AKTUALIZOVANÉ V SOBOTU O 8:18

Slováci začali kvalifikáciu MS remízou v Litve 1:1

V úvodnom zápase kvalifikácie o postup na svetový šampionát zabezpečil Slovákom remízu Marek Sapara.

Marek Sapara.(Zdroj: TASR)
Zažite skvelú atmosféru Borussia vs. Bayern naživo>>

V prvom zápase kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta remizovali Slováci v Litve 1:1. Jediný gól Slovákov dal Marek Sapara.

VILNIUS. O sedemdesiatjeden miest boli slovenskí futbalisti vo svetovom rebríčku FIFA vyššie ako Litva (116. miesto). Náš Marek Hamšík (25 miliónov eur) má takmer dvojnásobne vyššiu cenu ako celý litovský káder dohromady (15,3 milióna).

Nevyspytateľná Litva

Litva však potvrdila povesť nevyspytateľného a nebezpečného tímu, ktorý vie poriadne vytrápiť favorita. Súperi si rozdelili body v prvom zápase kvalifikácie o postup na svetový šampionát v Brazílii 2014 fifty – fifty (1:1).

V základnej zostave Slovákov sa prekvapujúco objavil Michal Ďuriš z Plzne, tréneri zrejme stavili na jeho spoluprácu s Bakošom.

Obom sa v Plzni strelecky darí. Medzi vyvolenú jedenástku sa dostal jediný hráč zo slovenskej ligy – Žilinčan Pečovský. A ten vyslal aj prvú nebezpečnú strelu, ale bol aj vylúčený za faul na unikajúceho Edgarasa Česnauskisa.

V pozápasových hodnoteniach všetci reprezentanti aj tréner Griga označili rozhodnutie za príliš prísne, Pečovský sa navyše pri faule pošmykol, takže to vyzeralo na nešťastie horšie, ako to v skutočnosti bolo. Pri zákroku sa však zranil litovský stredopoliar a musel nútene vystriedať.

"Som rád, že chalani zabojovali a uhrali aspoň ten bodík. Bolo to pre mňa strašné, je to moja prvá červená karta v kariére a ešte navyše v reprezentácii, na ktorú som dlho čakal, keďže už má dosť rokov. A prvý kvalifikačný zápas sa mi stane toto, to je na neuverenie," so stiahnutým hrdlom dodal 29-ročný stredopoliar.

Spoluhráči mu po zápase vyjadrili podporu: "Chalani ma síce povzbudzovali, hovorili, že to bola prísna karta, no teraz s tým už nič nenarobím. Určite dostanem nejaký zápasový dištanc a nebudem pre mužstvo použiteľný. Čakal som žltú kartu, červená bol pre mňa úplný šok. Nič mi nezostávalo, len prvýkrát v živote z ihriska zísť."

Prevaha na úvod

Slováci mali v úvode miernu prevahu, ale prvý gól dala Litva. Vysoký Žaliukas si skvele nabehol, vyskočil najvyššie a hlavou skóroval. Chybu spravil i slovenský brankár Ján Mucha, ktorý zaváhal, neskoro reagoval - akoby zamrzol. Práve on pred zápasom povedal, že mu umelý trávnik nevyhovuje. Nepôsobil isto.

Slováci sa potom dostali do útlmu a súper hrozil po rýchlych brejkoch. Našich vykúpil gól Mareka Saparu – jeho strelu ešte súper tečoval. Bol to Saparov tretí reprezentačný gól. Krátko predtým neuznal rozhodca Bakošovi regulárny gól – Slovák pritom nebol v ofsajde.

foto
Nevideli ste zápas? Pozrite si ho celý na webe litovského denníka Lietuvos rytas.

Vylúčený Pečovský

Naši cítili krivdu i v 55. minúte, keď prišli o vylúčeného Pečovského. Zápas sa potom vyrovnal, ani jeden z tímov si vážnejšiu šancu nevypracoval, aj keď v nadstavenom čase boli bližšie k výhre domáci. Slováci odohrajú druhý zápas kvalifikácie v utorok na bratislavských Pasienkoch proti Lichtenštajnsku.

Štadión LFF Stadionas vo Vilniuse má skôr vidiecky charakter, ale na litovské pomery stačí. Litovčanov ich futbalová reprezentácia príliš nezaujíma.

