Slovenskí olympionici zostali v Londýne v tieni

Vojtech Jurkovič|11. aug 2012 o 17:55

Ešte nikdy sa slovenskí športovci nevracali z letnej olympiády bez zlatej medaily.

Jedna zlatá má v olympijskej bilancii krajín hodnotu nad sto iných. Z Londýna sa preto vraciame s najslabším medailovým výsledkom v histórii slovenských letných olympiád.

jurkovic.jpg
Z Londýna redaktor SME Vojtech Jurkovič

Čo sa v Londýne vlastne so slovenským tímom udialo? Nič dramatické. Londýnske hry potvrdili to, čím nás predchádzajúci Peking výnimočnou zhodou okolností ľahko zaviedol. Slovenský šport ide dolu vodou, pomaly, ale iste.

Systém výchovy, ktorý by mal byť ukotvený na štátnej báze cez tréningové strediská mládeže v školách či kluboch, je zruinovaný.

Prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár pred štyrmi rokmi v eufórii pekinského medailového rekordu (3 zlaté, 2 strieborné a 1 bronz) vystríhal, že táto príjemná žatva vyskočila nad skutočný potenciál.

Londýnske hry hodnotil takto: „Nadšení nie sme. Nemáme zlato. Podľa britskej štatistiky úspešnosti krajín sme na olympiáde skončili pod hranicou päťdesiat, podľa americkej štatistiky sme na tom lepšie, lebo oni zratúvajú celkový počet medailí. Na druhej strane som si istý, že každý slovenský športovec s malilinkými výnimkami vydal zo seba maximum.“

Z Londýna vezieme jedno striebro a tri bronzy.

stef.jpg

Zuzana Štefečeková. Foto - SITA

Núdzové motto

Slovenská výprava išla do Londýna s núdzovým mottom: Malá výprava s veľkým potenciálom. Pre prísneho ekonóma možno zaujímavé, no v skutočnosti zahmlievajúce vážny problém. Máme čoraz menej športovcov schopných splniť účastnícke výkonnostné limity.

Najviac deprimujúce je, že Slovákom sa od Sydney 2000 nepodarilo kvalifikovať v žiadnom kolektívnom športe.

Všetci v olympijskom výbore majú nedávnu skúsenosť, akú silu i mohutnosť nabrala výprava na zimných hrách vo Vancouvri, podopretá vysokánskym hokejovým kapitánom Zdenom Chárom a esami okolo neho.

V Londýne sme sa spoliehali na osvedčené medailové zdroje, ktoré sa roky používajú ako stroje. Po rokoch prišiel deň, keď bratia Hochschornerovci našli na veľkej súťaži premožiteľov, rovnako Martikán.

To neboli výbuchy, iba ústupy z pozícií, čo sa ťažko vyčíta. Medaily brali.

Mimochodom, trojnásobného olympijského víťaza Tonyho Estangueta Martikán porazil na olympiáde iba raz. Minule v Pekingu, keď Francúz nepostúpil do finále. Tony Michala zdolal v Sydney, Aténach i v Londýne. Podľa tejto bilancie mal Francúz nárok na zlato skôr.

Vo finále sa nestratila ani Dukátová, ktorá svoju predchodkyňu Kaliskú pri prvom olympijskom štarte ťažko mohla medailovo nahradiť, i keď sama chcela zaútočiť na medailu.

Celkový dojem šoku z divokej vody vysvetľoval šéftréner Róbert Orokocký tým, že svet sa na dominantné Slovensko pripravil, skopíroval naše know-how a dostihol nás.

„Tento rok je zlomový, súperi sa dotiahli na našich pretekárov. Ideálne by bolo, keby sme mohli vytiahnuť ďalších pretekárov, ktorí by boli rovnako agresívni. Bude to podstatne zložitejšie ako v minulosti,“ vraví Orokocký.

martikan.jpg

Michal Martikán . Foto - SITA/AP

Voda nás nepodržala

Slovenský šport neudržala nad vodou ani hladká voda. Najväčším sklamaním bolo posledné miesto dvojkajaku Gelle – Vlček, deň na to už veľmi neprekvapilo, že štvorkajak sa po reforme nedotiahol na medailovú úroveň.

