V časovke cyklistov bol najlepší tandem Jankovjaka s Mitošinkom

Vojtech Jurkovič, SITA|5. sep 2012 o 16:54

Z piatich štartov stredajšieho časovkárskeho programu nevyťažili slovenskí paralympijskí cyklisti žiadnu medailu.

Najlepší z nich bol v súťaži tandemov zrakovo postihnutý Vladislav Jankovjak s navádzačom Róbertom Mitošinkom. Skončili šiesty.

jurkovic.jpg
Z Londýna redaktor SME Vojtech Jurkovič

BRANDS HATCH. Niekdajší jazdec formuly 1 Alessandro Zanardi získal na londýnskej paralympiáde pre Taliansko zlatú medailu v cyklistickej časovke v kategórii H4 na trati, kde sa v minulosti usporiadavali preteky formuly 1 v Brands Hatch.

V 16-kilometrovej časovke zašiel ležiaci na vozíku s ručnými pedálmi čas 24:50,22 min a o vyše 27 sekúnd predstihol Nemca Norberta Mossandla.

Dvojnásobný víťaz automobilovej série CART Zanardi prišiel v roku 2001 na pretekoch v Nemecku o obe nohy.

Švestka mal defekt

Paralympijskí cyklisti sa po dojazde do cieľa stredajších časoviek vo všetkých kategóriách zhodovali, že pretekali v atmosfére, akú ešte nezažili. Okrem gýčového slnečného počasia a zaľudneného diváckeho okolia si pochvaľovali kvalitnú členitú trať v Brands Hatch z ktorej dýchala história veľkých podujatí. Okruh juhovýchodne od Londýna v minulosti preslávili preteky formuly 1. Naposledy tu hrmeli v roku 1986.

Ako prvý z našich sa ešte predpoludním vydal na 16-kilometrovú trať časovky 40-ročný Jaroslav Švestka. V kategórii postihnutých C2 nakoniec skončil trinásty.

„Umiestnenie nie je bohviečo. Ale napriek tomu to bolo akokoľvek 27 úžasných minút môjho života. Fantastická atmosféra s množstvom žičlivých divákov mi dodávala sily. Som dojatý," vravel v cieli totálne vyčerpaný učiteľ výtvarnej výchovy na Základnej umeleckej škole v Levoči.

V pretekoch mal smolu, v prvom kole dostal defekt, musel čakať na výmenu bicykla. „Inak by som prišiel zrejme na desiatom mieste. Predstavte si, že v príprave pred paralympiádou som najazdil pätnásťtisíc kilometrov bez jediného defektu. Navyše, pred pretekmi som dal na kolesá nové galusky. Nechápal som najprv, čo sa stalo, trať bola čistučká. Keď sme to pozerali v depe, zdalo sa, že defekt spôsobil kúsok skla. Nie som smutný, toto všetko ma posilnilo.“

Švestka prežíva v Londýne svoju paralympijskú premiéru. Pred devätnástimi rokmi prišiel o pravú nohu, keď mu diagnostikovali v kolene zhubný nádor.

“Vo štvrtok ma hneď čakajú cestné preteky jednotlivcov na 60 kilometrov. Už sa teším, ako sa zahryznem do tých krutých stúpaní," dodal bývalý sparringpartner postihnutého cyklistu Radovana Kaufmana, ktorý už nežije.

Skúsený tandem Vladislava Janovjaka (43) s navádzačom Róbertom Mitošinkom (30) v cieli tradične klesol od vyčerpania po úmornom tempe na 24 kilometrovej trati.

"Časovka nie je naša najsilnejšia disciplína, ale umiestnenie do šesť berieme. Išli sme nadoraz, viac sme zo seba nedostali," povedal Janovjak, ktorý pred štyrmi rokmi na paralympiáde v Pekingu krútil hlavou nad smoliarskym štvrtým miestom v časovke.