V uliciach viac ako polmiliónového hlavného mesta veľa domorodcov netušilo, že ich národný tím hrá kvalifikačný zápas o postup na svetový šampionát. Plagáty propagujúce duel proti Slovákom sme nepostrehli. Na malom štadióne (kapacita okolo štyri a pol tisíca) bolo počuť i slovenských fanúšikov, ktorých prišlo vari sto.

„Chceli sme získať tri body, ale musíme brať i jeden. Litva iste potrápi i ďalších favoritov. Ak by sme hrali v plnom počte bol by som iste kritickejší,“ vravel slovenský tréner Stanislav Griga. Vylúčenie Pečovského hodnotil ako prísne.

Bosna s vysokým víťazstvom

Okrem súboja Slovenska s Litvou vstúpili v piatok do kvalifikačných bojov o MS 2014 aj ich ďalší súperi v G-skupine. Lichtenštajnsko privítalo Bosnu a Hercegovinu, no návšteva ju príliš nepotešila, keďže hostia si z Vaduzu odniesli vysoké víťazstvo 8:1.

Futbalový trpaslík dokázal vzdorovať útokom hosťujúcich hráčov úvodných dvadsaťpäť minút, no potom už lichtenštajnská obrana skolabovala. V 26. odštartoval bosniansky gólostroj Zvjezdan Misimovič, ktorý o ďalších päť minút pridal aj druhý zásah.

Do konca úvodného polčasu sa dvoma gólmi prezentoval aj Vedad Ibiševič a definitívne rozhodol o víťazovi. Domáci si však nevydýchli ani po zmene strán. Krátko po výkope dal o sebe vedieť vyhlásený kanonier Edin Džeko a bolo 5:0.

V 61. minúte síce striedajúci Christen znížil, no vzápätí Džeko pridal svoj druhý zásah a v 80. minúte skompletizoval hetrik. Chvíľu neskôr sa to isté podarilo aj Ibiševičovi, ktorý uzavrel na konečných 8:1.

V druhom zápase vyhrali spolufavoriti skupiny Gréci na pôde Lotyšska 2:1. Domáci sa dostali do vedenia v závere polčasu vďaka Caunovmu gólu z jedenástky, no v druhom polčase otočili hostia skóre vo svoj prospech. O góly sa postarali v 57. minúte Spyropoulos a v 69. Gekas.

Kvalifikácia MS 2014:

G-skupina:

Litva - Slovensko 1:1 (1:1)

Góly: 18. Žaliukas - 41. Sapara, ŽK: Vičius, Labukas - Škrtel, Bakoš, ČK: 90.+4 Labukas - 55. Pečovský, rozhodovali: Gomez - Aguilar, Fernandez (všetci Šp.), 4200 divákov.

Litva: Karčemarskas - Borovskij, Žaliukas, Klimavičius, Andriuškevičius - Šemberas - E. Česnauskis (58. Novikovas), Vičius (67. D. Česnauskis), Radavičius, Mikoliunas (75. Labukas) - Šernas

Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Hubočan, Zabavník - Pečovský, Sapara - Ďuriš, Hamšík (87. Kucka), Stoch (60. Breznaník) - Bakoš (79. Jakubko)

Hostia, ktorým domáca kapela zahrala iba polovicu štátnej hymny, začali aktívne, opticky mali hru pod kontrolou. Už v 4. minúte nebezpečne strieľal Pečovský, Karčemarskas vyrazil a obrana odvrátila na roh, z ktorého hlavičkoval mimo Škrtel. V 10. minúte to po dlhom krížnom pase od Škrtela skúsil Stoch, no bez zmeny skóre. Litva udrela z ničoho nič v 18. minúte.

Ďuriš sa dopustil faulu pred 16-kou, priamy kop zahral Mikoliunas a vysokú padajúcu loptu hlavou nekompromisne cez chybujúceho Muchu zaklincoval do siete stopér Žaliukas. V 24. strelil gól Bakoš, ktorému prihrával Hamšík, arbitri však kontroverzne usúdili, že do ofsajdu. Slováci boli v týchto pasážach ale dosť neistí, nedarili sa im prihrávky, v 25. minúte chyboval Hamšík, Šernas pretlačil loptu ku Mikoliunasovi, ten ale našťastie pre hostí strieľal mimo. Litve hra chutila, Radavičius o pár okamihov vyskúšal Muchu štipľavou tiahlou strelou.

