Môže byť Sagan majster sveta? Forma sa vracia, tvrdí

Slovenský cyklista pozíciu favorita odmieta. Šancu na dúhový dres však podľa odborníkov má.

Peter Sagan už zlatú medailu z majstrovstiev sveta má. Pred štyrmi rokmi získal juniorský titul v horskej cyklistike.(Zdroj: ARCHÍVNE TASR)

Slovenský cyklista nemá formu ako na Tour de France, ale starosti si o neho robiť nemusíte, hovorí jeho tréner.

VALKENBURG. Može byť trochu unavený, mierne z formy a s pár kilami navyše, ale Peter Sagan napriek tomu patrí k favoritom nedeľňajších pretekov majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike (začiatok o 10:45).

Profil vyše 250 kilometrov dlhej trate v holandskom Limburgu sedí najmä pretekárom, ktorí obľubujú vlnitý terén a krátke, prudké stúpania. Presne takým, ako je slovenský cyklista.

„Trať vo Valkenburgu vyzerá ako ušitá pre Sagana,“ píše magazín Bicycling.

Na ceste za úspechom mu môže pomôcť jeho všestrannosť. Ak sa Slovák po hodinách jazdenia udrží vo vedúcej skupine, môže sa pokúsiť súperov trhnúť buď na záverečnom prudkom stúpaní alebo hneď po ňom v 1700 metrov dlhej cieľovej rovinke.

„Ten kopec poznám,“ kývne, keď sa ho novinári pýtajú na hlavný bod pretekov, slávny vŕšok Cauberg.

„Ak na ňom idete dobre, môžete tam preteky rozhodnúť,“ hovorí. Cyklisti sa naň budú štverať celkovo desaťkrát, naposledy tesne pred cieľom.


Cyklisti absolvujú 16,5-kilometrový okruh desaťkrát. Kliknite na obrázok, zväčšíte ho.

Dobrý, ale nie vynikajúci

Sagan prišiel do Holandska na konci úspešnej, ale náročnej sezóny. Či mu ešte zostalo dosť síl, aby na majstrovstvách zabojoval o medailu, nedokážu odhadnúť ani v jeho tíme.

„Skutočne neviem,“ povedal pre Bicycling Mario Scirea, jeho tímový šéf z Liquigasu. „Peter bol v poslednom období dobrý, ale nie vynikajúci.“

„Štartuje ako favorit, ale nepripravoval sa tak, aby bol v najlepšej forme,“ pridáva ďalší názor Saganov tréner Paolo Slongo pre Velonews.

Prezradil, že pár dní pred začiatkom šampionátu Slovák pricestoval do Beneluxu s 1,5 kilogramom nadváhy.

„Nevážim oveľa viac ako na Tour de France, ale určite som niečo nabral,“ priznáva 22-ročný cyklista. „Po Tour som trochu relaxoval.“

Zaslúžené voľno

„Mal dlhú sezónu,“ ospravedlnil ho tréner a pripomenul najmä ťažkú prvú polovicu roka, keď pretekal týždeň čo týždeň od jarných klasík až do Tour. „Na najvyššej úrovni jazdil tri a pol mesiaca.“

„Naším cieľom je pomôcť mladíkom rásť, ale nechceme ich talent zadusiť,“ hovorí. Aj preto mu po olympiáde dali v Liquigase väčšiu voľnosť a časť augusta ho nechali oddychovať na Slovensku.

Lenže po návrate na asfaltky sa mu už tak nedarilo. Na posledných skúškach pred MS – dvoch 200-kilometrových, kopcovitých pretekoch v Kanade – sa síce držal vpredu, ale k víťazstvu mu chýbalo ostrie z Tour de France.

sagan_res.jpg

Saganovi na 261-kilometrov dlhej trati pomôže päť krajanov. FOTO - Tumblr

Favorit nie som, tvrdí

Ako to pred pretekmi v Limburgu vidí Sagan? „Nie som v najlepšej forme. Tú som mal na Tour,“ potvrdzuje.

Má však pocit, že sa mu pomaly vracia. „Najmä po pretekoch v Kanade sa cítim lepšie,“ citoval ho denník Pravda.

„Ale môžem povedať, že nepatrím medzi favoritov,“ dodal zase pre Cyclingweekly. Odborníci s ním nesúhlasia. Väčšina renomovaných cyklistických portálov – vrátane Cyclingnews – ho zaradila medzi hlavných ašpirantov na dúhový dres pre víťaza.

