Na šprintérskom vrchole chcú byť Bolt i Blake

Peter Fukatsch|3. aug 2012 o 21:50

Šprint bude mať v Londýne náboj ako azda nikdy. Trvá slabých desať sekúnd, hovorí sa však o ňom celý rok.

Beh šprintérov trvá slabých desať sekúnd, hovorí sa však o ňom celý rok. Šprint bude mať v Londýne náboj ako azda nikdy. Fenomén posledných rokov Jamajčan Usain Bolt nebude mať počas víkendu za súpera iba čas svojho svetového rekordu 9,58 s, ale aj novú hviezdu Yohana Blakea.

BRATISLAVA. V šéfskej miestnosti kingstonského klubu sedí tréner Glen Mills. Málovravný sedemdesiatnik, vážený vedátor Technickej univerzity v jamajskej metropole prezidentuje i Racers Track Clubu.

Za ten behá Usain Bolt (25) i Yohan Blake (22). Kariéry oboch sú rôzne, hoci raketový vzostup mali rovnaký.

Nenápadný Blake

Bolt, juniorský majster sveta na dvojstovke z roku 2002, keď nemal ešte šestnásť, sa po mládežníckom úspechu odmlčal.

Na minulú olympiádu do Pekingu už išiel ako svetový rekordér na stovku, ale nebol žiadny veľký favorit. Šokoval, vyhral tri disciplíny v troch svetových rekordoch - 100 m – 9,69, 200 m – 19,30, štafeta 4x100 m – 37,10.

Blake nemal taký oslnivý vstup do veľkého športu. Na juniorských MS 2006 v Pekingu bol na stovke tretí a prvý v šprintérskej štafete.

Mal 17, keď veľký triumfátor Bolt dobyl olympijský Peking, Blake bežal na ďalších juniorských MS v Bydgoszczi štvrtý (100 m) a druhý v štafete.

Svet ho vnímal iba ako Boltovho sparing partnera. Neštartoval ani na MS 2009 v Berlíne, kde Bolt opäť triumfoval v troch disciplínach.

Tréner sedí doma

Tréner Glen Mills, muž, ktorý takmer zásadne neopúšťa Kingston, vie, čo robí. Na zverencov je prísny, ale necháva im potrebnú voľnosť. V životospráve i v rozhodnutiach, ako sa majú uberať ich kariéry. Je radcom, otcom i strážcom pohody atlétov.

Millsove slová musí aj Boltov írsky manažér Ricky Simms rešpektovať ako Písmo sväté. Ak by trebárs katarský emir ponúkol Boltovi milión dolárov, a tréner by bol proti štartu, agent odmietne.

Blake a Bolt už majú iné podporné tímy, manažéra, maséra, fyzioterapeuta, ale stále jedného trénera. To z nich robí veľkých kamarátov. V prípravnom období súťažia denne, každý tomu druhému dožičí prvenstvo. Pravda, ak nejde o vzájomný súboj.

Vlani sa zo sparing partnera Blakea stal Boltov rovnocenný súper. Vyhral majstrovstvá sveta (Bolta diskvalifikovali pre zlý štart), spolu získali zlato v štafete.

Málovravnejší Blake nie je zďaleka taká celebrita ako Usain, vlastne nie je žiadna a zrejme ani nebude. Nemá na to povahu. Na trati však v poslednom čase mierne vedie. Vlani prehral s Boltom na MS dvojstovku, ale túto trať potom zabehol za 19,26 s, čo bol vážny útok na svetový rekord kamaráta (19,19 s). Na tohtoročných jamajských Trials (majstrovstvá krajiny i olympijská kvalifikácia) Blake zdolal Bolta na oboch tratiach.

Pred olympiádou zatrhol Mills Boltovi štart na mítingu v Monte Carle, Blake bežal dobre na menších pretekoch v Luzerne (9,85 s).

Bolt sa oproti Pekingu a Berlínu nezmenil psychicky, fyzicky však áno. Vysoký atlét trpí na skoliózu, musel riadne posilňovať vrch tela. Jeho šprint s novou svalnatou postavou už nepôsobí až tak ľahko. Po tradične slabšom štarte dobieha súperov ťažšie, viac bojovne. Nevypúšťa závery s klasickými zábavnými gestami.

Tréner Mills však tvrdí: „Bolt je mužom okamihu v najdôležitejších momentoch. Dokáže sa koncentrovať na vrcholy.“

V Berlíne pred behom na 100 metrov dostal výnimku, že nemusel prechádzať novinárskou mixzónou, hovoril iba so zopár vyvolenými televíznymi spoločnosťami. Nevyjadroval sa, o to viac sa špekulovalo. Čas na stovku 9,58 s, najhodnotnejší v celej atletickej histórii, šokoval. Pred rekordnou dvojstovkou (19,19 s) to už bol starý sympatický šoumen Usain.

Ticho pred Londýnom

Ticho pred Londýnom môže veštiť to isté, čo zaskočilo v Berlíne. Hoci o svetový rekord asi nepôjde.

V Londýne, mimochodom Boltovom európskom sídle, bude zrejme chladno a možno i daždivo. Pre rekordéra zlá správa, Blakeovi to až tak neprekáža.

Bolt mal výborný vstup do sezóny. Začiatkom mája bežal v Kingstone za 9,82, koncom mesiaca v Ríme za 9,76. Ešte 7. júla dosiahol v Osle 9,79. Potom to bolo slabšie, Usain spomínal mierne zdravotné trampoty.

Blakeova forma stúpala. Začal na Kajmaních ostrovoch za 9,84, na Trials zdolal Bolta za 9,75 (čas roka) a 17. júna v Luzerne za 9,85 s.

Jamajčania majú aj tretieho do partie Asafu Powella (29), muža, ktorého viackrát favorizovali, a vždy psychicky zlyhal. S Boltom prehral v Osle, dosiahol 9,85. Pozícia v pozadí nemusí byť zlá.

Skromnejší Američania

Z Američanov dosiahol v tomto roku lepší čas Justin Galtlin (9,80), zlatý z OH 2004. Má za sebou dopingovú aféru a štvorročný dištanc.

Najznámejší Boltov vyzývateľ z posledných rokov Tyson Gay (29), trojnásobný majster sveta 2007, prekonal sériu zranení. V tomto roku bežal za 9,86 s.

Zvyčajne silácky Gay bol pre oficiálnu stránku londýnskych hier nezvyčajne pokorný: „Bude to veľmi ťažké, momentálne ma uspokojí, keď pôjdem domov aspoň s jednou medailou.“ Američan, tak ako Bolt i Blake pobeží i dvojstovku a štafetu.

Rozbehy a medzibehy sú na programe dnes od 11.00 a 13.30, semifinále a finále zajtra o 20.45 a 22.50.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Na šprintérskom vrchole chcú byť Bolt i Blake