Roger Federer predviedol nevídanú dominanciu

Tomáš Prokop|20. aug 2012 o 16:11

Švajčiara nerozhádzala prehra v olympijskom finále s Murraym. Po týždňovej pauze ovládol turnaj v Cincinnati, kde jasne zdolal aj Djokoviča.

BRATISLAVA. Ak by sa hralo viac turnajov na povrchu, aký je na turnaji v Cincinnati, návrat Rogera Federera na post svetovej jednotky by nemusel trvať dva roky.

info
Federer vs. Djokovič
  • Odohrali spolu dvadsaťosem zápasov. Z toho vyhral Federer šestnásť.
  • Švajčiar vyhral aj posledné dva duely vo Wimbledone a v Cincinnati.

Betón na americkom turnaji je veľmi rýchly, čo výborne podávajúcemu Švajčiarovi vyhovuje. Turnaj vyhral už piatykrát.

Federer sa rýchlo otriasol z finálovej prehry na olympijskom turnaji s Andym Murraym. V zápase s nabudeným Britom vyzeral až príliš rezignovane a fanúšikovia miestami nechápali, kde je jeho hra z wimbledonského finále.

Djokovič nemal šancu

Po týždňovom voľne však pricestoval do Cincinnati znovu skvele hrajúci Federer. Na americkom turnaji vyhral bez straty setu všetkých päť zápasov. Rešpekt vzbudzuje hlavne jeho finálová výhra nad Djokovičom.

Toho v prvom sete absolútne k ničomu nepustil a vyhral ho 6:0. Belehradský rodák uhral za dvadsať minút len desať fiftínov. Bol to najednoznačnejší set vo vzájomných zápasoch, ktorých už odohrali dvadsaťosem. Djokovič sa v druhom dejstve trochu prebudil, ale prehral ho v tajbrejku.

Federer v Cincinnati fantasticky podával. Za celý turnaj nestratil ani raz servis a čelil len trom brejkbalom. Na podujatí podobného stupňa je to niečo nevídané a podľa New York Times dokonca jedinečné.

Tridsaťjedenročný Švajčiar si tak upevnil pred US Open prvé miesto v rebríčku, v ktorom má pred o šesť rokov mladším súperom náskok takmer deväťsto bodov.

„Bol to asi môj najlepší týždeň v Cincinnati. Takto dobre som tu asi ešte nehral,“ povedal akreditovaným médiám Federer, ktorý s dvadsiatym prvým titulom z kategórie Masters dorovnal výkon Rafaela Nadala.

„Roger hral skvele. Na začiatku ma k ničomu nepustil a zaslúžene vyhral,“ dodal Djokovič, ktorý v Cincinnati prehral štvrté finále.

Srb sa nechcel vyhovárať na náročný program, ktorý zvolil po olympijskom turnaji. V Londýne skončil až štvrtý, keď po semifinálovej prehre s Murraym nestačil ani na Juana Martina del Potra v boji o bronz. Hneď po turnaji cestoval na Rogers cup do Toronta, ktorý vyhral.

Srb s elitou prehráva

„Bolo to finále a chcel som vyhrať. O tom nemôže byť pochýb. Možno to trošku na mňa doľahlo psychicky, ale fyzicky sa cítim skvele,“ pokračoval Srb, ktorý bude od 27. augusta obhajovať na US Open titul.

Celkovo sa Djokovičovi v poslednom čase proti elitným hráčom nedarí. Na Roland Garros prehral vo finále s Nadalom, v olympijskom semifinále nestačil na Murrayho a v semifinále Wimbledonu a finále Cincinnati zas prehral s Federerom.