AKTUALIZOVANÉ 22.23

Karol Beck neuspel v 1. kole proti Tsongovi

Nedarilo sa ani Lukášovi Lackovi s Čechom Janom Hájekom, ktorí neuspeli v 1. kole štvorhry.

NEW YORK. Slovenský tenista Karol Beck nevyzve v 2. kole grandslamového turnaja US Open svojho krajana Martina Kližana. V pozícii kvalifikanta totiž napriek bojovnému výkonu prehral v úvodnom kole dvojhry s nasadenou päťkou favorizovaným Francúzom Jo-Willfriedom Tsongom za 2:08 h v troch setoch 3:6, 1:6 a 6:7 (2).

Beckovým maximom vo Flushing Meadows zostáva osemfinále z roku 2004. Vďaka postupu do hlavnej súťaže si tentokrát odnáša z New Yorku prémiu 23.000 USD a 35 bodov do svetového rebríčka ATP Entry.

Beck sa nezľakol súpera zvučného mena, v úvode zápasu umne menil rytmus hry a za stavu 1:1 mal k dispozícii brejkbal. Tsonga si však podržal podanie, v ďalšom geme slovenskú trojku brejkol a náskok 3:1 pretavil v zisk prvého setu.

Druhé dejstvo bolo jasnou záležitosťou Francúza, ktorý dovolil uhrať Beckovi iba jediný gem. V treťom sete zverenec trénera Jána Krošláka pritvrdil na returne, po rýchlom brejku sa ujal vedenia 2:1 a za stavu 5:3 bol krôčik od toho, aby si vynútil štvrté dejstvo.

Tsonga však otočil na 6:5 a dotiahol set do tajbrejku, v ktorom dominoval. Za stavu 6:2 premenil finalista Australian Open z roku 2008 pri vlastnom podaní hneď prvý mečbal.

"V úvode zápasu bolo cítiť, že fúka vietor. Najväčšie problémy v prvých dvoch setoch mi však robil kurt, ktorý bol veľký a nevedel som dobre odhadnúť, kde zasiahnuť loptičku. Robil som priveľa nevynútených chýb. V treťom sete som sa uvoľnil a bolo to z mojej strany oveľa lepšie. Začal mi vychádzať prvý servis a dokázal som Tsongu dostať pod tlak. Škoda, že mi nevyšli dva brejkbaly na 4:1 a potom gem za stavu 5:4. V ňom zahral Tsonga veľmi dobre, bol to úplne iný level. Prekvapil ma dvomi výbornými údermi, raz som zle odhadol loptičku. V tajbrejku mi už nedal veľa šancí, veľmi dobre to odservoval," povedal po zápase Beck.

Slovenský tenista napriek prehre s Tsongom vyslovil s tohtoročným účinkovaním na US Open spokojnosť. "V kvalifikácii som odohral tri dobré zápasy. Som veľmi rád, že som sa dostal do hlavnej súťaže. Nemal som v 1. kole šťastie na žreb, no nesťažujem sa. Grandslamy sú nevyspytateľné v tom, že môžete hneď na úvod dostať súpera z absolútnej svetovej špičky."

Nedarilo sa ani Lukášovi Lackovi s Čechom Janom Hájekom, ktorí neuspeli v 1. kole štvorhry na grandslamovom turnaji US Open. Americko-austrálskemu páru Eric Butorac, Paul Hanley podľahli v dvoch setoch 5:7 a 3:6.

Výsledky:

Dvojhra - muži - 1. kolo:

Stanislas Wawrinka (Ukr.-18) - Sergij Stachovskij (Ukr.) 6:7 (6), 7:6 (2), 6:4, 6:2

Julien Benneteau (Fr.-31) - Olivier Rochus (Belg.) 7:6 (1), 6:2, 6:3

Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-5) - Karol Beck (SR) 6:3, 6:1, 7:6 (2)

Dennis Novikov (USA) - Jerzy Janowicz (Poľ.) 6:2, 7:6 (6), 3:6, 6:3

Philipp Petzschner (Nem.) - Nicolas Mahut (Fr.) 1:6, 4:6, 6:4, 7:5, 7:6 (3)

Jimmy Wang (Taiw.) - Ivo Karlovič (Chor.) 7:6 (4), 6:7 (8), 6:1, 6:4

Zostávajúci utorňajší program:

Paolo Lorenzi (Tal.) - Novak Djokovič (Srb.-2)

Guillermo García-López (Šp.) - Juan Monaco (Arg.-10)

Alexandr Dolgopolov (Ukr.-14) - Jesse Levine (USA)

Marcos Baghdatis (Cypr.) - Matthias Bachinger (Nem.)

Carlos Berlocq (Arg.) - Bernard Tomic (Aus.)

Rogério Dutra Silva (Braz.) - Teimuraz Gabašvili (Rus.)

Édouard Roger-Vasselin (Fr.) - Fabio Fognini (Tal.)

Štvorhra - 1. kolo:

Eric Butorac, Paul Hanley (USA/Austr.) - Lukáš LACKO, Jan Hájek (SR/ČR) 7:5, 6:3

Marcel Granollers, Marc Lopez (6-Šp.) - Jeremy Chardy, Martin KLIŽAN (Fr./SR) 6:4, 6:2