Murray zmaril Federerov sen o olympijskom zlate

Je to najväčšie víťazstvo v kariére, povedal Murray po finálovom triumfe nad Federerrom.

LONDÝN, BRATISLAVA. Serena Williamsová a Roger Federer vyhrali pred mesiacom gradslamový turnaj vo Wimbledone a Američanka na londýnskej tráve presvedčivo zvíťazila aj v olympijskej dvojhre.

Švajčiarsky tenista ju však nenapodobnil, sen o zlatej medaile v dvojhre mu vo finále zmaril miláčik britského publika Andy Murray.

Pre najlepšieho hráča histórie Federera to bola zrejme posledná šanca na singlové zlato - o štyri roky v Riu de Janeiro bude mať 34 rokov.

Serena nikdy nehrala lepšie

Mladšia zo sestier Williamsových získala svoju prvú zlatú olympijskú medailu v dvojhre suverénne. V šiestich zápasoch nestratila ani set, súperkám pustila dovedna iba 17 gemov. Aj finále s Ruskou Mariou Šarapovovou malo úplne jednoznačný priebeh, trvalo len 63 minút.

Serena ničila súperky silou, presnou hrou, koncentrovala sa na každú loptičku. Vo finále mala 24 víťazných úderov vrátane desiatich es.

„Nikdy som nehrala lepšie ako teraz,“ cituje 30-ročnú Američanku po finálovom stretnutí webová stránka wtatennis.com. „V tenise som už vyhrala všetko. Čo teraz? Asi pôjdem do Disneylandu.“

Svalnatá americká tenistka skompletizovala kariérny zlatý grandslam. Vyhrala všetky štyri grandslamové turnaje, Masters a pridala aj olympijské zlato. Pred ňou to dokázala len Nemka Steffi Grafová, víťazka olympijského turnaja v Soule 1988.

Serena pred mesiacom triumfovala vo Wimbledone, potom vyhrala turnaj na tvrdom povrchu v Stanforde a teraz pridala najcennejšiu medailu z OH. Hoci je v rebríčku WTA na 4. mieste, v tomto lete kraľuje ženskému tenisu.

Sestry Williamsové včera pridali aj prvenstvo vo štvorhre, vo finále zdolali Češky Hlaváčkovú, Hradeckú 6:4, 6:4. Po Sydney 2000 a Pekingu 2008 je to už ich tretie deblové zlato z olympiády.

Federer vo finále bez iskry

Federer vlastní v mužskom tenise najdôležitejšie rekordy - vybojoval 17 grandslamových titulov, je 288 týždňov na čele svetového rebríčka - ale olympijské zlato z dvojhry mu uniká. Pritom nikdy k nemu nebol tak blízko ako teraz v Londýne.

V Sydney 2000 ho ako mladíka nepustil do finále Nemec Haas a o bronz ho obral Francúz di Pasquale, v Aténach 2004 stroskotal na Čechovi Berdychovi, v Pekingu 2008 na Američanovi Blakeovi.

V Londýne sa v piatkovom semifinále prebil cez Argentínčana Del Potra 19:17 v treťom sete v najdlhšom zápase olympiády na dva víťazné zápasy a v opakovanom zápase tohtoročného Wimbledonu s Murrayom akoby už nemal sily.

Federer hral bez iskry, nezvyčajne veľa kazil, nechal si vnútiť Murrayov systém hry, pri podaní súpera nevyužil ani jeden z deviatich brejkbalov. V prvom a druhom sete prehral deväť gemov za sebou.

Murray mu odplatil prehru spred mesiaca. Pre 25-ročného škótskeho rodáka je to najväčší úspech v kariére.

Doteraz nevyhral žiadny grandslamový turnaj, hoci bol štyri razy vo finále. „Je to najväčšie víťazstvo v mojom živote,“ nadchýnal sa.

Murray je prvým Britom po 104 rokoch s tenisovým zlatom na OH v dvojhre, v Londýne 1908 vyhral Josiah Ritchie.