AKTUALIZOVANÉ 18:50

Zo 14 slovenských lodí 13 postúpilo do semifinále

Bratranci Ladislav a Peter Škantárovci potvrdili, že patria v C2 k absolútnej svetovej špičke a idú do ďalších bojov z tretej pozície.

PRAHA. Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Katarína Macová obsadila v kvalifikácii C1 žien na pretekoch 4. kola Svetového pohára 2012 v Prahe-Troji 6. miesto a bezpečne si zaistila postup do sobotného predpoludňajšieho semifinále.

Už v prvom kole bola štvrtá najrýchlejšia, k času jej však pripočítali až 8 trestných sekúnd za štyri nedovolené dotyky bránky a to ju odsunulo v konkurencii 24 kanoistiek na 6. pozíciu.

Do semifinále postúpilo dvadsať najlepších slalomárok.

Do semifinále sa kvalifikovali aj všetci štyria slovenskí singlkanoisti, ktorí nastúpili v piatkovej kvalifikácii C1. Semifinále je na programe v sobotu predpoludním.

Najlepšie si počínal Matej Beňuš, ktorý v konkurencii 43 slalomárov skončil siedmy. Líder celkovej klasifikácie bojov o hlavnú trofej po troch kolách SP Alexander Slafkovský obsadil 10. miesto, Patrik Gajarský ide do rozhodujúcej fázy pretekov z 22. pozície, Karol Rozmuš sa vo výsledkovej listine zaradil na 25. priečku.

Víťazom kvalifikácie sa stal piaty z nedávnych Hier XXX. olympiády v Londýne domáci Čech Stanislav Ježek, druhý skončil Brit David Florence, tretia pozícia patrila Španielovi Anderovi Elosegimu, ktorému len tesne unikla medaila v Londýne, kde skončil štvrtý. Do semifinále postupovalo prvých 30 pretekárov.

Všetky tri slovenské kajakárky, ktoré v piatok popoludní nastúpili na štart kvalifikácie K1 žien na pretekoch 4. kola Svetového pohára 2012 vo vodnom slalome v Prahe-Troji, uspeli a postúpili do nedeľného predpoludňajšieho 30-členného semifinále.

Pozíciu slovenskej jednotky potvrdila olympionička Jana Dukátová, ktorá po totálne pokazenej prvej jazde zvládla druhú s prehľadom a v konkurencii 44 pretekárok obsadila 7. priečku, keď dosiahla na stotinu sekundy rovnaký výsledný čas ako nestarnúca legenda vodného slalomu 44-ročná Češka Štěpánka Hilgertová v prvom kole.

Dve z troch slovenských posádok C2 na pretekoch 4. kola Svetového pohára 2012 vo vodnom slalome v Prahe-Troji uspeli a postúpili do semifinále, ktoré je na programe v nedeľu predpoludním.

Bratranci Ladislav a Peter Škantárovci potvrdili, že patria k absolútnej svetovej špičke a idú do ďalších bojov z tretej pozície. Úspešný debut na medzinárodnej scéne má aj posádka zložená zo singlistov Karol Rozmuš a Matej Beňuš, ktorí obsadili v konkurencii 28 lodí 18. priečku, postupovalo dvadsať najlepších.

Kvalifikačným sitom neprešli zo Slovákov iba Juraj Skákala s Matúšom Gewisslerom, ktorí v prvej jazde vynechali jednu a v druhej dokonca dve bránky a obsadili predposledné 27. miesto.

Výsledky:

C1 ženy: 1. Rosalyn Lawrenceová (Aus.) 108,51 (0 trestných sekúnd), 2. Kateřina Hošková (ČR) 110,65 (4), 3. Mallory Franklinová (V. Brit.) 111,78 (0), ... 6. Katarína Macová (SR) 117,01 (8)

C1 muži: 1. Stanislav Ježek (ČR) 86,69 (0 trestných sekúnd), 2. David Florence (V.Brit.) 87,56 (0), 3. Ander Elosegi (Šp.) 89,66 (2),... 7. Matej Beňuš 90,53 (0), 10. Alexander Slafkovský 91,69 (0), 22. Patrik Gajarský 93,09 (0), 25. Karol Rozmuš (všetci SR) 94,04 (0)

K1 muži: 1. Vavřinec Hradilek (ČR) 80,92 (0 trestných sekúnd), 2. Fabian Dörfler (Nem.) 82,64 (0), 3. Paul Böckelmann (Nem.) 83,09 (0), ... 21. Martin Halčin 86,33 (0), 27. Jakub Grigar 86,90 (0), 39. Miroslav Urban (všetci SR) 89,19 (0)

K1 ženy: 1. Corrina Kuhnleová (Rak.) 93,37 (2 trestné sekundy), 2. Elizabeth Neaveová (V.Brit.) 95,48 (0), 3. Carole Bouzidiová (Fr.) 95,98 (0), ... 7. Jana Dukátová 97,02 (0), 18. Elena Kaliská 99,64 (0), 24. Dana Mannová (všetky SR) 101,85 (2)

C2 muži: 1. Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek (ČR) 95,68 (0), 2. Pierre Labarelle, Nicolas Peschier (Fr.) 97,90, 3. Ladislav Škantár, Peter Škantár 97,96 (2), ... 18. Karol Rozmuš, Matej Beňuš 105,34 (0), ... nepostúpili do semifinále Juraj Skákala, Matúš Gewissler (všetci SR) 161,51 (54)