V závere polčasu ožili Slováci, Stoch dvakrát jeho typickým spôsobom zakončoval, raz presne do stredu brány a náručia gólmana, druhý pokus bol nádejnejší a Karčemarskas sa musel poriadne natiahnuť. Aktivita sa však hosťom vyplatila, po hrubej chybe Vičiusa v strede poľa v 41. minúte Hamšík získal loptu, pretlačil ju ku Saparovi a ten do protipohybu brankára vyrovnal.

Slovensko mohlo otočiť vývoj v 49. minúte, Saparov priamy kop cez celú 16-ku prepadol ku Bakošovi na zadnej tyčke, útočník Plzne však nedostal loptu slabším zakončením do siete. V 55. minúte prišla tvrdá rana pre hostí, rozhodca vylúčil Pečovského bez predchádzajúcej žltej karty po tvrdom zákroku na E. Česnauskisa. Litva sa dostala do početnej výhody, ale nedokázala ju vôbec využívať. Hralo sa síce viac na polovici Slovákov, ale nič vážne si Litva nevytvorila.

Až v 83. minúte zaujala tvrdá strela Labukasa, ktorá inak nezamestnanému Muchovi narobila problémy, napokon ju však skrotil. V 89. minúte vyšachovali Litovci obranu SR, no Šernasovi technický obstrel Muchu nevyšiel podľa predstáv. V nadstavenom čase sa ale mohol zlomiť súboj na opačnej strane, Breznaník dotlačil loptu k Ďurišovi, ten však prestrelil nad. Ešte tesne pred koncom, keď domáci zahrozili po priamom kope z ostrého uhla, videl červenú kartu aj domáci Labukas.

Stanislav Griga (tréner SR): "Chceli sme v Litve vyhrať, to treba povedať otvorene. Musíme byť spokojní s bodom, lebo sme hrali pol hodinu o jedného menej. Hráči hrali v prvých 25 minútach slabo, boli pomalí, nepresadili sa do sformovanej obrany súpera. V závere prvého polčasu sme zrýchlili, utvorili sme si šance a vyrovnali sme. Verili sme, že v druhom polčase budeme pokračovať v nastúpenom trende. Potom však prišlo vylúčenie a proti desiatim sa hrá naozaj ťažko. Škoda tých prvých 25 až 30 minút. Ak by sme vtedy vyhrávali, ukontrolovali by sme výsledok. Hráči vydali potom zo seba všetko a odovzdali, čo je v nich. Striedanie Miňa Stocha po hodine hry Breznaníkom bolo vynútené, potrebovali sme, aby niekto hral dozadu. Miňo Stoch má problémy s defenzívou, chápem, že zo striedania bol sklamaný. Ťah s Breznaníkom sa nám však osvedčil."

Marek Sapara (stredopoliar SR): "Som sklamaný, dnes sme hrali na víťazstvo, chceli sme si odviezť tri body. Domáci ani nechceli vyhrať, aj keď sme my boli desiati, oni sa iba stiahli a nič nehrali. Každý z nášho tímu chcel, každý drel a bojoval. V našom výkone boli aj chyby a nedostatky. Od 25. až 30. min sme začali hrať, búšili sme do súpera. Škoda, že po vylúčení sme sa museli sústrediť na defenzívu. Dnes rozhodca pískal každý dotyk a kontakt pre súpera. Nebudem sa vyhovárať, každý si však musí urobiť obraz sám. Litovčania boli kompaktní, behaví, bojovali, ale stáli na svojej polovici a nič nevymýšľali. Srdce tu dnes bolo, rovnako i chuť, ale nemáme body. Dobré mužstvá zlomia aj zápas ako dnešný. Verím, že po druhom stretnutí budeme mať štyri body a kvalifikácia sa rozbehne dobre."

Ďalšie duely G-skupiny:

Lichtenštajnsko - Bosna a Hercegovina 1:8 (0:4)

Góly: 61. Christen - 26. a 31. Misimovič, 34., 40. a 83. Ibiševič, 46., 63. a 80. Džeko. Rozhodoval: Borg (Malta), ŽK: Christen, Beck (obaja Lich.)

