AKTUALIZOVANÉ 23:53

Slovan remizoval v Trenčíne 2:2, Žilina prehrala v Moravciach

Slovan strelil v Trenčíne góly po sporných situáciach, domáci však dokázal vyrovnať aj v oslabení.

V Trenčíne sa kopali penalty

Obe mužstvá hrali opatrne s dôrazom na bránenie v snahe neurobiť chybu, takže dlho sa nič vzrušujúce nedialo.

Útočnú snahu na oboch stranách brzdili časté ofsajdy, takže až po polhodine sa v prvej obrovskej šanci ocitol domáci P. Mazan, brankára však už nestihol prelobovať.

Onedlho hostia skórovali, lenže Milinkovičov gól padol z postavenia mimo hry. Až v 41. minúte tak otvoril gólový účet neustrážený Depetris a Trenčín zaslúžene viedol.

V závere prvého polčasu rozhodca po súboji s Milinkovičom v 16-ke prísne vylúčil domáceho Lobotku, pričom Šebo nariadenú penaltu premenil a vyrovnal na 1:1.

Niekoľko príležitostí po prestávke sa skončilo na oboch stranách nedôrazným zakončením. V 68. min zapískal rozhodca v prospech hostí diskutabilný priamy kop tesne pred 16-kou a Milinkovič z neho vsietil druhý bratislavský gól.

S blížiacim sa záverom dostával zápas výraznejší dramatický náboj, ktorý ešte zosilnel v 81. minúte, keď Hlohovského zákrok na Čögleya na hranici pokutového územia posúdil arbiter ako penaltový a trenčiansky kanonier Depetris nekompromisne vyrovnal.

Hoci zápas nepatril k najkvalitnejším, potešil divákov aspoň dramatickosťou a gólmi. Trenčín sa protivníkovi postavil nebojácne, profesorskí hostia ťažili z ponúknutých príležitostí.

AS Trenčín - Slovan Bratislava 2:2 (1:1)

Góly: 41. a 82. Depetris (druhý z 11 m) - 44. Šebo z 11 m, 68. Milinkovič. Rozhodoval: Vnuk, ŽK: Mondek, P. Mazan, Kleščík - Milinkovič, Kolčák, Hlohovský, Čermák, ČK: 43. Lobotka (Trenčín) za faul v gólovej príležitosti, 3521 divákov.

Zostavy a striedania:

AS Trenčín: Volešák - Mondek (80. Malec), Da Silva, Kleščík, R. Mazáň - Lobotka - P. Mazan (71. Frimmel), Diaz, Štefánik (46. Čögley), Holúbek - Depetris

Slovan Bratislava: Putnocký - Pauschek (46. Bagayoko), Gorosito, Kolčák, Lukšík - Kopúnek - Peltier, Halenár (80. Čermák), Milinkovič (78. Piroska), Hlohovský - Šebo

Hlasy:

Adrián Guľa, tréner Trenčína: "V prvej štyridsaťminútovke sme dokázali dostať súpera pod tlak a strelili sme aj vedúci gól, tento náskok sme však ešte do polčasovej prestávky stratili. Za obrovskú húževnatosť v druhom polčase si naše mužstvo zaslúži obrovskú pochvalu, keď aj v oslabení a po ďalšom inkasovanom góle dokázalo ešte vyrovnať a vybojovať aspoň cennú remízu."

Samuel Slovák, tréner Slovana: "Mrzí nás, že vzhľadom na priebeh zápasu odchádzame iba s jediným získaným bodom, pretože v druhom polčase sme hrali v početnej výhode a navyše sme ešte o jeden gól viedli. Vedeli sme však, že Trenčín má kvalitné mužstvo a vie predvádzať peknú kombinačnú hru na svojom umelom trávniku."

Trnava zostáva bez výhry posledná

Od začiatku to bol rušný a zaujímavý futbal. V 3. min. Serečin po pravej strane prešiel všetko, čo mu stálo v ceste, dostal sa hlboko do šestnástky Spartaka a Gross si jeho center zasunul do vlastnej brány.

O štyri minúty mohol Serečin zvýšiť na 2:0, keď sa sám rútil na Filipka, no stroskotal na vybiehajúcom gólmanovi hostí. V 17. min Zich nešťastne loptu prihral Stožickému, no Trnavčan to nevyužil.

Dôležitý okamih priniesla 20. min, Stožický sa po kolmom pase dostal až za obranu Liptákov, P. Maslo ho tesne pred šestnástkou stiahol, za čo uvidel červenú kartu a Karhan z nariadeného priameho kopu vyrovnal.