Jednodňové preteky je vždy ťažké vopred predvídať, ale jeho najväčšími protivníkmi by mali byť jazdci zo Španielska a Belgicka, ktorých budú podporovať silné tímy s ďalšími ôsmimi jazdcami.

Proti Slovákovi hovorí horšia tímová podpora a slabšie výsledky z jednodňových pretekov. Často síce dokázal prísť v prvej päťke, ale až na prvenstvo nedosiahol.

Saganov boj o víťazstvo na Caubergu (Amstel Gold 2012)

Udržia sa iba najlepší

Na aprílových jednodňových pretekoch Amstel Gold, ktoré sa idú na podobnej trati ako MS, obsadil tretie miesto. „Tak ako na jarných klasikách ho teraz môže potopiť mladícky temperament a nedostatok skúseností,“ varuje Cyclingnews.

Napriek tomu sa tréner Slongo o Sagana nebojí. „Nie je stopercentný, ale nemusíte si o neho robiť starosti,“ tvrdí.

Veľmi dôležitá je v takýchto pretekoch stratégia, ale slovenská šestica v súčasnom zložení veľa možností na taktizovanie nemá. „Nie sme tím, ktorý útočí. Je lepšie jazdiť v defenzíve,“ hovorí preto Sagan.

„Musí zostať so silnými tímami a čakať do posledného kola,“ súhlasí Slongo. V tom čase už budú mať jazdci za sebou deväť stúpaní na Cauberg a pri poslednom sa už udržia iba najlepší.

„(Posledný výstup na) Cauberg bude rozdielový a preriedi špičku. Za ním sa na rovinatom úseku môže veľa zmeniť,“ hovorí. „Súperov istotne neupokojí, ak budú k finišu smerovať s ním po boku.“

ico

Najviac veria Belgičanovi Gilbertovi

Nepredvídateľná. Tak nedeľu označujú prestížne cyklistické stránky. „Na pretekoch vo Valkenbergu niečo je,“ píše Cycle Sport, „hostil štyri svetové šampionáty a každý bol bomba.“

Najmä silné deväťčlenné tímy majú niekoľko taktických možností, ako preteky zrežírovať. Môžu skúsiť únik, útok na záverečnom stúpaní na Cauberg alebo sa spoľahnúť na šprintérske schopnosti v cieľovej rovinke.

Stránka Cyclingnews vybrala 10 jazdcov, ktorí majú dobrú šancu uspieť.

gilbert-r223-st.ir3-_t150.jpgPhilippe Gilbert (30, Belgicko)

Najväčší favorit pretekov sa paradoxne po väčšinu roka trápil. Po skvelom ročníku 2011 čakal na prvé víťazstvo v aktuálnej sezóne až do augustovej Vuelty.

Gilbert je špecialista na klasiky; zvláda prudké stúpania aj v šprinty. Preteky Amstel Gold Race, ktoré vrcholia na Caubergu, vyhral za posledné tri roky dvakrát.

gerrans-r130-st.ir3-_t150.jpgSimon Gerrans (32, Austrália)

Austrálčanom chýba víťaz MS z roku 2009 Cadel Evans aj šprintér Matt Goss, ale ani Gerrans nie je bez šance.

Na jar vyhral klasiku Miláno – San Remo a v septembri odrazil v Quebecu aj stíhaciu jazdu Petra Sagana.

valverde-r503-st.ir3-_t150.jpgAlejandro Valverde (32, Španielsko)

V španielskom tíme môže preteky vyhrať až päť jazdcov. Hoci medzi nich patria Alberto Contador a Joaquim Rodriguez, najväčšiu šancu dáva Cyclingnews Valverdemu.

Veľa možností ale môže byť na škodu. Ďalšie tímy Španielom zrejme prenechajú rovnakú zodpovednosť za priebeh pretekov, akú mala silná – a napokon neúspešná – Británia na olympiáde.

Keď navyše pôjde do tuhého, niektorí Španieli môžu ísť radšej na vlastné tričko ako by mali pomáhať krajanom.

nibali-r402-st.ir3-_t150.jpgVincenzo Nibali (27, Taliansko)

Taliansko prišlo na MS s mladým a neskúseným tímom po tom, ako domáca federácia zakázala účasť všetkým cyklistom, ktorí si odpykávali trest za doping.

