Slovenskí futbalisti zdolali Lichtenštajnsko 2:0

Marek Hamšík v akcii.
Marek Hamšík v akcii. (Autor: TASR)
Sportnet|11. sep 2012 o 19:30

Slováci sa cez dobre organizovanú obranu Lichtenštajnska presadzovali len ťažko.

O jediné dva góly sa postarali Sapara a Jakubko.

BRATISLAVA. Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v utorok v Bratislave nad Lichtenštajnskom 2:0 v jej druhom kvalifikačnom zápase MS 2014.

Zverenci trénerov Stanislava Grigu a Michala Hippa majú na konte v G-skupine štyri body potom, ako minulý týždeň remizovali v Litve 1:1.

Slovenský národný výber sa v boji o svetový šampionát najbližšie stretne na domácej pôde s Lotyšskom 12. októbra, o ďalšie štyri dni 16. októbra privíta opäť v Bratislave Grécko.

Slováci v zápase neoslnili, no vďaka gólom Mareka Saparu z 36., resp. Martina Jakubka v 78. minúte získali tri povinné body do tabuľky.

Potrebný rýchly gól neprišiel

Slovenskí futbalisti s Kuciakom v bránke, Ľ. Guldanom na poste defenzívneho záložníka a s jediným vysunutým hrotom M. Bakošom začali proti outsiderovi podľa očakávania aktívnejšie.

V 5. min strelu Stocha z priameho kopu zastavil múr, po následnej peknej spolupráci Stocha, Zabavníka a Bakoša pokus ľavačkou od posledne menovaného zlikvidoval Jehle.

Brankár hostí sa vyznamenal aj v 10. min, keď opäť útočník Plzne Marek Bakoš spálil veľkú príležitosť na skórovanie.

V úvodnom nápore domácich ešte mierili vedľa Škrtel hlavou a Ľ. Guldan z diaľky. Už presnejšie strieľal Stoch, ale Jehle bol pripravený.

Potrebný rýchly gól do lichtenštajnskej siete na upokojenie neprišiel a k slovu sa dostali aj dovtedy bezzubí hostia. V 24. min Erneho strelu vyrazil Kuciak nad brvno a o minútu neskôr bol slovenský brankár v permanencii po delovke Polverina.

Zverenci trénerského dua Griga - Hipp sa potom prebrali. V 27. min pálil vedľa Weiss ml., ale o deväť minút si už priaznivci Slovenska vydýchli.

Stoch našiel dlhým pasom Weissa ml., ten prešiel po pravej strane k bránkovej čiare a jeho spätnú prihrávku zužitkoval na dvakrát Sapara - 1:0.

Do kabín mohli odchádzať Slováci s dvojgólovým náskokom, v 40. min však hlavičkoval Hamšík do brvna Jehleho svätyne po Saparovej štandardke.

Hostia mohli aj vyrovnať

Slováci chceli hneď po zmene strán rozhodnúť o osude stretnutia, ale proti európskemu "trpaslíkovi" sa im nedarilo podľa predstáv.

Domáci hrali staticky, bez nápadu, chýbal moment prekvapenia. V 48. min strieľal z 30 metrov Stoch vedľa, v 52. min peknú akciu Bakoša zakončil Hamšík prudko ľavačkou, Jehle bol však pripravený.

Brankár Lichtenštajnska zmaril onedlho aj Weissov volej zblízka. V 77. min z ničoho nič takmer zahrmelo na druhej strane, Christenovi však po rohu nevyšla hlavička.

Slováci však predsa len našli recept na húževnatého protivníka: po akcii Hamšíka so Stochom v 78. min dokopol zblízka loptu do siete striedajúci Jakubko - 2:0.

Slovensko - Lichtenštajnsko 2:0 (1:0)

Góly: 36. Sapara, 78. Jakubko, ŽK: Zabavník, Weiss, Jakubko - Polverino, Burgmeier, Christen, D. Hasler, rozhodovali: Evans - King, Boore (všetci Wales), 4200 divákov.