V 27. min prenikajúceho Mukendiho vo "veľkom vápne" fauloval Koubský a Ďubek z penalty zase dostal domácich do vedenia.

V 32. min Zich len pred seba vyrazil Koubského hlavičku a potom Mukendi odvrátil ešte aj dorážku toho istého hráča. V 38. min Vlaskova hlavička minula cieľ, no v 39. minúte Nikolič už, na dvakrát, vyrovnal na 2:2.

Hneď od začiatku druhého polčasu sa Trnavčania nasťahovali na domácu polovicu a Ružomberčania načas akoby prestali hrať.

Celkove po prestávke rýchle tempo z prvej štyridsaťpäťminútovky upadlo. Trnava, s výhodou jedného muža v poli, mala dlho prevahu, no v 68. min. pred bránou Spartaka pohrozil Mukendi. Avšak vzápätí Karhan z kroka trafil iba brvno.

V závere aj Ružomberčania vystrčili ofenzívne rožky. V 78. Greššák vysunul Luptáka a po jeho centri Mikendi koníčkom mieril iba nad. Hneď na to Zich reflexívne nohou vyrazil prízemnú strelu Tomačeka.

V 89. min. po faule Mukendiho na Čarnotu Chmura ružomberskému útočníkovi ukázal červenú kartu a tak Liptáci dohrávali len deviati. Na skóre sa ale už nič nezmenilo.

MFK Ružomberok - Spartak Trnava 2:2 (2:2)

Góly: 4. Gross (vlastný), 27. Ďubek z 11 m - 22. Karhan, 39. Nikolič. Rozhodoval: Chmura, ŽK: Práznovský, Ďubek - Koubský, Vlasko, ČK: 20. P. Maslo, 89. Mulendi (obaja MFK), 2386 divákov.

MFK Ružomberok: Zich P. Maslo, Práznovský, Greššák, Nosek M. Nagy Lupták (90+. M. Jurkemik), Ďubek Š. Pekár (59.Almaský) Serečin (90+. Bielák), Mukendi

Spartak Trnava: Filipko, Janečka (63. Tomaček), Gross, Koubský, Hanzel Kaščák (78. P. Čarnota), Karhan Sabo, Vlasko, Stožický (55. Ciprys) Nikolič

Hlasy:

Ladislav Šimčo, tréner Ružomberka: "Žiaľ, dnes bol hlavným režisérom zápasu rozhodca, keď rovnaké zákroky neposúdil rovnako, nášho hráča vylúčil a súperovho nie. Zápas tak nabral iný priebeh. Svojim chlapcom nemám čo vyčítať, hoci sedemdesiat minút hrali oslabení o jedného hráča, dokázali si v poslednej desaťminútovke vytvoriť tri gólové šance, ktoré sme nepremenili. Som presvedčený, že keby bol počet hráčov na ihrisku vyrovnaný, tak zápas vyhráme."

Pavel Hoftych, tréner Trnavy: "Videli sme dosť divoký zápas, my sme inkasovali hneď v úvode, potom sme šťastne vyrovnali na 1:1. Získali sme aj početnú výhodu, no dlho sme si ju neužili. Za chvíľku sme vyrobili penaltu a súper išiel zase do vedenia. Do polčasu sme vyrovnali. V závere polčasu sme mali najviac šancí, no v koncovke sme boli jaloví. V druhom polčase, hoci sme boli v početnej výhode, hru sme príliš rozťahovali do šírky, miesto toho, aby sme boli priamočiarejší a súpera dostali do väčších problémov. Naopak súper bol nebezpečný v protiútokoch."

Prvá prehra Žiliny prišla v Moravciach

Od úvodnej minúty sa hral obojstranne ofenzívny futbal, ktorý sa musel divákom páčiť. V 6. min prišla učebnicová akcia domácich po osi Cvandrák - Hodek, ale s nepresnou koncovkou Žiláka.

Žilinčania odpovedali v 10. min, keď Cessay v čistej šanci preloboval Kuciaka, ale aj jeho bránu. V závere úvodnej štvrťhodiny Škvarkov center našiel na malom vápne osamoteného Hodeka, ale lopta z jeho hlavy len opečiatkovala pravú žrď Dúbravkovej brány.