Zrejme jedinou šancou pre Nibaliho je útok už na Caubergu, pretože na šprintérske súboje na rovinke nemá rýchlosť.

hagen-r45-st.ir3-_t150.jpgEdvald Boasson Hagen (25, Nórsko)

Kým sa medzi profíkmi naplno neukázal Peter Sagan, pozíciu vychádzajúcej hviezdy svetovej cyklistiky si užíval tichý Nór z Lillehammeru.

Na Tour ho Slovák dvakrát porazil a majstrovstvá sú pre Hagena skvelou príležitosťou na odplatu.

freire-r453-st.ir3-_t150.jpgOscar Freire (36, Španielsko)

Pre španielskeho veterána a trojnásobného majstra sveta môžu byť nedeľňajšie preteky poslednými v kariére. Pokračovať v roku 2013 bude iba vtedy, ak vo Valkenburgu vyhrá.

boonen-r909-st.ir3-_t150.jpgTom Boonen (31, Belgicko)

Skúsený Belgičan už dúhový dres nosil po víťazstve v Madride v roku 2005.

Na Amstel Gold nikdy nevynikal, ale teraz mu nahráva skutočnosť, že preteky končia na rovine. Ak po Caubergu vytrvá vo vedúcej skupine, môže si zašprintovať o víťazstvo.

slovensko-r750-st.ir3-_t150.jpgPeter Sagan (22, Slovensko)

Kým Saganovi najväčší súperi z Tour de France, André Greipel („Trať je pre mňa príliš náročná“) a Mark Cavendish („Nemám šancu obhájiť titul“), sa vzdali ešte pred pretekmi, Slovák len ťažko nájde lepšiu trať na zabojovanie o dúhový dres.

Jeho šance však zráža horšia forma a slabší tím. Hoci mu budú pomáhať Peter a Martin Velitsovci, slovenská zostava bude ťažko odrážať útoky iných tímov.

Greipel v Limburgu neštartuje a obhajca titulu Cavendish v nedeľu nastúpi len z úcty k dúhovému dresu.

degen-r790-st.ir3-_t150.jpgJohn Degenkolb (23, Nemecko)

Šprintér, ktorý kopce zvláda lepšie ako klasickí šprintéri. Do okruhu favoritov ho zaradilo päť víťazstiev z Vuelty a medailové úspechy zo šampionátov do 23 rokov.

voeckler-r911-st.ir3-_t150.jpgThomas Voeckler (33, Francúzsko)

Ak je v štartovom poli niekto, kto môže dotiahnuť dlhý únik do víťazneho konca, je to práve 33-ročný Francúz. Pomôcť mu však musia taktickými chybami najväčší favoriti.

(mb, foto: ARCHÍVNE TASR)

ico

Majstrovstvá sveta v cyklistike

Preteky mužov s hromadným štartom sa začínajú v nedeľu o 10.45 h, na Eurosporte v priamom prenose od 11.00 a na Dvojke od 13.00.

Slovensko reprezentuje šestica Peter a Juraj Saganovci (štartové čísla 83 a 82), Peter a Martin Velitsovci (85 a 84), Matej Jurčo (80) aMaroš Kováč (81); oblečené budú mať modré dresy.

Trasa má 261 km a pozostáva z takmer 100-kilometrového nájazdu na okruh a následne 10 kôl na 16,5-kilometrovom okruhu.

Preteky by sa mali skončiť okolo 17.00.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 2. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 3. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 4. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 5. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 6. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 7. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 8. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 9. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 10. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 9 224
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 940
 3. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 8 108
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 490
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 718
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 482
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 185
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 702
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 361
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 669

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.

Neprehliadnite tiež

Od hladu zabíjal prakom holubov, Alves pokoril legendu za pár sekúnd

Futbal vám prinesie len žiarlivosť, pokrytectvo a falošných priateľov, tvrdí obranca Juventusu Dani Alves.

Prečo čakal Pánik tak dlho? Tichých hráčov v NHL nemajú radi

Slovenský hokejista je pre Chicago skvelou voľbou – darí sa mu a je lacný. Po sezóne to však nemusí platiť.

Najväčšia favoritka má pätnásť rokov, Slovenka na MS obhajuje bronz

Slovenka bude o necelý mesiac obhajovať na majstrovstvách sveta bronzovú medailu.

Anglický majster prehral v Španielsku, Juventus zdolal FC Porto

Zatiaľ čo Sevilla na vlastnom štadióne uspela, výhodu domáceho prostredia nevyužil portugalský tím.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop