Mladí futbalisti porazili Kazachstan 6:0 a postúpili do baráže o ME

Radosť strelca piateho gólu Kolčáka.
Radosť strelca piateho gólu Kolčáka. (Autor: TASR)
TASR|10. sep 2012 o 18:48

Na postupe dvadsaťjednotky má najväčší podiel nečakaná pondelková výhra nad Francúzskom.

SENEC. Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov zvíťazili v záverečnom zápase 9. skupiny kvalifikácie ME 2013 v Senci nad Kazachstanom 6:0 a z druhého miesta postúpili do baráže.

Zverenci trénera Ivana Galáda ešte v pondelok vybojovali dôležitú výhru nad Francúzskom.

Do baráže postúpilo len desať víťazov základných skupín a štyri najlepšie tímy z druhých miest.

Tých žreb rozdelí do dvojíc, ktoré sa vo dvoch súbojoch stretnú o postup. K sedmičke úspešných tímov sa pridá Izrael ako organizátor záverečného turnaja.

Pred záverečnými zápasmi boli Slováci v tabuľke druhých s 12 bodmi poslední. Vďaka skóre ale s 15 bodmi preskočili Turecko, Portugalsko, Arménsko aj Bosnu a Hercegovinu.

Výhra Švédov nad Ukrajinou vyradila z postupovej hry Slovincov a prehra Škótov v Rakúsku 2:3 dala ešte pred koncami posledných zápasov Slovákom postupovú istotu.

Pred nich sa teda dostali Nóri, čo bolo isté už pred pondelkom, Dáni a aj Švajčiari.

Zápas mal jasný priebeh

Základom postupu do baráže tak bola vysoká výhra nad Kazachstanom. Slováci od začiatku súpera do ničoho vážnejšieho nepúšťali a sami si tvorili šance.

V 13. minúte pekne zakombinovali Mikovič s Makom, po narážačke obranca rýchleho Mikoviča fauloval v pokutovom území a Mak nemal problém z penalty otvoriť skóre.

Potom sa síce hralo len medzi 16-kami, ale Slováci mali opticky navrch. V 36. minúte pekne strieľal z hranice 16-ky striedajúci Karaš, brankár jeho pokus vyrazil na roh a z neho po odrazenej a vybojovanej lopty pred pokutovým územím peknou strelou zvýšil Považanec.

V nadstavenom čase Slováci opäť pekne zakombinovali na ľavej strane, center v 16-ke našiel Maka, ktorý rutinérsky zasekol obrancu a nekompromisne upravil na 3:0.

Išlo o skóre, góly pribúdali

Hostia na začiatku druhého dejstva ožili, dvakrát sa dostali do zakončenia, Šulla bol ale vždy na mieste. V 58. tvrdo pálil Považanec, Tkačuk ale vyrazil na roh.

V 69. minúte to však už úspešnejšie dokázal a zvýšil na 4:0. Slováci bojovali o každý gól, keďže vedeli, že do baráže ich môže posunúť aj lepšie skóre, v 74. minúte však Mak neprestrelil Tkačuka z uhla.

O desať minút Mak urobil kľučku aj brankárovi, ale ešte prihrával a obrana Kazachov s vypätím odvrátila.

No v 88. minúte sa predsa len presadil Kolčák a zvýšil tvrdou strelou už na 5:0, čím Galádovci preskočili v tabuľke druhých Portugalsko, resp. už predtým Arménov a Turkov.

V 90. minúte všetko spečatil na 6:0 po peknej prihrávke Maka do prázdnej brány striedajúci Lalkovič.

Slovensko - Kazachstan 6:0 (3:0)

Góly: 14. a 45.+ Mak (prvý z 11 m), 37. Považenec, 69. Oršula, 88. Kolčák, 90. Lalkovič, ŽK: Kiss - Gorjačij, Kuat, Lissenkov, rozhodovali: Dunauskas - Pipiras, Suziedelis (všetci Litva), 1500 divákov.

zostavy a striedania:

Slovensko "21": Šulla - Štetina, Gyömber, Kolčák, Čonka - Greguš - Mak, Greguš (21. Karaš), Žilák (77. Lalkovič) - Kiss - Mikovič (46. Oršula)

Kazachstan "21": Tkačuk - Amirchanov, Achmetov, Gorjačij (75. Lissenkov), Omarov - Kožabajev - Kuantjev (58. Machambetov), Levin, Kuat, Sujumbajev (79. Ščotkin) - Beisebekov

Hlasy:

Ivan Galád, tréner SR "21": "Ja tomu trošku ešte nemôžem uveriť. Chlapci si to zaslúžili. Prežili sme veľmi ťažké obdobie, najmä po prehrách s Rumunskom. Ale stále som ešte veril, že sa môžeme dať dokopy. Tieto dva krásne zápasy nech chlapcom ostanú navždy v pamäti a nech si to oslávia. Zajtra sa začneme pripravovať na baráž. Dnes by som ešte ale o nej nehovoril. V piatok pôjdeme na žreb, teraz sa treba tešiť, že náš malý národ má takýto úspech."

Filip Kiss, stredopoliar a kapitán SR "21": "Musím sa priznať, že veľmi rád verím v niečo pekné a pozitívne. Osobne som veril, aj keď bola nádej veľmi malá. Som šťastný. Predĺžili sme si tento ročník v 21-ke. A treba veriť aj v sny v baráži. Máme na to mužstvo a šancu postúpiť.

Bosna a Hercegovina - Nemecko 4:4 (3:1)

Góly: 11., 23. a 38. Djurič, 74. Grahovac - 21. Kirchhoff, 59. a 87. Polter, 65. Leitner

Bielorusko - San Maríno 1:0 (0:0)

Gól: 79. Bykov, ČK: 39. Berardi (San Maríno)

Česko - Wales 5:0 (1:0)

Góly: 17. Novák, 60. Wágner, 68. Vaněk, 73. a 79. Tecl (prvý z 11m)

Srbsko - Macedónsko 5:1 (2:0)

Góly: 10. Mudrinski, 39. Milunovič, 67. a 70. Jojič, 81. Malbašič - 77. Fazli, ČK. 90.+ Babunski (Maced.)

Taliansko - Írsko 2:4 (1:1)

Góly: 35. Cardilora, 90.+ El Shaarawy - 23. Murray, 57. a 82. Doran, 58. Henderson, ČK: 37. Williams, 84. Forde (obaja Írsko)

5. Luxembursko 8 0 0 8 6:31 0

Domov»Futbal»Reprezentácie»Mladí futbalisti porazili Kazachstan 6:0 a postúpili do baráže o ME