Angličania si poradili s Moldavskom 5:0

Spolufavoriti G skupiny Gréci vyhrali na pôde Lotyšska 2:1.

(Zdroj: SITA/AP)
Finále populárneho Audi cupu za skvelých 115 € >>

BRATISLAVA. Úvodnými 22 zápasmi v deviatich skupinách v piatok odštartovala európska futbalová kvalifikácia na MS 2014 v Brazílii.

V jednom zo šlágrov večera sa hráči Bulharska a Talianska v Sofii rozišli remízou 2:2. Domácich poslal do vedenia po polhodine hry Manolev, no Taliani ešte do prestávky odpovedali dvoma rýchlymi gólmi Osvalda. O deľbu bodov sa v 66. minúte postaral Milanov.

V ďalšom zaujímavom dueli prvého kola kvalifikácie sa zrodilo víťazstvo Holandska nad Tureckom 2:0. O úvodný gól sa postaral v 17. minúte kanonier Manchestru United Robin van Persie, v nadstavenom čase poistil domáci triumf mladík Narsingh.

Ibševič aj Džeko strelili hetrik

Okrem súboja Slovenska s Litvou vstúpili v piatok do kvalifikačných bojov o MS 2014 aj ich ďalší súperi v G-skupine. Lichtenštajnsko privítalo Bosnu a Hercegovinu, no návšteva ju príliš nepotešila, keďže hostia si z Vaduzu odniesli vysoké víťazstvo 8:1.

Futbalový trpaslík dokázal vzdorovať útokom hosťujúcich hráčov úvodných dvadsaťpäť minút, no potom už lichtenštajnská obrana skolabovala. V 26. odštartoval bosniansky gólostroj Zvjezdan Misimovič, ktorý o ďalších päť minút pridal aj druhý zásah. Do konca úvodného polčasu sa dvoma gólmi prezentoval aj Vedad Ibiševič a definitívne rozhodol o víťazovi.

Domáci si však nevydýchli ani po zmene strán. Krátko po výkope dal o sebe vedieť vyhlásený kanonier Edin Džeko a bolo 5:0. V 61. minúte síce striedajúci Christen znížil, no vzápätí Džeko pridal svoj druhý zásah a v 80. minúte skompletizoval hetrik. Chvíľu neskôr sa to isté podarilo aj Ibiševičovi, ktorý uzavrel na konečných 8:1.

S víťazstvom aj Gréci

V druhom zápase vyhrali spolufavoriti skupiny Gréci na pôde Lotyšska 2:1. Domáci sa dostali do vedenia v závere polčasu vďaka Caunovmu gólu z jedenástky, no v druhom polčase otočili hostia skóre vo svoj prospech. O góly sa postarali v 57. minúte Spyropoulos a v 69. Gekas.

Priamy postup na šampionát si vybojuje deväť víťazov skupín, osem najlepších tímov z druhých priečok sa pobije v dvojkolovej baráži o zvyšné štyri miestenky.

Súhrn výsledkov stretnutí kvalifikácie o postup na MS 2014 do Brazílie:

A-skupina

Chorvátsko - Macedónsko 1:0 (0:0)

Gól: 69. Jelavič, rozhodoval: Yefet (Izr.)

Wales - Belgicko 0:2 (0:1)

Góly: 41. Kompany, 83. Vertonghen, ČK: 26. J. Collins (Wales), rozhodoval: Johannesson (Švéd.)

B-skupina

Malta - Arménsko 0:1 (0:0)

Gól: 70. Sarkisov, rozhodoval: Eisner (Rak.)

Bulharsko - Taliansko 2:2 (1:2)

Góly: 30. Manolev, 66. G. Milanov - 36. a 40. Pablo Osvaldo, rozhodoval: Atkinson (Angl.)

C-skupina

Kazachstan - Írsko 1:2 (1:0)

Góly: 37. Nurdaueltov - 89. Robbie Keane (z pok. kopu), 90. K. Doyle, rozhodoval: Avram (Rum.)

Nemecko - Faerské ostrovy 3:0 (1:0)

Góly: 54. a 71. Mesut Özil, 28. Götze, rozhodoval: Madden (Škót.)

D-skupina

Estónsko - Rumunsko 0:2 (0:0)

Góly: 55. Torje, 75. Marica, rozhodoval: Mažič (Srb.)