Navádzač Róbert Mitošinka vyslovil nádej, že v sobotňajších pretekoch s hromadným štartom zaútočia na medailu.

"Máme dosť skúseností, ale nič nechcem predbiehať. Chcelo by to zavesiť sa do kvalitnej skupinky, vo finiši bývame dosť rýchli. Trať časovky bola krutá, ale nemali sme žiadnu krízu, dohodli sme sa, že budeme piť len na jednom mieste, čo musíme vždy skoordinovať za jazdy.“ Mitošinka vyslovil istotu, že ak sa dostanú v sobotu na stupne víťazov, budú mať okolo seba len čistých profesionálov.

Tureček prišiel do cieľa frustrovaný

Rastislav Tureček (40) , zlatý medailista z Atén 2004 v cestných pretekoch a strieborný v časovke, čo zopakoval aj v Pekingu 2008, prišiel tentoraz po 16 kilometroch do cieľa totálne frustrovaný zo svojho jedenásteho miesta v kategórii vozíčkarov H1, čo znamenalo zároveň poslednú priečku.

“Som sklamaný. Všetko zle, veľmi ma to mrzí. Pred paralympiádou som schudol o trinásť kíl, ale v kopcoch mi chýbali sily. Keď som zhadzoval kilá myslel som si, že ľahší budem rýchlejší. Trať bola naozaj ako pre formulu. Plyn-brzda, kopec-zákruta. Lenže ja som si to veľmi neužil, len som sa trápil. Mojím cieľom bolo zájsť do štvrtého miesta. Škoda, pred súťažou mi poslal povzbudzujúcu esemesku aj bývalý hokejista Robo Švehla,“smútil trenčiansky rodák Tureček.

V posledných dvoch súťažiach sa predstavila dvojica žien, ktoré tiež nedokázali prekvapiť. Anna Oroszová na handbike v kategórii WH2 skončila zo siedmich posledná. „Som spokojná, že ako najstaršia (49) som vôbec zvládla ťažkú trať. Vo svetovom rebríčku sa pohybujem okolo šiesteho miesta, takže výsledok beriem reálne.“

Na tricykli WT1 devätnásťročná Simana Matičková len zbierala skúsenosti. „Robila som, čo som mohla, najviac ma ohúrila atmosféra. Získala som novú motiváciu.“

Výsledky - časovka jednotlivcov

MUŽI:
C2 (telesne postihnutí):
1. Tobias Graf (Nem.) 24:35,12 min, 2. Kuej-chua Liang
(Čína) 24:40,33, 3. Maurice Eckhard Tio (Šp.) 24:40,76, ...
13. Jaroslav Švestka (SR) 27:53,84

B (zrakovo postihnutí): 1. Christian Venge (navádzač David
Llaurado Caldero) 30:48,25 min, 2. Ivano Pizzi (Lucca Pizzi)
30:51,41, 3. James Brown (Damien Shaw) 31:13,00, ... 6.
Vladislav Janovjak (Róbert Mitošinka) 31:38,83

H1 (handbike): 1. Mark Rohan (Ír.) 35:41,54 min, 2. Koby
Lion (Izr.) 35,53,30, 3. Wolfgang Schattauer (Rak.)
38:02,35, ... 11. Rastislav Tureček (SR) 49:17,15

ŽENY:
H1-2 (handbike): 1. Marianna Davisová (USA) 31:06,39, 2.
Karen Darkeová (V.Brit.) 33:16,09, 3. Ursula Schwallerová
(Švaj.) 34:56,55, ... 7. Anna Oroszová (SR) 38:04,16

MIX:
T1-2 (trojkolky): 1. Carol Cookeová (Aus.) 13:50,54, 2.
Hans-Peter Durst (Nem.) 14:11,95, 3. David Stone (V.Brit.)
14:25,66, ... 18. Simona Matičková (SR) 23:35,54

sita

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»V časovke cyklistov bol najlepší tandem Jankovjaka s Mitošinkom