Lacko prehral na US Open v 1. kole, Murray postúpil

SITA|27. aug 2012 o 18:36

Na začiatku tretieho setu za stavu 30:0 pre Lacka zápas prerušili pre dážď.

NEW YORK. Slovenský tenista Lukáš Lacko neuspel v 1. kole dvojhry na grandslamovom turnaji US Open. Zverenec trénera Mateja Liptáka prehral na dvorci Louisa Armstronga s držiteľom voľnej karty domácim Američanom Jamesom Blakeom za 2:28 j v štyroch setoch 5:7, 2:6, 6:3 a 3:6.

Bývalý štvrtý hráč sveta prevýšil slovenskú dvojku na returne, v zlomových momentoch zápasu si dokázal pomôcť prvým podaním.

Zo Slovákov začnú aj Kližan a Beck

Lacko si na premiérové víťazstvo v hlavnej súťaži na záverečnom podujatí veľkej štvorky musí ešte počkať, jeho grandslamovým maximom zostáva 3. kolo z tohtoročného Australian Open a Wimbledonu.

Zo Slovákov sa v 1. kole dvojhry mužov v pondelok ešte predstaví (ak to poveternostné a svetelné podmienky umožnia) Martin Kližan proti takisto ľavou rukou hrajúcemu Kolumbijčanovi Alejandrovi Fallovi.

Kvalifikant Karol Beck bude v utorok na treťom najpodstatnejšom dvorci Grandstand čeliť Francúzovi Joovi-Wilfriedovi Tsongovi.

Dvojhodinová prestávka

Lackovi nevyšiel úvod zápasu s Blakeom a po strate podania v piatom geme prehrával 2:3. Slovenský daviscupový reprezentant síce hneď vzápätí kontroval rebrejkom, no v koncovke setu slávil úspech 32-ročný Američan.

Za stavu 6:5 po skvelom voleji prelomil podanie Lacka a následne premenil hneď prvý setbal. Lacko mal možnosť vynútiť si tajbrejk, no Blake zahral tri priame body z podania vrátane dvoch es.

Druhé dejstvo bolo jasne v réžii Blakea, ktorý kvalitne podával i returnoval a vďaka väčšej agresivite dominoval aj v dlhších výmenách od základnej čiary.

Na začiatku tretieho setu za stavu 30:0 pre Lacka zápas prerušili pre dážď. Vyše dvojhodinová prestávka slovenskému tenistovi pomohla. Lacko pridal na agresivite, začalo mu fungovať prvé podanie a po brejku v šiestom geme získal tretí set vo svoj prospech.

Na začiatku štvrtého dejstva sa po rýchlom brejku ujal vedenia 2:0, Blake však potom za búrlivého aplauzu publika získal päť gemov v rade a zabezpečil si postup do 2. kola. Za stavu 5:3 premenil Američan po víťaznom forhende pri vlastnom podaní v poradí štvrtý mečbal.

Podľa Lacka rozhodol o osude zápasu return. "Blake bol oveľa lepší a efektívnejší na returne najmä po mojom druhom servise. Prekvapilo ma, koľko jeho returnov skončilo v kurte, veľa z nich bolo víťazných. Súper navyše lepšie zvládol zlomové momenty. Škoda záveru prvého setu, keď som za stavu 5:6 nepremenil brejkbal a nevyužil som šancu vynútiť si tajbrejk," povedal Lacko.

Murray neoslnil

Olympijský víťaz z Londýna 2012 Andy Murray nasadený ako tretí postúpil do 2. kola, hoci pondelňajším výkonom neoslnil.

Pri svojom vstupe turnaja prekonal Alexa Bogomolova za 135 minút 6:2, 6:4, 6:1. Brit pritom na hlavnom dvorci Arthur Ashe Stadium štyri razy stratil servis, sám však dosiahol deväť brejkov. Na esá vynikol 7:1.

Zdolaný získal iba 19 % fiftínov rozohraných svojím druhým podaním a nezvládol až 14 zákrokov pri sieti.

Murray v bilancii zo vzájomných súbojov s 29-ročným 73. mužov hodnotenia upravil na 3:1, nadviazal na vlaňajší triumf 6:1, 6:2 z Tokia.