následne zatlačila hosťujúci tím, utvorila si nebezpečné príležitosti, ale Trnavčania odolávali tlaku. Domáci hrozili najmä centrami do pokutového územia.

Trnava mohla zvýšiť svoj náskok v 31. min, ale hlavička Janečku po priamom kope Stožického smerovala tesne vedľa.

Steaua odpovedala o päť minút neskôr, zmätok v šestnástke hostí vyriešil odkopom z bránkovej čiary Stožický.

Rumunské mužstvo malo ďalšiu obrovskú príležitosť v 42. min, keď Nikolič išiel sám na Filipka, ale trnavský gólman vybehnutím výborne zmaril šancu domácemu útočníkovi.

Po polčasovej prestávke domáci zmenili herný prejav a snažili sa útočiť kombinačnými akciami. Trnavčanov však pri ich šanciach držal nad vodou vynikajúci Filipko, alebo domáci zakončovali nepresne tak ako v 67. min Rusescu, ktorý z desiatich metrov mieril vedľa.

Bukurešťania sa zúfalo snažili vyrovnať, ale na ich kopačkách bolo cítiť nervozitu. Nedarili sa im kombinácie, na druhej strane Trnavčania sa umne bránili.

Frustrácia domácich sa naplno prejavila v 81. min, keď Tanase zákerne kopol Mikoviča bez lopty, za čo dostal červenú kartu.

Zverenci Pavla Hoftycha už udržali tesný náskok a majú vynikajúcu pozíciu pred budúcotýždňovou odvetou.

Ľuboš Hanzel, obranca Spartaka Trnava: "Musíme objektívne priznať, že súper mal oveľa viac z hry a zahodil veľké množstvo šancí. My sme dali z jedinej príležitosti gól a chvalabohu sme to v ďalšom priebehu ustáli, čo nás stálo veľa síl. Víťazstvo chutí dobre, ale sme len v polčase a doma sa na Steauu musíme veľmi dobre pripraviť. Teší nás udržanie čistého konta, aj keď pri nás stáli všetci svätí."

Mário Bicák v súboji o loptu. FOTO: TASR

Ďalšie výsledky:

Anži Machačkala (Rus.) - Vitesse Arnhem (Hol.) 2:0 (0:0) - hralo sa v Ramenskom

Góly: 63. Šatov, 74. Smolov

KuPS Kuopio (Fín.) - Bursaspor (Tur.) 1:0 (0:0)

Gól: 73. Puri

Stanislav Šesták (Bursaspor) nehral pre disciplinárny trest

Arsenal Kyjev (Ukr.) - ND Mura 05 (Slovin.) 3:0 (1:0)

Góly: 6. Mazilu, 61. Kovpak, 83. Matoukou

FC Dila Gori (Gruz.) - Anorthosis Famagusta (Cyp.) 0:1 (0:0)

Gól: 69. Okkas

Bnei Jehuda Tel Aviv (Izr.) - PAOK Solún (Gréc.) 0:2 (0:0)

Góly: 62. Georgiadis, 72. Athanasiadis

Ruch Chorzów (Poľ.) - Viktoria Plzeň (ČR) 0:2 (0:0)

Góly: 80. Štipek, 85. M. ĎURIŠ

Michal Peškovič odchytal celý zápas, Gábor Straka (obaja Ruch) hral do 57. min a dostal žltú kartu - Michal Ďuriš hral do 90. min a v 85. min skóroval, Matúš Kozáčik nechytal, Marián Čišovský a Marek Bakoš (obaja Plzeň) nefigurovali v zápise o stretnutí

APOEL Nikózia (Cyp.) - Aalesund (Nór.) 2:1 (1:1)

Góly: 34. Mário Sérgio, 80. Aloneftis - 16. Stewart

Tromsö (Nór.) - Metalurg Doneck (Ukr.) 1:1 (1:0)

Góly: 43. Ondrášek - 88. Lazič

Kalmar FF (Švéd.) - Young Boys Bern (Švaj.) 1:0 (1:0)