„Dvakrát sme dosiahli finále. Dnes je to sklamanie, lebo sme čakali oveľa viac. A po majstrovstvách sveta, keď loď K2 získala zlato, sme všetci právom nespokojní po ich ôsmom mieste. Kanoistický šport na Slovensku existuje bez olympijskej dráhy, ktorú sľubovali ešte mne počas aktívnej kariéry. Napriek tomu máme stále vysoké očakávania. Postupom času to budeme brať ako dobré výsledky,“ vravel Attila Szabó, bývalý olympionik a kanoistický majster sveta.

Plavci dostali okrem Smolenovej olympijské sústredenie viac-menej do daru od medzinárodnej federácie, štartovali s B limitmi. Nemožno im to vyčítať, len veriť, že ich to správne inšpiruje.

Skupinu športových strelcov zachránili ženy bez nervov. Zuzana Štefečeková po štyroch rokoch obdivuhodne zopakovala striebro z Pekingu, Danka Barteková trafila svoju prvú olympijskú medailu.

O smole medzi mužmi môže hovoriť Erik Varga, ktorý prišiel o finále posledným výstrelom. Jozef Gönci na svoju piatu olympiádu nešiel s medailovými ambíciami, ale umiestnenia hlboko vo výsledkovej listine ho mrzeli.

gelle.jpg

Peter Gelle. Foto - SITA

Klocovej progres

Atléti ukázali dve tváre. Kladivárka Mária Hrašnová najväčší výbuch a Lucia Klocová najväčší progres vo svojej novej disciplíne na 1500 metrov. A ôsme miesto vo finále. Rovnako vysokú hodnotu má v ťažkej atletickej konkurencii ôsme miesto chodca Matej Tótha.

Ideálom by bolo, keby každý športovec zašiel na hrách svoj osobný rekord, Klocovej vyšiel jeho posun nad všetky očakávania. Zo sestier Velďákových sa podarila náprava za zbabraný Peking iba trojskokanke Dane. Finálová účasť v silnej atletickej konkurencii sa berie. V tenisovej partii zabrala Hantuchová, určite viac sa čakalo od Cibulkovej.

Triatlonista Richard Varga mal vydarenú premiéru, zamestnal aj britské médiá ako člen minitímu medailových bratov Brownsleeovcov. Megahit slovenského športu Peter Sagan si na olympiádu doslova odskočil, škoda, že mu pritom odskočilo aj čelo pelotónu. Bola to preňho nová skúsenosť, ktorej čelil sám, nemal tímovú podporu.

Každý zo športovcov prežil v Londýne svoj špecifický príbeh, každému chýbalo zlaté povzbudenie.

Možno najviac fanúšikom doma, ktorí sa denne presviedčajú, že v športe sa deje to, čo v iných oblastiach života. Najšikovnejší športovci, ale hlavne tréneri utekajú do zahraničia, lebo doma sa svojou prácou nedokážu uživiť.

Každý športový profesionál sveta prešiel základnou školou. Je vlastne jedno či si ho tam všimol učiteľ alebo prefíkaný promotér. Ale stretli sa.

Na Slovensku ich tam však nik nehľadá. Navyše štát či mesto im nie sú schopné postaviť alebo aspoň zrekonštruovať telocvičňu ani bazén. Plavecká, lyžiarska ale aj elementárna lokomočná negramotnosť sa rozmáha rýchlejšie než počítačové programy. Telesná výchova sa už ani neklasifikuje. Skôr diskvalifikuje.

klocova.jpg

Lucia Klocová. Foto - SITA

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Slovenskí olympionici zostali v Londýne v tieni