Zostavy a striedania:

SR: Kuciak - Pekarík, Škrtel, Saláta, Zabavník - Guldan - Weiss (63. Breznaník), Sapara, Stoch - Hamšík (82. Kucka) - Bakoš (60. Jakubko)

Lichtenštajnsko: Jehle - Oehri, Stocklasa, Kaufmann, Burgmeier - Polverino - Beck (70. Eberle), N. Hasler, D. Hasler, Erne - Christen (84. Flatz)

Hlasy:

Stanislav Griga, tréner SR: "Zápas mal očakávaný priebeh, celých 90 minút sme hrali do organizovanej obrany súpera. Mali sme veľa šancí, ale efektivita bola dnes nízka. Gólov v sieti súpera malo byť viac, chceli sme potešiť fanúšika väčším počtom gólov. Zápas sme chceli vyhrať na nulu. Hamšík mal hrať ešte vyššie pod hrotom, tesne pod Bakošom a mal sa viac dostávať do zakončenia. Striedanie Weissa bolo taktické, mal už žltú kartu a za zákrok na brankára mohol dostať červenú. Máme štyri body, chceli sme šesť, ale k Litve už sa nechcem vracať, hoci je jasné, že sme tam dva body stratili."

Miroslav Stoch, stredopoliar SR: "Najdôležitejšie sú tri body. Všetci vieme, že naša hra nebola ideálna. Vedeli sme, čo na nás čaká. Hráči Lichtenštajnska boli vzadu, iba bránili a proti tomu sa ťažko hrá. Nepredviedli sme dobrú hru pre diváka, ale dôležité je víťazstvo. Na celom svete už nie je slabý súper. Ak by sme premenili šance v prvom polčase a dali tri góly, zápas by sa odvíjal určite inak. Je len ťažké hrať proti týmto malým krajinám, ktoré prídu iba brániť. Potom sa hrá len veľmi ťažko. Podobne to bolo aj v minulej kvalifikácii proti Andore."

Marek Bakoš, útočník SR: "Čím viac chcete, tým menej to do bránky padá. Veľmi som sa chcel strelecky presadiť, ako tím sme sa snažili dať čo najskôr gól. Už na začiatku sme mali šance. Som smutný, že sa nám nepodarilo proti Lichtenštajnsku viackrát skórovať. Teraz už veľmi nad šancami nerozmýšľam, jednoducho som mal dať gól. Mrzí ma, že sa mi to nepodarilo. Nepozerám sa však na individuálne štatistiky, som rád, že sme vyhrali. Aj keď sa nám strelecky nedarilo, nepanikárili sme a išli sme za víťazstvom."

Marek Sapara, stredopoliar SR: "Čakali sme lepší výsledok a vyššie víťazstvo. Celý národ vedel výsledok Lichtenštajnska v zápase s Bosnou a čakal, že aj my im dáme osmičku. Potrebovali sme dať gól skôr ako v 36. min. Verili sme, že súperi po inkasovanom góle hru otvoria a budú chcieť hrať viac futbal. Aj za stavu 1:0 však nehrali, stáli vzadu a iba bránili. Svoju taktiku neopustili a vytrvalo sa jej držali. My sme mali šance, mohli sme dať viac gólov, ale nepodarilo sa nám to. Som rád, že sa mi podarilo v oboch zápasoch skórovať. Dlho som na góly v reprezentácii čakal. Som rád, že som mohol nastúpiť v oboch zápasoch. Do ďalšieho súboja musíme niektoré veci zmeniť. Máme teraz štyri body, chceli sme šesť. O mesiac máme ďalší dvojzápas, treba sa pripraviť na duely s Lotyšskom a Gréckom."

Vladimír Weiss, stredopoliar SR: "Je hanba, čo predviedli dnes diváci, že ich prišlo tak málo na zápas reprezentácie a že polovica z nich pískala. Tréner nám pred zápasom povedal, že je jedno, či dáme gól v prvej alebo v poslednej minúte, dôležité je víťazstvo a to sme splnili. Niekedy sú také zápasy, že súper príde brániť, ale to nie je dôvod na to, aby sa takto ľudia správali a pokrikovali po nás."

Dušan Kuciak, brankár SR: "Nemal som veľa roboty, ale bolo potrebné udržať si koncentráciu počas celých 90 minút. Mali zo dve nebezpečné strely, z toho jedna však bola z ofsajdovej situácie. Vedeli sme, že ten gól sa nám podarí streliť, nakoniec sme to zlomili a ja si myslím, že sa nemáme za čo hanbiť."

Martin Jakubko, útočník SR: "Z našej strany to mohlo byť určite lepšie. Takto sa domáce zápasy nehrajú, mali sme vyhrať vyšším rozdielom. Na začiatku sme mali tri-štyri šance, ktoré keby sme premenili, zápas by sa vyvíjal inak. Na druhej strane tri body sú doma a úlohu sme splnili. Fanúšikovia mali dôvod na nespokojnosť."