Andorra - Maďarsko 0:5 (0:2)

Góly: 12. Juhász, 32. Gera (z pok. kopu), 54. Szalai, 68. Priskin, 82. Koman, ČK: 67. Vales (Andorra), rozhodoval: Alečkovič (Bosna a Herc.)

Holandsko - Turecko 2:0 (1:0)

Góly: 17. Van Persie, 90.+ Narsingh, rozhodoval: Velasco Carballo (Šp.)

E-skupina

Albánsko - Cyprus 3:1 (1:1)

Góly: 36. Sadiku, 84. Cani, 87. Bogdani - 45. Laban, rozhodoval: Kučin (Kaz.)

Slovinsko - Švajčiarsko 0:2 (0:1)

Góly: 20. Xhaka, 51. Inler, ČK: 76. Barnetta (Švajčiarsko), rozhodoval: Tagliavento (Tal.)

Island - Nórsko 2:0 (1:0)

Góly: 21. Árnason, 81. Finnbogason, rozhodoval: Gautier (Fr.)

F-skupina

Rusko - Severné Írsko 2:0 (1:0)

Góly: 30. Fajzulin, 78. Širokov (z pok. kopu), rozhodoval: Mateu Lahoz (Šp.)

Azerbajdžan - Izrael 1:1 (0:0)

Góly: 65. Abisov - 50. Natcho, rozhodoval: Jug (Slovin.)

Luxembursko - Portugalsko 1:2 (1:1)

Góly: 14. Da Mota - 27. Cristiano Ronaldo, 54. Hélder Postiga, rozhodoval: Tohver (Est.)

G-skupina

Litva - Slovensko 1:1 (1:1)

Góly: 18. Žaliukas - 41. Sapara, ŽK: 60. Vičius, 83. Labukas - 52. Škrtel, 62. M. Bakoš, ČK: 90.+ Labukas po druhej ŽK - 55. Pečovský za faul, rozhodovali: Carlos Clos Gómez - Javier Aguilar Rodríguez a José Manuel Fernández (všetci Šp.), 4000 divákov

Litva: Karčemarskas - Borovskij, Žaliukas, Klimavičius, Andriuškevičius - Šemberas - Mikoliunas (74. Labukas), Vičius (67. D. Česnauskis), Radavičius, E. Česnauskis (58. Novikovas) - Šernas

Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Škrtel, Hubočan, Zabavník - Pečovský, Sapara - M. Ďuriš, Hamšík (87. Kucka), Stoch (60. Breznaník) - M. Bakoš (79. Jakubko)

Lichtenštajnsko - Bosna a Hercegovina 1:8 (0:4)

Góly: 61. Christen - 33., 40. a 83. Ibiševič, 46., 64. a 81. Džeko, 26. a 31. Misimovič, rozhodoval: Borg (Malta)

Lichtenštajnsko: Jehle - Quintans, Martin Stocklasa, Kaufmann, Oehri - Erne (71. Th. Beck), Flatz (46. Christen), Polverino, Burgmeier - N. Hasler (89. Eberle), D. Hasler

Bosna a Hercegovina: Begovič - Šunjič, Spahič, Vranješ - Vršajevič, Pjanič (79. Vrančič), Zahirovič (79. Ibričič), Misimovič (79. Svraka), Salihovič - Ibiševič, Džeko

Lotyšsko - Grécko 1:2 (1:0)

Góly: 42. Cauna (z pok. kopu) - 57. Spyropuulos, 69. Gekas, rozhodoval: Bebek (Chor.)

Lotyšsko: Vanins - Krjauklis, Klava, Ivanovs, Gorkšs - Laizans (80. Gauračs), Fertovs (75. Rugins) - Lukjanovs, Višnakovs (75. Verpakovskis), Cauna - Rudnevs

Grécko: Karnezis - Torosidis, K. Papadopoulos, Sokratis, Spyropulos - Katsuranis, Maniatis, Tziolis, Fortunis (80. Holebas) - Mitroglou (46. Samaras, 69. Ninis), Gekas

H-skupina

Čierna Hora - Poľsko 2:2 (2:1)

Góly: 27. Drinčič, 45. Vučinič - 6. Blaszczykowski (z pok. kopu), 55. Mierzejewski, ČK: 69. Pavičevič - 73. Obraniak, rozhodoval: Jakobsson (Isl.)

Moldavsko - Anglicko 0:5 (0:3)

Góly: 4. a 29. Lampard (prvý z pok. kopu), 32. Defoe, 74. Milner, 83. Baines, rozhodoval: Van Boekel (Hol.)