Gól: 18. S. Andersson

AIK Štokholm (Švéd.) - Lech Poznaň (Poľ.) 3:0 (0:0)

Góly: 60. Lorentzson, 78. Borges, 86. Lundberg

SV Ried (Rak.) - Legia Varšava (Poľ.) 2:1 (0:0)

Góly: 52. Gartler, 63. Hadžič (z pok. kopu) - 85. Ljuboja

Dušan Kuciak (Legia) odchytal celý zápas

SC Heerenveen (Hol.) - Rapid Bukurešť (Rum.) 4:0 (1:0)

Góly: 9. a 64. Djuričič, 69. De Roon, 89. Fazli

FC Twente (Hol.) - FK Mladá Boleslav (ČR) 2:0 (0:0)

Góly: 52. Fer, 58. Chadli

Lukáš Opiela (Mladá Boleslav) sedel na lavičke náhradníkov

Servette Ženeva (Švaj.) - Rosenborg Trondheim (Nór.) 1:1 (0:0)

Góly: 68. Schneider - 81. Dočkal

Asteras Tripolis (Gréc.) - CS Marítimo (Portug.) 1:1 (0:0)

Góly: 48. Rayo - 71. Fidélis

FC Gomeľ (Biel.) - FC Liverpool (Angl.) 0:1 (0:0)

Gól: 67. Downing, rozhodovali: Kružliak - Somoláni, Sluk (všetci SR)

Martin Škrtel (Liverpool) odohral celý zápas

KRC Genk (Belg.) - FC Aktobe (Kaz.) 2:1 (2:1)

Góly: 18. Vossen (z pok. kopu), 44. Joseph Monrose - 25. Badlo

AC Horsens (Dán.) - IF Elfsborg (Švéd.) 1:1 (0:0)

Góly: 90.+ Fagerberg (z pok. kopu) - 65. Nilsson

CZ Belehrad (Srb.) - Omonia Nikózia (Cyp.) 0:0

ČK: 90.+ Vešovič (CZ Belehrad) po druhej ŽK

FC Videoton Fehérvár (Maď.) - KAA Gent (Belg.) 1:0 (0:0)

Gól: 78. N. Nikolič

Tomáš Tujvel (Videoton) sedel na lavičke na náhradníkov.

Dundee United (Škót.) - Dinamo Moskva (Rus.) 2:2 (1:0)

Góly: 37. Flood, 76. Watson - 50. Semšov, 90.+ Kokorin

Eskisehirspor (Tur.) - Olympique Marseille (Fr.) 1:1 (0:0)

Góly: 62. Nuhiu - 49. Gignac

St. Patrick's Athletic (Ír.) - Hannover 96 (Nem.) 0:3 (0:1)

Góly: 6. Andreasen, 68. Pander, 80. Konan Ya

Hajduk Split (Chor.) - Inter Miláno (Tal.) 0:3 (0:2)

Góly: 18. Sneijder, 44. Nagatomo, 73. Coutinho

FK Vojvodina (Srb.) - Rapid Viedeň (Rak.) 2:1 (0:0)

Góly: 75. Oumarou, 90.+ Bojovič - 90.+ Alar

Brankár Ján Novota sedel na lavičke náhradníkov, Boris Prokopič (obaja Rapid) nebol na zápasovej súpiske

Athletic Bilbao (Šp.) - Slaven Belupo Koprivnica (Chor.) 3:1 (2:1)

Góly: 16. a 68. Ismael López, 20. Susaeta - 19. Delič

FK Sarajevo (Bos. a Herc.) - FK Zeta (Č. Hora) 2:1 (2:1)

Góly: 17. Suljič, 43. Beloševič - 45. B. Božovič

Admira Wacker Mödling (Rak.) - Sparta Praha (ČR) 0:2 (0:1)

Góly: 29. Mevoungou (vlastný), 58. Kweuke