Pekný futbalový moment priniesla 31. min, keď Škvarka z rohu šestnástky tvrdo vystrelil. Na opačnej strane sa ocitol v dobrej príležitosti Pich, ale jeho strelu v poslednej chvíli odvrátil Candrák na roh.

Za prejavenú aktivitu sa domáci dočkali odmeny v 39. min, keď na spätnú Orávikovu prihrávku si nabehol agilný Škvarka a nekompromisne z 10 m napálil loptu do šibenice.

Do druhého polčasu vstúpili hostia ofenzívne naladení, ale ich útočné kombinácie viazli. V 54. min sa Orávik predral cez Angeloviča, pozorný Dúbravka však jeho strelu stihol vyraziť.

V 69. min striedajúci Deza vyhral bežecký súboj s Pavlendom, ale z ostrého uhla Kuciaka neprestrelil. V záverečnej štvrťhodine hrali hostia na dlhé nakopávané lopty, s ktorými však domácim veľa problémov nenarobili.

V 84. min sa v gólovej šanci ocitol Pich, ale zoči-voči Kuciakovi trestuhodne prestrelil a tak sa zrodilo prvé historické ligové víťazstvo Zlatých Moraviec proti Žiline.

ViOn Zlaté Moravce - MŠK Žilina 1:0 (1:0)

Gól: 39. Škvarka. Rozhodoval: Samotný, ŽK: Škvarka, Kuciak, Žilák, Orávik - Paur, 1978 divákov.

ViOn Zlaté Moravce: Kuciak - Pavlenda, Majerník, Bortel, Chren - Obročník - Orávik, Škvarka (90. Farkaš), Žilák (88. Janič), Candrák - Hodek (76. Bernáth).

MŠK Žilina: Dúbravka - Mabouka, Piaček, Akakpo, Angelovič - Barčík (46. Deza), Šulek (28. Paur), Pečovský, Pich - Guima (70. Káčer), Cessay

Hlasy:

Juraj Jarábek, tréner ViOn-u: "My sme dnes boli nažhavení a stopercentne pripravení na zápas. Dávam klobúk dole pred mojim mužstvom za predvedenú hru hlavne v prvom polčase. Dnes sme ukázali ako sa má hrať o ligové body. Mužstvo ukázalo charakter a aj futbalovú kvalitu."

Frans Adelaar, tréner Žiliny: "Vždy pred stretnutím sa rozprávame o tom ako byť pripravený na zápas. Dnes 70 percent hráčov nebolo koncentrovaných a mysleli si, že to bude ľahká práca. Odohrali sme zápas, ktorý sme prehrali a neostáva mi nič iné len pogratulovať súperovi k zaslúženému víťazstvu."

V Banskej Bystrici sa fanúšikovia nudili

Hráči na ihrisku na Štiavničkách veľa nevymýšľali a úvodné minúty sa len oťukávali.

V 11. min hosťujúci Adámik vysoko prestrelil bránku domácich a bola to vôbec jediná polčasová strela utlmených hostí.

Domáci postupne pridávali na obrátkach a vypracovali si aj solídne príležitosti. Pri prvej po akcii Brašeňa a pohotovej hlavičke Rejdoviana zachraňoval brankár Diviš na roh.

Pri druhej zasa zastúpil brankára obranca Krajník, keď zblokoval gólovú strelu Rejdoviana na brvno. Do tretice bol neúspešný opäť Rejdovian v 33. min a znovu mu zblokoval strelu na roh Krajník.

Okrem týchto akcii už len raz trafila Dukla medzi tri žrde, v 41. min z priameho kopu Hučko presne do stredu bránky.

Po zmene strán sa očakávala zvýšená aktivita, no obe mužstvá sa viac vybíjali v osobných súbojoch, bez priameho ťahu na bránku.

Pribudli aj nepresnosti, a tak nečudo, že šance nepribúdali a diváci sa začali aj nudiť.

Až tlačenice pred prešovskou bránkou ich prebrali, v klasických okopávačkách však riešili obrancovia závary nekompromisným odkopom.

Dukla tak opäť doma neinkasovala a poľahky si ustrážila čisté konto, Prešovčania sa zasa mohli radovať z prvého bodu ukoristeného vonku, a pritom ani raz netrafili bránku.

Dukla B. Bystrica - Tatran Prešov 0:0

Rozhodca: Valášek, ŽK: Turňa - Lipták, Petráš, Diviš, Krajník, 1560 divákov.