Hans-Peter Zaugg, tréner Lichtenštajnska: "Chcem Slovákom pogratulovať k výhre, ktorú si zaslúžilo. Ale aj môjmu tímu vyjadrujem kompliment, pretože naplnilo našu reakciu po poslednej tvrdej prehre. Vedeli sme, že to budeme mať ťažké, lebo Slováci chceli reagovať na remízu v Litve. Domáci mali prvých 20 minút veľký tlak, my sme sa sústredili na obranu a mali sme šťastie. O čo viac zápas trval, o to viac sme mali viac z hry a aj publikum si všimlo, že nehráme až tak zle."

Ďalšie výsledky G-skupiny:

Bosna a Hercegovina - Lotyšsko 4:1 (2:1)

Góly: 12. a 54. Misimovič (prvý z 11 m), 44. Pjanič, 90.+ Džeko - 5. Gorkšs. Rozhodoval: Aytekin (Nem.), ŽK: Krjauklis, Rudnevs

Grécko - Litva 2:0 (0:0)

Góly: 55. Ninis, 72. Mitroglou. Rozhodoval: Courtney (S.Ír.), ŽK: Papadopoulos - E. Česnauskis, Mikoliunas, Šernas, Vičius, Rimkevičius

Zápas sa skončil.

90. +4 Aktívny Jakubko vybojoval dvanásty rohový kop pre Slovensko.

90. +2 Jakubko sa po spolupráci s Breznaníkom dostal do dobrej šance, jeho strela ale míňa priestor brány.

90. Rozhodca nadstavuje štyri minúty, zápas sa už iba dohráva.

85. Stoch ukázal svoje individuálne kvality a získal ďalší rohový kop.

83. Breznaník sa pretláčal do šance, no je z toho len rohový kop.

82. Mareka Hamšíka strieda Juraj Kucka.

78. GÓL SLOVENSKO! Stoch po peknom kolmom vysunutí od Hamšíka prekonáva brankára Jehleho. Gól nakoniec pripísali Jakubkovi, ktorý istil strelu na zadnej tyči.

77. Po rohovom kope hostí netriafa Chriosten hlavou loptu v dobre pozícii ideálne.

73. Chvíľu si vo väčšom zahrali aj hostia, Kuciak po dlhom čase musí zasahovať.

69. Ďalšie dva rohové kopy sme nedokázali nijako zužitkovať.

67. Pekaríkovi sa dnes nedarí, tentokrát posiela center vysoko nad bránu súpera.

65. Jakubko prifilmoval pád v šestnástke a vidí žltú kartu. Do dobrej šance ho poslal čerstvý Breznaník.

63. Weissa strieda Michal Breznaník.

62. Vladimír Weiss si nabiehal na centrovanú loptu a zrazil sa s brankárom Lichtenštajnska, ktorý zostáva ležať na zemi.

60. Mareka Bakoša strieda Martin Jakubko.

Vlado Weiss v súboji. FOTO: TASR

58. Po nepresnostiach v našej obrannej fáze sa hostia takmer dostali do veľkej šance, ktorú zastavil ofsajdový verdikt.

55. Weiss zakončoval po centri z voleja, no bol už v ostrom uhle a triafa len brankára Jehleho.

51. Hamšík ľavačkou nebezpečne vystrelil, brankár hostí vyráža pred seba.

49. Christen vidí po tvrdom zákroku na Weissa žltú kartu.

48. Stoch vystrelil, jeho pokus však bránku minul.

47. Weiss sa pokúšal o ďalší prienik no obrancovia ho razantne odstavili od lopty.

45. V tichu bratislavských Pasienkov sa začína druhý polčas.

21:21 Lichtenštajnci vychádzajú z kabín aj s úsmevom na tvári, veď výsledok je pre nich zatiaľ vlastne úspechom.

21:13 Divákov ešte pred zápasom pobavil aj televízny moderátor. "Možno ešte prídu nejakí fanúšikovia, keď zavrú obchody v neďalekom obchodnom centre." Zrejme neprišli, Marek Sapara sa v polčasovom rozhovore posťažoval, že počuje na ihrisku každé slovo z tribúny.

