Csejtey vo finále prehral, získal striebro

SITA|3. sep 2012 o 14:31

Londýnske striebro je Csejteyho celkovo piatym vzácnym kovom z najväčšieho sviatku zdravotne postihnutých športovcov v kariére.

LONDÝN. Zdravotne postihnutý slovenský stolný tenista Richard Csejtey prehral vo finále TT8 (stojaci) na XIV. paralympijských hrách v Londýne s favorizovaným Číňanom Šuajom Čaom 1:3 (8, -5, -15, -4). Nič to však nemení na fakte, že ziskom striebornej medaily v dvojhre dosiahol svoj životný úspech. V medailovej zbierke síce už mal dve paralympijské striebra, obe však získal v súťaži družstiev. V dvojhre bol jeho maximom bronz z Atén 2004.

Jeho finálový súper je lídrom svetového renkingu, 33-ročný Dunajskostredčan si však naňho trúfal. „Samozrejme, že som chcel zlato, určite som nešiel do finále s tým, že idem prehrať,“ vravel po zápase.

Uvedomoval si, že v britskej metropole dosiahol azda ešte o niečo viac, ako si pred začiatkom paralympiády predstavoval. „Mám striebro, som nesmierne šťastný,“ neskrýval radosť slovenský reprezentant.

V prvom sete za stolom dominoval, postupne však prebral iniciatívu jeho súper.

„Po prvom sete som sa dostal do psychickej výhody, ale nevyužil som to. Tri sety sme hrali vyrovnaný duel. Výsledok druhého je klamlivý, tam mal viac šťastia, ako mu bolo treba. Zlomový bol tretí set. Tam som mal využiť jeden z troch setbalov a bolo by to o inom. Nechcem sa však hrať na ´keby´. Jednoducho - toto sa stalo, tak sa zápas skončil. Myslím si, že som mal naňho, bol som blízko k zlatu, ale musím uznať, že momentálne je o niečo lepší ako ja. Verím, že raz mu to budem môcť vrátiť,“ nestrácal optimizmus piaty muž aktuálneho svetového

V jednej kategórii

S novým paralympijským víťazom sa veľmi dobre poznajú. „Toto bol už náš piaty vzájomný zápas, doteraz som s ním zakaždým prehral 2:3. V jednom stretnutí som už mal aj mečbaly, ale nevyužil som ich,“ predstavil Šuaja Čaa.

Sú spoločne zaradení v jednej kategórii, hoci ich postihnutie je rozdielne. Richard Csejtey sa narodil s detskou obrnou, má výrazne zníženú pohyblivosť prvej ruky a nohy. Číňan vôbec nemá ľavé rameno.

„Ale má zdravé obe nohy, ľahšie sa mu behá hore, dole, dozadu, do strán ako mne. Kam som mu dal loptičku, tam bol,“ vysvetľoval už päťnásobný paralympijský medailista.

Keďže Šuaj Čao má iba pravú ruku, loptičku si pri podaní nadhadzuje raketou. „Neviem, ako náročné je to preňho. Už som však uvažoval, že to musím vyskúšať aj ja. Tú pravú ruku nemám dobrú, často si to vyhodím zle, môj servis nie je potom taký účinný,“ zamyslel sa Richard Csejtey.

6 hodín tréningu

Jeho finálový súper ešte nemá ani osemnásť rokov. „Číňania ho vytiahli asi pred dvoma rokmi. Zrazu sa objavil a odvtedy poráža celý svet. Je to profesionál, trénuje so zdravými reprezentantmi. Celý deň nič iné nerobí, len stojí za stolom a trénuje. Keď však chce človek niečo dosiahnuť, iná cesta ani neexistuje. Číňania do toho naozaj dávajú veľmi veľa,“ vysvetľoval princípy „čínskej cesty“ k úspechom.

„Takisto Briti. My sme tu boli s nimi dva týždne na sústredení. Oni nenormálne trénovali. Ja som po prvom tréningu jednoducho odpadol za stolom. My totiž nie sme zvyknutí šesť hodín ísť v tréningu naplno, pretože my si doma najskôr osem hodín odrobíme v zamestnaní a potom už nikomu nezostane toľko síl, aby sme zvládali takéto dávky. Po štyroch - piatich dňoch sme sa už do toho dostali, ale oni tak idú stále, my iba tie dva týždne,“ hľadal otec 6-ročnej dcéry rozdiely v príprave zvyšku svetovej špičky a slovenských reprezentantov.

Diera do sveta

Zo slovenských zdravotne hendikepovaných stolných tenistov nie ani jeden profesionál, všetci sa športu venujú iba popri zamestnaní.

„Ja som živnostník. Nestíham robiť naplno jedno aj druhé. Keď som sa chcel pripraviť na paralympiádu, muselo ísť podnikanie bokom. Pripravil som sa, ako som mohol. To nám chýba v porovnaní so svetovou špičkou, že nie sme profesionáli. Nemuseli by sme rozmýšľať o tom, ako zarobiť ´euráčiky´ na normálny život,“ povzdychol si zverenec trénerov Jána Bezecného a Andreja Bardoňa.

Ziskom striebornej medaily urobil takú malú dieru do sveta. Vie, že prežíva veľmi dobré športové obdobie.

„Myslím si, že som skutočne na vrchole svojich schopností a možností. Hrávam prvú ligu za Galantu medzi zdravými, mám v nej sedemdesiatpercentnú zápasovú úspešnosť. V slovenskom rebríčku som okolo sedemdesiateho miesta. Paralympiáda je však nielen o tom, kto je ako pripravený, ale aj o tom, ako to zvláda psychicky. Aj preto sa teraz teším na súťaž družstiev,“ uzavrel Richard Csejtey.

ico

Výsledky:

Finále:

Šuaj Čao (Čína) - Richard Csejtey (SR) 3:1 (-8, 5, 15, 4)

Zápas o 3. miesto:

Emil Andersson (Švéd.) - Ross Wilson (V.Brit.) 3:0 (8, 9, 10)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Csejtey vo finále prehral, získal striebro