Kližan postúpil v Petrohrade do finále

(Autor: SITA/AP)
TASR|22. sep 2012 o 18:02

V súboji o titul sa Slovák stretne s Talianom Fabiom Fogninim.

PETROHRAD. Slovenský tenista Martin Kližan si zahrá v nedeľu svoje prvé finále na profesionálnom okruhu ATP. Na turnaji v ruskom Petrohrade (tvrdý povrch, dotácia 410.850 dolárov) dokázal v sobotu po dramatickom trojsetovom maratóne 6:7 (11), 6:4 a 7:6 (3) zdolať aj domáceho najvyššie nasadeného tenistu Michaila Južného.

Obaja hráči si v úvodných hrách raz stratili podania. V siedmej hre si zobratým servisom vybudoval Kližan náskok 4:3 a získaný gem na príjme následne aj potvrdil, i keď po dvoch ťažko odvrátených brejkbaloch.

V desiatej hre šiel za stavu 5:4 podávať na triumf v sete, no Južnyj ho koncentrovanou hrou k setbalu nepustil a vyrovnal na 5:5. Set sa rozhodoval napokon v tajbrejku, ktorý bol naozajstnou "pasovačkou". Priebeh bol ako na hojdačke, pri 6:5 mal Slovák prvý setbal, no Južnyj ho odvrátil, presne tak ako nasledovné tri a sám využil za stavu 12:11 svoju tretiu šancu na zisk prvej sady.

Hráči mali v druhom sete obrovské problémy s udržaním servisu, stav 3:2 pre Južného bol výsledkom série piatich brejkov. Favorit stretnutia potom upravil na 4:2 a vyzeralo, že svojho súpera zlomil.

Kližan sa však prekvapivo pozviechal, pomohli mu však v tejto fáze časté nevynútené chyby bývalého hráča top 10. Ďalší priebeh setu už patril len jemu, dobre podával, po ďalších dvoch brejkoch získal štyri hry v rade a vyhral 6:4.

Straty podaní pokračovali aj v prvých dvoch gemoch rozhodujúceho setu. Chlieb sa mohol lámať v dlhočiznom šiestom geme, keď po viac než 11-minútovom boji Kližan vyhral na returne a ujal sa vedenia 4:2.

Za stavu 5:3 ho delilo od víťazstva v zápase vlastné podanie, zopakoval sa však scenár z prvého setu a Južnyj si dvomi čistými hrami zachoval nádej na úspech. Rozhodnutie o finalistovi tak musel priniesť tajbrejk. V ňom sa zverenec Karola Kučeru rýchlo ujal vedenia 4:1 a za stavu 6:3 premenil výborným servisom hneď prvý mečbal.

Tenisti strávili na kurte 3 hodiny 48 minút, čo je na trojsetový súboj, i keď akokoľvek dramatický, pomerne nevídané.

"Na tento rok je to môj rekordne dlhý zápas, teší ma, že som v ňom dokázal zvíťaziť. Mám také informácie, že na tomto turnaji je to tiež najdlhší zápas histórie. Celkovo to bol veľmi šialený zápas, veľmi veľakrát sme sa navzájom brejkli, vyše 15-krát, to je skutočne extrém, bláznovstvo," komentoval svoje predposledné vystúpenie v Petrohrade Kližan.