AKTUALIZOVANÉ 18:52

Davis Cup: Mertiňák s Poláškom vybojovali druhý bod Slovákov

Polášek s Mertiňákom vyhrali nad J. Sousom a Eliasom. Slovensko vedie nad Portugalskom po sobote 2:1.

Michal Mertiňák (v popredí) a Filip Polášek.(Zdroj: TASR)

Polášek s Mertiňákom vyhrali nad J. Sousom a Eliasom 7:5, 4:6, 7:6 (5), 6:3. Slovensko vedie po sobote 2:1.

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME

BRATISLAVA. Slovenským tenistom sa v barážovom zápase I. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára s Portugalskom darí dodržiavať zásadu - každý deň jeden bod.

Filip Polášek s Michalom Mertiňákom vyhrali sobotňajšiu štvorhru s Joaom Sousom a Gastaom Eliasom 7:5, 4:6, 7:6 (5), 6:3 a Slovensko vedie 2:1. V piatok vybojoval prvý bod Martin Kližan.

O záchrane domáceho tímu v "druhej lige" Davis Cupu môže rozhodnúť v nedeľňajšom stretnutí jednotiek oboch tímov Kližan proti J. Sousovi (od 14.00), po nich nastúpia v Aegon aréne na dvorec s tvrdým povrchom Lukáš Lacko a Gastao Elias.

Tajbrejk tretieho setu nalomil súpera

Polášek (22.) s Mertiňákom (51.) boli vo štvorhre na základe rebríčkového postavenia vysokými favoritmi, ale J. Sousa (254.) s Eliasom (454.) sa vypli k výbornému výkonu a zápas mal vyrovnaný priebeh.

Slováci v prvom sete prelomili podanie súpera za stavu 6:5, keď servoval Elias. Premenený brejbal znamenal aj víťazstvo v sete. V druhom dejstve stratili slovenskí tenisti gem pri podaní Poláška.

Tretí set vrcholil v tajbrejku, za stavu 5:5 v ňom urobil Elias dvojchybu a Mertiňák pri svojom podaní premenil hneď prvý setbal. To psychicky nalomilo Portugalčanov. Vo štvrtom sete od stavu 3:3 už Slováci ovládli kurt.

Portugalčania odohrajú tri zápasy za tri dni

"Dnes to nebol náš najlepší tenis, v školskom známkovaní by sme som nám dal dva mínus," povedal Polášek. "Ale dôležité je, že sme zvládli kľúčové momenty a získali sme pre Slovensko ďalší bod. Ku koncu tretieho setu sa mi zdalo, že súperi už neservujú tak dobre, získavali sme výhodu. Bolo to po mentálnej stránke náročné, každý od nás čakal víťazstvo."

Michala Mertiňáka prekvapili Portugalčania veľmi dobrým returnom, pohybom. "V piatok hrali siglové zápasy, bolo vidieť, že sú rozohratí," doplnil.

Kapitánovi Miloslavovi Mečířovi sa uľavilo. "Je to veľmi dôležitý bod. Naši chlapci zvládli ťažké stavy. Urobili sme ďalší krok k záchrane."

Kapitán portugalského tímu Pedro Cordeiro aj po prehre pochválil svojich hráčov. "Bolo to veľmi vyrovnané. Možno rozhodli väčšie skúsenosti slovenských tenistov. Neobávam sa, že v nedeľňajších dvojhrách by našim hráčom mohli chýbať sily. Sú to dobre trénovaní profesionáli. Oni zvládnu aj tri zápasy za tri dni."

Domáci singlisti Kližan a Lacko nastúpia v nedeľu oddýchnutí.

Slovensko - Portugalsko 2:1 po druhom dni