Zostavy a striedania

Dukla B. Bystrica: Boroš - Turňa, Poljovka, Gyömbér, Hučko - Brašeň, Hlinka, Považanec (78. Faško), Pančík (60. Ferenčík) - Slančík (46. Laksík), Rejdovian

Tatran Prešov: Diviš - Petráš, Adámik, Krajník, Kolbas - Papaj, Poliaček (66. Katona), Lipták, Boljevič (80. Bartek) - Kostadinov (75. Guba), Adam

Hlasy:

Norbert Hrnčár, tréner B. Bystrice: "Chceli sme vyhrať, no bez pokoja vo finálnej fáze sa dalo ťažko streliť gól. Proti prehustenej defenzíve sme sa nevedeli presadiť, bolo treba aj viac šťastia, prekvapujúca prihrávka, nejaká odrazená lopta. Som sklamaný, ale za ochotu a nasadenie si kritiku naši mladí hráči nezaslúžia."

Angel Červenkov, tréner Prešova: "Bola to nervózna hra z našej strany, nemohli sme sa zorganizovať a vážnejšie súperovi pohroziť, strácali sme zbytočne veľa lôpt. Boli sme pod tlakom, chýbala konštruktívnosť, máme na čom pracovať. Pochváliť treba hráčov hlavne za defenzívu a za vybojovaný bod."

Nitra dokázala vysoko zvíťaziť aj oslabená

Minulotýždňovú prehru v Prešove chceli domáci odčiniť víťazstvom nad Košicami, čo by znamenalo ich prvú výhru v domácom prostredí.

Nitrania sa už hneď v 2. minúte dostali do koncovky, no Gajdoš pálil tesne vedľa. V 17. min pohrozili hostia, Matič posunul na Škutku, ten však nemal presnú mušku, o štyri minúty na opačnej strane opäť prihral Gajdoš a opäť len tesne minul bránku.

V 29. min Matič našiel Škutku, no ten v koncovke zlyhal. V rozpätí troch minút potom Nitra utrpela dve straty, keď po druhej žltej karte bol vylúčený kapitán Šimončič a následne sa zranil Čery.

Nitrania sa oslabenia nezľakli, Soumah najprv vyskúšal pozornosť Tofiloskeho a potom v 45. min po krátkom prieniku už otvoril skóre. Pred odchodom do kabín ešte nebezpečne hlavičkoval Kolmokov.

V 53. min hostia vyrovnali, keď po Kuzmovom centri sa presadil Škutka. O dve minúty už ale domáci opäť vyhrávali, keď sa lopta dostala až k Boszorádovi a ten prekvapil brankára Košíc.

V 63. min už bolo 3:1, Soumah pekne našiel Clébera a Brazílčan nemal problém skórovať. Východniari sa potom trošku zmobilizovali, strelu Gála Andrezlyho brankár Kopecký vyrazil na žrď a následne Škutka trestuhodne nedal.

Potom ešte Matič koníčkom trafil hornú sieť, ale konenčný výsledok stanovil z nariadenej jedenástky Cléber, ktorého predtým zozadu fauloval Bašista, za čo videl červenú kartu.

FC Nitra - MFK Košice 4:1 (1:0)

Góly: 45. Soumah, 55. Boszorád, 63. a 89. Cléber (druhý z 11 m) - 53. Škutka. Rozhodoval: Ježík, ŽK: Šimončič, Cléber - Chupáč, Sekulič, ČK: 35. Šimončič po druhej ŽK - 88. Bašista za faul zozadu, 890 divákov.

FC Nitra: Kopecký - Harbuľák, Struhár, Kolmokov, Szabó - Šimončič - Čery (38. Boszorád), Soumah, Gajdoš (91+. Moravčík), Cléber (90.+ Zelenický) - Kroupa

MFK Košice: Tofiloski - Ostojič, Chupáč (46. Gál Andrezly), Bašista, Sekulič (46. Bukata) - Hovančík - Viazanko, Kuzma, Karaš (62. Duda), Matič - Škutka

Hlasy:

Ladislav Jurkemik, tréner Nitry: "Takýto zápas som ešte nezažil, keď po vylúčení hráča som vyhral. Pri kompletnom stave bol súper nebezpečnejší, po vylúčení sa hráči zomkli. Po našom náhodnom druhom góle sme to už ubránili, povzbudzovali aj diváci a hráči išli na doraz."

Ján Kozák, tréner Košíc: "Z našej strany dnes nie je veľa čo hodnotiť, nakoľko od začiatku to bolo chaotické, slabé a prehrali sme zaslúžene."