Azarenková zdolala Šarapovovú, ide do finále

Viktoria Azarenková.
Viktoria Azarenková. (Autor: SITA/AP)
SITA|7. sep 2012 o 23:39

Azarenková bude v sobotu bojovať o titul so Serenou Williamsovou.

NEW YORK. Bieloruská tenistka Viktoria Azarenková a domáca Serena Williamsová sa stretnú v sobotňajšom finále dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (27. augusta - 9. septembra, celková minimálna dotácia 25,526 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II vonku).

Zápas sa začne o 1.00 h už v nedeľu SELČ. Víťazka si odnesie 1,9 milióna USD, zdolanú uteší 950 000 dolárov.

Úradujúca líderka svetového rebríčka WTA Azarenková zvíťazila v úvodnom piatkovom semifinálovom stretnutí nad niekdajšou jednotkou renkingu Mariou Šarapovovou z Ruska v ich jubilejnom 10. vzájomnom súboji za 161 minút 3:6, 6:2, 6:4.

Následne miestna šampiónka zo sezón 1999, 2002 a 2008 S. Williamsová nasadená ako štvrtá prekonala finalistku parížskeho Roland Garros 2012 Saru Erraniovú, desiatku "pavúka", za 63 minút absolútne suverénne 6:1, 6:2.

Na víťazné údery dominovala ohurujúco 38:6. Ešte nestratila ani set, v šiestich vystúpeniach pustila súperkám dovedna len 19 gemov.

Talianka si napriek tomuto neúspechu zahrá vo finále, ale "len" vo štvorhre po boku krajanky Roberty Vinciovej. Proti favorizovanej držiteľke 14 singlových trofejí z Majors získala úvodný gem až za stavu 0:5.

V druhej časti znížila pri svojom podaní na 1:2. Za stavu 1:5 odvrátila mečbal, iba tým mierne predĺžila zápas, ktorý Američanka zakončila esom z druhého podania.

Šampiónka z melbournských rovnako hodnotných Australian Open 2012 Azarenková má proti bývalej jednotke hodnotenia Serene skóre 1:9 najmä vinou trvajúcej série 7 nezdarov.

V semifinále OH v Londýne dostala lekciu 1:6, 2:6. Tridsaťročná mladšia zo sestier Williamsových bola vlani v New Yorku vo finále, v ktorom nečakane nestačila na Austrálčanku Samanthu Stosurovú.

Dvojhra žien - semifinále:

Viktoria Azarenková (Biel.-1) - Maria Šarapovová (Rus.-3) 3:6, 6:2, 6:4 za 161 minút

Serena Williamsová (USA-4) - Sara Erraniová (Tal.-10) 6:1, 6:2 za 63 minút