Lichtenštajnsko: Jehle - Quintans, Stocklasa, Kaufmann, Oehri, Erne (71. Beck), Flatz (46. Christen), Polverino, Burgmeier - N. Hasler (89. Eberle), D. Hasler

Bosna: Begovič - Sunjič, Spahič, Vranješ - Vršajevič, Pjanič (79. Vrančič), Zahirovič (79. Ibričič), Misimovič (79. Svraka), Salihovič - Ibiševič, Džeko

Lotyšsko - Grécko 1:2 (1:0)

Góly: 42. Cauna (z 11m) - 57. Spyropoulos, 69. Gekas. Rozhodoval: Bebek (Chor.), ŽK: Gorkšs, Lukjanovs, Klava - Tziolis, Maniatis

Lotyšsko: Vanins - Krjauklis, Klava, Ivanovs, Gorkšs - Laizans (80. Gauračs), Fertovs (75. Rugins) - Lukjanovs, Višnakovs (75. Verpakovskis), Cauna - Rudnevs

Grécko: Karnezis - Torossidis, Papadopoulos, Sokratis, Spyropoulos - Katsouranis, Maniatis, Tziolis, Fortounis (80. Holebas) - Mitroglu (46. Samaras, 68. Ninis), Gekas

ONLINE PRENOS

XXX Koniec zápasu.

94. min. Hrá sa medzi šestnástkami, Pekarík fauloval, Litva s posledným rohom. Slováci sa ubránili, Labukas dostal druhú žltú karu za hru rukou a následne aj červenú.

92. min. Jakubko získal loptu, Sapara nakopol len do priestoru, kde boli litovskí futbalisti. Breznaník vystrelil tvrdo nad litovskú bránku. Rozhodca nadstavil 4 minúty.

90. min. Lopta pre domácich po faule Škrtela na hranici šestnástky. Mucha na druhej strane zasahoval pri ďalšej príležitosti Litvy. Domáci zostávajú pri našej šestnástke.

89. min. Litovčania v záverečnom tlaku, Škrtel zlikvidoval šancu po rohovom kope, Šernas následne pálil nad slovenskú bránku.

87. min. Mareka Hamšíka vystriedal Juraj Kucka.

86. min. Domáci so štardardnou situáciou, vytvorili si tlak pred slovenskou šestnástkou.

82. min. Litovčania pri slovenskej šestnástke, získavajú rohový kop, ale Jakubko dobre odkopol ďaleko od Muchovej bránky. Domáci vzápätí nebezpečne vystrelili, Mucha chytá nadvakrát pred dorážajúcim domácim futbalistom. Labukas dostal žltú kartu za faul na Saparu.

Darvydas Šernas (vľavo) a Michal Breznaník. Foto: TASR

78. min. Rohový kop Slovákov, ale Litovčania odkopávajú až k Muchovi. Z ihriska odchádza Marek Bakoš, nastupuje Martin Jakubko.

76. min. Strela domácich, ale len mimo Muchovej bránky.

73. min. Breznaník výborne odcentroval na Hamšíka pred litovskú bránku, ale ten hlavičkoval presne do priestoru brankára Karčemarskasa.

71. min. Slováci sa držia pri lopte, ale nemôžu sa prepracovať k litovskej šestnástke.

67. min. Z ihriska odišiel Vičius, nahradil ho Česnauskis.

65. min. Slováci v útoku, Zabavník zariadil rohový kop, Sapara centroval na bližšiu žrď, Hamšík v postavení mimo hry, loptu získali domáci.

63. min. Škrtel leží na trávniku, Bakoš za protesty videl žltú kartu. Slováci vzápätí získali rohový kop, domáci sa ubránili, ale Žaljukas leží na trávniku po strete so Škrtelom.

60. min. Vičius videl žltú kartu na Ďuriša, ktorý potiahol útok po ľavej strane. Breznaník vystriedal Stocha.

58. min. Škrtel zasiahol proti rýchlemu útoku domácich. Litovčania striedali, na ihrisko prišiel Novikovas. Domácich roh naši futbalisti bezpečne upratali, Slováci pri lopte.