21:11 Cez prestávku si skúste zatipovať. Viac stávok nájdete na zajtrajsie.sme.sk

Prvý polčas sa skončil.

45. +2 Zábavník vidí žltú kartu po faule na lichtenštajnského brankára.

45. V závere polčasu kopeme dva rohové kopy, no bránu súpera sme neohrozili.

40. Po výbornom Saparovom centri z priameho kopu hlavičkuje Hamšík do brvna. Loptu naši hráči nepretlačili do bránky ani v nasledujúcej skrumáži.

39. Burgmeier dostáva žltú kartu po zákroku na Mareka Hamšíka.

Marek Bakoš v šanci. FOTO: SITA

36. SLOVENSKO GÓL! Po nádhernom centri nahral z krídla Vlado Weiss do šestnástky Marekovi Saparovi, ktorý na dvakrát prekonáva brankára hostí a strieľa už svoj druhý gól v kvalifikačných zápasoch.

34. Dostávame sa síce do ďalších pološancí, no hre chýba prekvapivé zakončenie.

31. Našim hráčom sa nedarí. Po aktívnom úvode tempo upadlo a hostia vlastne bez väčšej námahy bránia nerozhodný výsledok.

28. Polverino potiahol Bakoša za dres a vidí prvú žltú kartu v zápase.

24. Hostia sa dostali k peknej strele, Kuciak vyráža na roh. Po ňom sa Lichtenštajnci dostali k ďalšiemu ohrozeniu našej bránky a Kuciak musel predviesť dobrý zákrok. Z tribún sa ozýva piskot.

21. Pokutový kop nevybojoval ani Stoch, bude sa kopať roh.

Vladimír Weiss pri pokuse o prienik. FOTO: TASR

20. Štadión na Pasienkoch nie je síce najprázdnejší, no atmosféra je veľmi slabá.

19. Do dobrej príležitosti sa dostali aj Lichtenštajnci, strela Becka však Kuciaka neohrozila.

18. Weiss sa dostával do ďalšej šance, ale obranca mu stihol loptu vypichnúť.

16. Vladimír Weiss vybojoval priamy kop z dobrej vzdialenosti. Saparov následný center však nikoho nenašiel.

15. Dlhší čas (asi dve minúty) teraz podržali loptu aj hostia.

12. Guldan strieľa po nahrávke Stocha vysoko nad. Slováci od začiatku zápasu vystrelili už šesťkrát, náš súper ani raz.

08. Vladimír Weiss padá v šestnástke, rozhodca pokutový kop nepíska.

07. Po provom rohovom kope domácich hlavičkuje Škrtel mimo.

Martin Škrtel a brankár hostí Jehle. FOTO: TASR

06. Marek Bakoš sa po nádhernej akcii dostal do vyloženej šance, no jeho strelu brankár vyrazil.

05. Prvý priamy kop Slovenska, lopta však končí len na múre.

04. Slováci začali zápas aktívne a súperovi takmer nedali v prvých piatich minútach loptu.

20:17 Zápas sa začal.

20:00 Stávková kancelária bwin to vidí takto: Slovensko 1.10 X 11.00 Lichtenštajnsko 14.50

19:50 Základná zostava Slovenska: D. Kuciak - Pekarík, Škrtel, Saláta, Zabavník - Ľ. Guldan, Sapara - Weiss ml., Hamšík, Stoch - M. Bakoš

Lichtenštajnsko: Jehle - Oehri, Stocklasa, Kaufmann, Burgmeier - Polverino - Beck, N. Hasler, D. Hasler, Erne - Christen

Zápas povedie ho trojica waleských arbitrov. Hlavným bude Simon Lee Evans, na čiarach mu budú pomáhať Edward James King a Alun Boore.

19:40 V pondelok zaznamenali úspech naši reprezentanti do 21 rokov, ktorí po výhre 6:0 nad Kazachstanom postúpili do baráže o ME 2013.

19:35 Proti Lichtenštajnsku už nebude stáť v bráne Ján Mucha, ktorý sa cez týždeň rozhodol opustiť reprezentáciu.

19:30 Slováci sú v rebríčku Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA o 104 miest vyššie ako ich súper (45. priečka, resp. 149. pozícia, pozn.).

19:25 Lichtenštajnsko prehralo v úvodnom zápase kvalifikácie s Bosnou a Hercegovinou vysoko 1:8, Slovensko začalo remízovým zápasom s Litvou 1:1.