56. min. Pečovský dostal červenú kartu, prísne rozhodnutie rozhodcu Gomeza. Slovák fauloval Česnauskisa, ktorý však nebol v žiadnej vyloženej šanci.

53. min. Slováci sa pretláčajú cez litovskú obranu, ale domáci ich držia od svojej bránky.

52. min. Martin Škrtel dostal žltú kartu za faul lakťom.

49. min. Ďuriša faulovali, Sapara centruje pred bránkou, litovský brankár netrafil loptu, spred bránky ju vykopával domáci obranca.

46. min. Litovčania v šanci, ale Mucha nemusel zasahovať. Domáci zostávajú pri lopte. Počas polčasu nestriedal ani jeden tím.

XXX Začal sa druhý polčas.

XXX Koniec prvého polčasu.

45. min. Litva v šanci pri slovenskej šestnástke, ale Slováci vyrazili do protiútoku, loptu si berie litovský brankár.

41. min. Aj pri ďalšej šanci Slovákov zasahujú domáci obrancovia, máme roh. Slováci sa neustále vracajú, Litovčania neustrážili Saparu, ten dáva vyrovnávajúci gól.

38. min. Ďuriš prihral Stochovi, ten z hranice šestnástky nebezpečne vystrelil, ale litovský brankár dobre zasiahol. Hamšík dával pred litovskú bránku na Bakoša, ale ten sa zrazil s brankárom Karčemarskasom, ten loptu chytá.

36. min. Ďuriš v šestnástke dobre centroval, ale litovskí futbalisti sa ubránili, ani Škrtelova snaha sa neujala, Ďuriš a Sapara rozohrali ďalšiu akciu.

35. min. Štandardná situácia Litvy v nebezpečnej vzialenosti len pár metrov od slovenskej šestnástky, lopta letela len do ochrannej siete za Muchovou bránkou.

32. min. Center pred litovskú bránku, ale domáci brankár chytá v pohode. Slováci začínajú ďalšiu akciu až zo svojej polovice.

31. min. Slováci v útoku, ale rozhodca nepíska faul na Ďuriša, loptu odkopáva litovský brankár Karčemarskas.

29. min. Vičius vystrelil na Muchovu bránku, slovenský brankár dobre zasiahol, Litva má roh, Mucha vyboxoval loptu mimo.

25. min. Litovčania rýchlo prešli do útoku, naša obrana ich len so šťastím udržala, domáci strieľali len zdiaľky.

24. min. Bakoš strelil gól, ale rozhodca mu odmával ofsajd.

23. min. Ďalšia šanca domácich, Hubočan loptu vypichol, končí u brankára Muchu.

20. min. Saparov priamy kop, domáci sa ubránili aj pri ďalšej akcii Slovákov, máme roh, ale Litovčania sa dostali až na našu polovicu.

Marek Bakoš v súboji s litovskými futbalistami. Foto: TASR

18. min. Litovčania dávajú gól po Muchovej chybe, loptu si pred ním vzal Žaljukas a hlavičkou strelil úvodný gól zápasu.

17. min. Naši sa nevedia dostať do útoku, rozhodca píska proti Slovensku, zatiaľ držíme Litvu od Muchovej bránky.

12. min. Strela domácich zďaleka, Litovčania získavajú rohový kop. Slováci získali loptu, ale nevedia sa dostať z našej polovice.

9. min. Mucha dobre zasiahol po šanci Litovčanov, na druhej strane Stoch vystrelil, ale len na litovskú bránku.

6. min. Zabavník fauloval blízko slovenskej šestnástky, ale Litovčania nevyužili štandardnú situáciu, lopta preletela za bránu bez zásahu domácich.

4. min. Pečovský vystrelil na litovského brankára, ktorý loptu len vyhodil od brány, máme rohový kop, Saparov center zachytil Škrtel, ale jeho hlavička mierila len do bočnej siete.

2. min. Hamšík potiahol útok po ľavej strane, ale viacerí domáci futbalisti ho o loptu pripravili.

1. min. Zápas sa začal, loptu majú na úvod na kopačkách Slováci.

XXX Futbalisti oboch krajín nastúpili na trávnik štadióna vo Vilniuse a počúvajú hymny.